x

Kariyer

 

​1’er Dakikalık 6 Sabah Ritüeli

15.03.2018

​1’er Dakikalık 6 Sabah Ritüeli
   


Güne sadece işe yetişmek için koşturmaca halinde başlamak pek keyifli bir yöntem değil. Üstelik güne erken başlandığında zamanın daha yavaş, daha sakin bir şekilde aktığı doğru. Erken kalkan yol alır. Peki ama kalkmakta zorlanıyorsa?
 
Alarmını çok kez erteleyenler için

Erteleme, beden için iyi değil çünkü onun ‘kafasını’ karıştırıyor. Ayrıca güne başlamayı olduğundan daha zor hale getiriyor. Bunu engellemenin en kolay yolu ise su içmek. Güvenin, işe yarıyor. Bir şişe suyu alarmdan daha kolay erişebileceğiniz yere koyun ve uyanma saati geldiğinde erteleme tuşu yerine şişeye uzanın.
 
Sinirli uyananlar için

Nefes ve zihin arasındaki bağlantıyı kullanın. Örneğin 4-7-8 yöntemini. Yani deriin bir nefes verin, 4 saniye sayarak nefes alın; nefesinizi 7 saniye boyunca tutun ve 8 saniyede boşaltın. 3 kere tekrarlayın. Sakinleşmenizi ve daha kolay odaklanmanızı sağlayacak.
 
Mutsuz uyananlar için

Güne canlandıran, pozitif ve hareketli güzel bir müzikle başlayabilir ya da komik bir şeyler izleyebilir veya ilham veren yazılar okuyabilirsiniz. Mutsuz uyandığınızda doğal olarak bunların hiçbirini yapmak istemeyeceksinizdir. Biraz zorlayın, birkaç gün bile olsa.
 
Uyanıp da ne yapacağım deyip uyanmadığı ve günü kaçırdığı için pişman olanlar için

Hayal kurun. Yapmak istediğiniz şeyleri düşünün.
 
Somurtkanlar için

Hayatınızda size mutluluk veren, sahip olduğunuz için kendinizi şanslı hissettiğiniz şeyleri düşünün, yetmezse yazın. Bu alışkanlık gün içinde de daha olumlu olmanızı sağlar.

Kafein bağımlıları için

Kahve severler için güne başlamanın en keyifli yanı kahve olsa da vücut için bu en iyi seçenek değil. En azından haftanın 2-3 günü kahve içmemeyi deneyin. Uyanmak için ihtiyacınız olan enerjiyi egzersiz yaparak alabilirsiniz. 30 saniye zıplamak bile yeterli.
 
Kendinize uygun olanı yöntemi deneyin, yaratıcılığınızı katın. Kısa süre içinde güne daha enerjik başlayıp günü daha verimli geçirmenizi sağladığını göreceksiniz.
 
 
 
 
 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Evden Çalışırken Verimliliği Artırmanın Yolları
Detay

Kariyer

Evden Çalışırken Verimliliği Artırmanın Yolları

Evden çalışma imkanı pek çoğumuzu cezbediyor. Peki, ofisten uzakta çalışarak verimliliğimizi sürdürmemiz mümkün mü?

Kendine Güveni Artırmanın 5 Yolu
Detay

Kariyer

Kendine Güveni Artırmanın 5 Yolu

Çok stresli, çok önemli bir durum öncesi kendinize güveninizi artırmak için...

Başarı Getiren 10 Cümle
Detay

Kariyer

Başarı Getiren 10 Cümle

Başarılı insanların günlük hayatta en çok kullandığı veya düşündüğü 10 yaklaşım.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *