x

Kültür&Sanat

 

Hafta Sonu Ajandası

09.07.2018

Hafta Sonu Ajandası
   


13 Haziran Cuma 
 
ASYA
Knower // BCUC
Beykoz Kundura /  Saat 21.00 / 83.5-50 TL
Etkinliğin ön grubu, enerjik ve eşsiz funk, afro punk titreşimleri ve saykedelik tınılarıyla örülü müziğiyle BCUC. Gecenin kapanışında ise baş döndürücü dinamizmi ile dinleyenleri kendine hayran bırakan elektronik müzik ikilisi Knower sahnede olacak.
 
 
AVRUPA
%100 Music: Reggae Night Vol.3
IF Performance Hall Beşiktaş / Saat: 20.00 / 66-33 TL
%100 MUSIC serisinin İstanbul’a kazandırdığı Reggae night 13 Temmuz Cuma gecesi IF Performance Hall Beşiktaş’ta! Sahnede Sattas, Bosphoroots. 
 
14 Temmuz Cumartesi
 
ASYA
 
90'lar Fest
Dorock XL / Saat: 22.30 / 40 TL 
90’ların en başarılı pop şarkıcılarıyla 90'lar Festivali, Burak Kut, Tayfun ve Dj Hakan Küfündür’lü kadrosu ile Dorock XL sahnesinde!
 
 
AVRUPA
 
Arda Gülyan Band - 80'ler - 90'lar
Living Room / Saat: 23.00 / 68 – 45.25 TL
45'lik, 80'ler ve 90'ların unutulmaz şarkıları farklı müzik türlerine uyarlanarak, Arda Gülyan'ın etkileyici vokal performanslarıyla tekrar nefes buluyor.
 
 
15 Temmuz Pazar
 
ASYA
 
 
Yaz Sergisi
Karikatür Evi 
 
Karikatür Evi’nin 2018 Yaz Sergisi’nde, geçtiğimiz sezon içerisinde gerçekleştirdiği sergilerden derlediği eserler yer alıyor. Türkiye’de yakın dönemde yetişen en önemli çizerlerden olan ve şu anda Kafa ile Uykusuz dergileri için çizen Cem Güventürk, Can Yayınları’nda çocuk kitapları resimleyen illüstratör An-su Aksoy ve futbol illüstrasyonlarıyla Caner Özdurak’ın yanı sıra usta çizerlerden, kaligrafi sanatçısı, aynı zamanda spor ve günlük yaşama dair karikatürleriyle “Babı Ali’nin Görünmeyen Eli” Orhan Önal; Hürriyet Gazetesi’nde uzun yıllar önemli çizerlerle çalışan Ersin Burak arşivinden eserler, Türkiye’nin ilk çizgi film, animasyon, reklam çalışmalarını gerçekleştiren, son dönemde ağaç-cam-kağıtgiller serileri ile kendi karikatür anlayışına yeni bakış açıları getiren Orhan Büyükdoğan ve Kadıköylü çizer, karikatür, çizgi roman, fotoğraf, sinema, fotoroman alanlarında çalışmalar üreten Yener Çakmak’ın karikatürleri görülebilir. 
 
AVRUPA
WERNER BISCHOF 1936-1954
LEICA GALLERY
Savaş sonrası Avrupa ve Asya kültürlerine ait fotoğraflarıyla belgesel fotoğrafçılığı tarihi içinde çok önemli bir yer edinen Werner Bischof’un 1936-1954 yılları arasında çektiği fotoğraflardan oluşan bu sergi, Magnum Fotoğraf Ajansı’yla çalışan Bischof’un, endüstri ve teknolojiden etkilenen geleneksel kültürlerin gündelik yaşamlarını da belgelieyen etkileyici işlerini görmek için bir fırsat sunuyor. 4 Temmuz’da açılan sergi 30 Ağustos’a kadar görülebilir. 
 
SİNEMA
Bu hafta vizyona giren filmlerden:
 
Deniz Kıyısındaki Ev: Marsilya'da denize nazır bir villada yaşayan Martin ölüm döşeğindedir. Angele, Joseph ve Armand babalarının son günlerine eşlik etmek için onun yanına gelirler. Çocuklarını etrafına toplayan Martin, onlara aşıladığı ideallerin ne kadarını koruyabildiklerini anlamak için onları test eder.
 
Mary Shelley: Dünyaya kült roman Frankenstein'ı armağan eden yazar olarak edebiyat tarihine kazınan Mary Shelley'nin romanı yazma süreci de bir o kadar büyüleyicidir. Ünlü felsefeci babası ile 18. yüzyıl Londra'sında büyüyen Mary Wollstonecraft Godwin, dünyada kendi izini bırakmaya kararlı bir hayalperesttir. Büyüleyici şair Percy Shelley ile tanışınca bohem ve ihtiraslı bir aşka atılır. Yaşanan tutkulu ve trajik olaylar Mary'yi şekillendirecek ve gotik başyapıtına ilham kaynağı olacaktır.
 
Otel Transilvanya 3: Yaz Tatili: Otel Transilvanya 3, Dracula ve ailesinin tatil maceralarını konu ediyor. Mavis, lüks bir canavar gemisinde bir aile yolculuğu ayarlayarak Dracula'ya sürpriz yapar. Tatil sayesinde Dracula otelden başını kaldırıp biraz nefes alabilecektir. Dracula'nın arkadaşları da bu geziye katılmaya karşı koyamaz. Canavarlar, canavar voleybolundan devasa büyüklükteki büfelere ve egzotik gezilere kadar gemi gezisinde sunulan tüm eğlencelerle günlerini gün ederler. Fakat işler Dracula'nın geminin ilgi çekici ancak tehlikeli kaptanına aşık olmasıyla birlikte değişir. Aile, arkadaşlar ve tomurcuklanan bir romantizmi dengede tutmak, en güçlü vampir için bile çok fazla olabilir.
 
 
KİTAP
 
Uyuyan Güzeller - Stephen King, Owen King
 
“Şimdi burada dünyanın kaderine karar verilecek.”
Bir gün bütün kadınlar, uykuya daldığında vücutlarını saran bir tür kozanın içinde hapsolurlar ve bir daha uyanamazlar. Eğer uyandırılırlarsa veya bedenlerini saran o koza bir şekilde yırtılırsa diğerleri için ölümcül bir tehdit haline gelirler. Uyudukları sırada başka bir yere gider kadınlar; daha güvenli ve adil bir yerdir burası, erkek şiddeti ve nefret değil, uyum ve dayanışma vardır. Kendilerine yeni bir hayat kurmaya başlarlar. Yalnızca bir kadın bu uyku hastalığından etkilenmez. Her şeyin başlangıcı ve sonu olan gizemli bir kadın: Evie. O, incelenmesi gereken bir tıbbi anomali midir, yoksa öldürülmesi gereken bir iblis midir? Kadınların terk ettiği ve en ilkel dürtüleriyle baş başa kalan erkekler fikir ayrılığına düşerler. Eşlerinin ve kızlarının geri dönmesi için kimi Evie’yi öldürmek, kimi de onu kurtarmak ister. Gezegendeki bütün kadınların –ve erkeklerin– kaderi, bu birkaç gün içinde Dooling adlı küçük bir kasabada belli olacaktır. Baba-oğul King’lerin kaleminden Yunan tragedyalarını andıran epik bir destan, bir modern zaman masalı.
“Eninde sonunda bütün kadınlar uyuyacak, bütün erkekler ölecek ve bu hırpalanmış dünya sonsuzluğa kadar sürecek bir rahatlamayla soluk alacak.”
 
Başkasının Yüzü – Kobo Abe
 
"Muhtemelen kızgınsın, kendini aşağılanmış da hissediyorsun ama lütfen kendine hâkim ol ve gözlerini ayırmadan okumaya devam et. Bu ânı yara almadan atlatıp, bana doğru bir adım atmanı, nasıl çaresizce istediğimi bir bilebilsen. O mu beni yendi, yoksa ben mi onu? Her hâlükârda maskeli oyunun perdesi artık kapandı. Onu öldürdüm ve kendimi suçlu ilan ettim...
Ve çok iyi biliyordum. Artık senin üzerinde hiçbir hakkım olmadığı hâlde, bana zincirle bağlı bir kurban olduğun fikri, işime geldiği için uydurduğum koca bir yalandan ibaretti.

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Tiyatro Sezonunun Yeni Oyunları
Detay

Kültür&Sanat

Tiyatro Sezonunun Yeni Oyunları

Tiyatro sezonu başladı. Yeni tiyatro oyunlarıyla bağımsız tiyatrolar ve devlet tiyatroları bir kere daha perdelerini sanata açtı.

Hafta Sonu Ajandası
Detay

Kültür&Sanat

Hafta Sonu Ajandası

Vizyondaki yeni filmler, yeni çıkan kitaplar, mutfak atölyelerinden konserlere hafta sonunuzu renklendiren etkinlikler… Güzel ve uzun bir hafta sonuna hazır mısınız?

“DALİ’NİN KADINLARI” SAHNEDE
Detay

Kültür&Sanat

“DALİ’NİN KADINLARI” SAHNEDE

Marilyn Monroe, Edith Piaf, Virginia Woolf ve Frida Kahlo bir gün...

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *