x

Kariyer

 

​İş Görüşmesine Hazırlanırken…

30.01.2018

​İş Görüşmesine Hazırlanırken…
   


İş başvuru sürecinizde görüşmeye çağrılmanız bir sonraki aşamaya hazır olduğunuzu gösteriyor. Ancak birçok kişi için bu en stresli ve en sıkıcı bölüm. Çünkü sonucunda ya işi alırsınız ya da iş aramaya devam edersiniz. Bu aşamada şansınızı artıracak bazı yöntemler ise şöyle:
 
Başvuru yaptığınız şirketi tanıyın
Yoğun bir araştırma yapın. Başvurduğunuz yerin sosyal medya hesaplarını takip edin, hakkında çıkan haberleri okuyun. Özellikle sosyal medya hesaplarında şirketin atmosferi ve tonu hakkında bilgi edinebilirsiniz. İnternet sitelerini inceleyin, basın bültenlerini okuyun. Kurumun yeni çalışmaları ve projeleri hakkında bilginiz olsun. Ne de olsa bilgi güçtür.
 
Kilit nokta: Duruş ve tutum
Başvuru yaptığınız yere sunabilecekleriniz hakkında konuşurken güvenli olun. Sonuçta karşınızdakiler CV’nizde onları çeken bir şey gördüler ki sizi çağırdılar. Görüşme aşaması, kişisel özelliklerinizin öne çıkması için bir fırsat ve potansiyel işvereninizin hakkınızdaki kararını belirleyecek bir aşama.
 
Sorulara yanıt verin
Başvuru yaptığınız şirketin hangi sektörde olduğu fak etmez, çoğu iş görüşmesinde yeterliliğinizi ölçmeye yönelik sorular sorulacaktır. Yanıtlarınızı ‘Durum, Görev, Aksiyon ve Sonuç’ şemasında şekillendirmeye çalışın.  
 
Kişisel yanıtlar vermekten çekinmeyin
Sorulara yanıt verirken hislerinizi, kendi düşüncelerinizi yansıtmaktan çekinmeyin. Bu, görüşmeyi yapan kişinin sizinle kişisel bir seviyede bağlantı kurmasını sağlar ve bu, akılda kalıcılığınız için önemlidir.  

Soru sorun
Görüştünüz kişi muhtemelen gün boyunca birçok kişiyle daha görüştü. Ve bu görüşme, etki bırakmak için tek fırsatınız. Soru sorma fırsatı bulduğunuzda sorun. Örneğin yer alacağınız ekip veya işlerin en sevilen yönleri hakkında bilgi isteyin. 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Evden Çalışırken Verimliliği Artırmanın Yolları
Detay

Kariyer

Evden Çalışırken Verimliliği Artırmanın Yolları

Evden çalışma imkanı pek çoğumuzu cezbediyor. Peki, ofisten uzakta çalışarak verimliliğimizi sürdürmemiz mümkün mü?

Kendine Güveni Artırmanın 5 Yolu
Detay

Kariyer

Kendine Güveni Artırmanın 5 Yolu

Çok stresli, çok önemli bir durum öncesi kendinize güveninizi artırmak için...

Başarı Getiren 10 Cümle
Detay

Kariyer

Başarı Getiren 10 Cümle

Başarılı insanların günlük hayatta en çok kullandığı veya düşündüğü 10 yaklaşım.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *