x

Kültür&Sanat

 

Hafta Sonu Ajandası

04.06.2018

Hafta Sonu Ajandası
   


 
8 Haziran Cuma
 
Asya
Gürol Ağırbaş - Bas Şarkıları
Moda Kayıkhane /  Saat 22.30 / 60 TL
 
Gürol Ağırbaş Bas Şarkıları konseri ile 8 Haziran'da Moda Kayıkhane Sahnesi'nde. Konserde Gürol Ağırbaş'a, Hüsnü Arkan, Birsen Tezer ve Elif Çağlar Muslu konuk olacak.
 
Hansel ve Gretel'in Öteki Hikayesi
Oyun Atölyesi / Saat: 20.30 / 60 TL
 
Neil LaBute tarafından kaleme alınan dünyaca ünlü eserinden uyarlanan "Hansel ve Gretel'in Öteki Hikayesi", Oyun Atölyesinde sizlerle buluşmaya hazırlanıyor. Gerçekler acıtır mı? Kan bağı size neler yaptırır? Ahlaki değerler hangi durumlarda esneyebilir? Sırlarla dolu iki kardeşin hikayesi bu sorulara cevap arayarak size modern bir Hansel ve Gretel masalı anlatıyor.
 
Avrupa
 
Nuri Harun Ateş
Dada Salon Kabarett / Saat: 22.00 / 100 TL
 
Dünyada az bulunan ses rengi ve kalitesi ile ünlü kontrtenor Nuri Harun Ateş, Dada Salon Kabarett için özel olarak hazırladığı gösterisinde operadan müzikallere, poptan Türk Sanat Müziği’ne sevilen yerli ve yabancı şarkıları seslendiriyor.
 
Göç Dalgası - Bir Mankurtlaşma Hikayesi
Ezop Sahne-Beşiktaş / Saat: 21.00 / 45 TL
 
"Ünlü radyocu hayatını değiştirecek önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. Bu adım insanlığı nasıl etkileyecek? Hangi çağda ve nerede içine düştüğünü bilmediğimiz, belleğindeki her şeyi silebilecek bir dalga hareketi… Bir yılbaşı gecesi bir radyo yayını ve göç dalgası. Aslında hepsi bu.”
 
9 HAZİRAN CUMARTESİ
 
Asya
 
Duman
Dorock XL / Saat: 22.30 / 60 TL
 
Duman, 9 Haziran'da Dorock XL sahnesinde.
 
Hamlet
Moda Sahnesi / Saat: 20.30 / 45 TL
 
Eleştirmenler tarafından bir oyunculuk şöleni olarak tanımlanan Yutmak, izleyicisiyle buluşmaya devam ediyor.
 
Avrupa
 
Can Bonomo
IF Performance Hall Beşiktaş / Saat: 20.00 / 88–44 TL
 
Can Bonomo, 9 Haziran Cumartesi IF Performance Hall Beşiktaş sahnesinde!
 
Yuva I Home
Toy İstanbul / Saat: 21.00 / 55 TL
 
Yuva nedir? Neye denir_ Yaşadığımız ev? Doğduğumuz ülke? Barındığımız alan? Değişen enlem ve boylamlarımızla bitmeyen yuva arayışımız bir gün son bulabilir mi?
 
10 HAZİRAN PAZAR
 
Asya
 
Rich and Strange
NOKS Bağımsız Sanat Alanı
 
Zengin ve Tuhaf, fotoğrafların maddeselliği, film yapımcılığı, terkedilmiş arşivler ve bu fotoğrafı çekip zaman içerisinde ismi kaybolmuş fotoğrafçı üzerine bir saygı niteliğinde bir video ve fotoğraf kitabından oluşmaktadır.
 
Avrupa
 
Joan Miró Litografi ve Gravür
Uniq Expo
 
Miró’nun sulu boyalar, baskı resimler, çizimler, kolajlar, mektuplardan oluşan litografi ve gravür ağırlıklı en büyük grafik sanatı koleksiyonu olarak nitelendirilen sergide aynı zamanda Jean-Christophe Hubert’in özel çabasıyla Miró’nun yakın arkadaşı Picasso’nun da 20 eseri bulunuyor.
 
SİNEMA
 
Bu hafta vizyona giren filmlerden:
 
Borg vs. McEnroe: Başrollerini Sverrir Gudnason ve Shia LaBeouf'ın üstlendiği film gerçek hikayeden uyarlama bir spor dramı. İkonik tenisçiler Björn Borg ve en büyük rakibi John McEnroe arasındaki mücadeleyi konu alan film, ikilinin 1980 yılı Wimbledon Turnuvası'ndaki karşılaşmasını anlatıyor. Asabi, fevri, heyecanlı John McEnroe; duygudan arınmış zen sükunetiyle dikkat çeken İsveçli Bjorn Borg’a karşı. İkili kazanmak için mücadele verirken, bir efsaneye dönüşmenin bedelleriyle de yüzleşiyor.
 
The Bookshop: Penelope Fitzgerald'ın aynı adlı romanından uyarlanan filmde, Florence Green İngiltere’de küçük bir kasabada yaşayan bir kadındır. Kasabada bulunun tarihi bir evi kitapçı olarak işletmeye karar verir. Büyük bir risk alarak girdiği işte başarılı olan genç kadın, bir süre sonra kasaba halkına ödünç kitap vererek kitapçıyı bir kütüphaneye dönüştürür. Hayatını yoluna koyduğunu düşünen Florence’in bilmediği gerçekler vardır. Kasabada yaşayan inatçı bir kadının tarihi bina ile ilgili başka planları vardır ve kadın planlarını gerçekleştirmek için her şeyi yapmaya hazırdır.
 
Acı Tatlı Ekşi: Birlikte büyüyen Murat ve Duygu çocukluklarından beri birbirlerine aşıktır. Murat yıllardır Duygu ile kavuşmanın hayalini kurar. Üniversiteden mezun olurken Duygu’ya evlenmek teklifi eder; fakat beklemediği bir cevapla karşılaşır. Duygu kendini evlenmek için hazır hissetmemektedir, gerçekleştirmek istediği hayalleri vardır. İki aşık bir anlaşma yapar; eğer beş yıl sonra ikisi de bekarsa evleneceklerdir. Yeniden birleşmek üzere ayrılan Murat ve Duygu için hayatın başka planları vardır.
 
 
KİTAP
 
Bahar Yağmurları - Karl Ove Knausgaard
"Selfie çağının başyapıtı.” Guardian
 
Üç Roman -  Sabahattin Ali
Edebiyatçının “gerçekçi olma mücadelesini vermesi” gerektiğini ileri süren Sabahattin Ali için edebiyatın amacı “insanlarda daha iyiye, daha güzele yükselmek arzusu uyandırmak”tır. Bu görüş doğrultusunda kaleme aldığı ve Türk edebiyatının akışını değiştiren romanlarında, gözlemlediği ve yaşadığı olayların tedirginliklerini, çelişkilerini, insanların bireysel yaşantılarının ardındaki toplumsal sorunları gerçekçi bir üslup ve okuru yakalamayı başaran samimi bir dille anlatır.
KUYUCAKLI YUSUF’ta bir Anadolu kasabasının gelişen ve değişen ekonomik ve toplumsal değerlerle biçimlenen yeni yaşamını, ruhsal yapısını sergilerken İÇİMİZDEKİ ŞEYTAN’da İkinci Dünya Savaşı öncesinde, üniversite, kültür ve sanat çevrelerindeki farklı siyasal ve toplumsal eğilimleri eleştirir. KÜRK MANTOLU MADONNA’da ise çekingen ve içine kapanık bir genç taşralının, memleketinden uzakta, Almanya’da yaşadığı tutkulu aşk hikâyesini konu edinir.
 
 
 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Tiyatro Sezonunun Yeni Oyunları
Detay

Kültür&Sanat

Tiyatro Sezonunun Yeni Oyunları

Tiyatro sezonu başladı. Yeni tiyatro oyunlarıyla bağımsız tiyatrolar ve devlet tiyatroları bir kere daha perdelerini sanata açtı.

Hafta Sonu Ajandası
Detay

Kültür&Sanat

Hafta Sonu Ajandası

Vizyondaki yeni filmler, yeni çıkan kitaplar, mutfak atölyelerinden konserlere hafta sonunuzu renklendiren etkinlikler… Güzel ve uzun bir hafta sonuna hazır mısınız?

“DALİ’NİN KADINLARI” SAHNEDE
Detay

Kültür&Sanat

“DALİ’NİN KADINLARI” SAHNEDE

Marilyn Monroe, Edith Piaf, Virginia Woolf ve Frida Kahlo bir gün...

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *