x

Kariyer

 

​İdeal Mesai Süresi Ne Olmalı?

21.02.2018

​İdeal Mesai Süresi Ne Olmalı?
   


Son yıllarda yapılan birçok akademik araştırma ortalama 8 saat olan mesai süresini konu ediniyor. Araştırmaların sonuçlarına göre bu süre, ne çalışanlar ne de işverenler için iyi değil. Araştırmaların öncelikle dikkat çektiği konu, çalışma süresinin uzun olmasının verimlilik ve üretkenlikle alakası olmadığı hatta bunu olumsuz yönde etkilediği.

Peki, dünyanın birçok yerinde uygulanan 9-6 nereden geliyor?
Çalışmak için biyolojik ritme en uygun zaman aralığı olarak düşünülmesinin yanı sıra Henry Ford’un da bunda önemli bir payı var. Sanayi Devrimi sonrası 1800’lü yıllarda fabrikalar, 24 saat işler vaziyetteydi ve işçilerin çalışma süreleri 10-15 saatleri buluyordu. Reformist Robert Owen’ın “8 saat çalış, 8 saat yaşa, 8 saat dinlen” sloganı 1926’da Henry Ford tarafından mantıklı bulunmuş olacak ki Ford fabrikalarındaki işçilerin çalışma süreleri 8 saate çekilerek, maaşlarına iki katı zam yapıldı. (Böylece işçiler daha fazla boş vakte sahip olduklarından gezmek için araba satın almak isteyecekti.)
 
Ve bunun üzerinden bir yüzyıl geçti. 9-6 hatta bunun üzerine sık sık eklenen mesailer, hala birçok kurumda geçerli ve zorunlu. Ancak bu konsept günümüz insanına gerçekten uygun mu dersiniz? Araştırmalara göre hayır. Öte yandan, bu konuda artık farklı bir düzene geçilmesi gerektiğini savunanların sayısı da giderek artıyor. Bu konuda ilk adımlardan biri İsveç’ten geldi ve İsveç'te günlük mesainin 6 saate düşürülmesine yönelik 2 yıllık deneme süresi başlatıldı. Göteborg kentindeki bir yaşlı bakımevinde başlatılan denemenin sonuçları yakında açıklanacak. Ancak BBC’de yer alan habere göre şimdiye kadar ulaşılan verilerden bazıları şöyle:
İlk 18 ayda, 6 saat çalışan hemşireler daha az hastalık izni aldı
Algılanan sağlık ölçeğinde iyileşme görüldü
Hemşirelerin bakımevindeki yaşlılar için düzenlediği sosyal aktivitelerde yüzde 85 artış görüldü; çalışanların verimi arttı.
Günde 6 saat iş mesaisi İsveç için yeni bir olgu değil. Ancak bu fikir 2015 yılında yeniden canlandı. Ülkenin batı kıyısında Toyota şirketinin servis merkezinde 10 yıl önce teknisyenlerin vardiyaları azaltılmıştı. Şirket kârlarında büyük bir artış görünce bu fikri devam ettirdi.
Ekonomiye etkilerine dair eleştiriler alsa da daha kısa çalışma süreleri çalışanların işlerine daha iyi odaklanabilmelerini ve daha verimli çalışabildiklerini gösteriyor.
Bu konuda en sık yapılan önerilerden biri haftada 4 gün ya da günde 4 saat çalışma sürelerinin yaygınlaşması. Henüz bu konuda belirgin bir değişiklik olmasa da veya yeni bir düzen belirlenmese de kesin olan bir şey var ki 9-6 mesai süresi günümüz insanının yaşam şekli için pek uygun değil.
 
Ülkelere göre çalışma saatleri
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) geçtiğimiz yıl yayınlanan araştırması da çalışma süresinin verimlilik üzerindeki etkisine dair ipuçları veriyor. Zira, en az çalışma saati olan ülkeler sırasıyla: Almanya, Hollanda, Norveç, Danimarka ve Fransa olurken en uzun çalışma süresi olan ülkeler sırasıyla Meksika, Güney Kore, Yunanistan ve Şili. 35 ülkenin değerlendirdiği sıralamada Türkiye ise 16. sırada yer alıyor.
Yayınlanan veriler aynı zamanda dünya genelinde çalışma saatlerinin giderek düşürüldüğünü ortaya koyuyor. Örnek olarak Birleşik Krallık'ın gösterildiği OECD verilerine göre, 2015'te ortalama olarak 1,700 ile 2 bin saat arasında bir süre çalışan bir Birleşik Krallık vatandaşının çalışma süresi 2017 yılında yaklaşık 1,600 saate geriledi.

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Evden Çalışırken Verimliliği Artırmanın Yolları
Detay

Kariyer

Evden Çalışırken Verimliliği Artırmanın Yolları

Evden çalışma imkanı pek çoğumuzu cezbediyor. Peki, ofisten uzakta çalışarak verimliliğimizi sürdürmemiz mümkün mü?

Kendine Güveni Artırmanın 5 Yolu
Detay

Kariyer

Kendine Güveni Artırmanın 5 Yolu

Çok stresli, çok önemli bir durum öncesi kendinize güveninizi artırmak için...

Başarı Getiren 10 Cümle
Detay

Kariyer

Başarı Getiren 10 Cümle

Başarılı insanların günlük hayatta en çok kullandığı veya düşündüğü 10 yaklaşım.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *