x

Kültür&Sanat

 

Seyhan Arman ‘BBC-100 Kadın’ Listesinde

22.11.2016

Seyhan Arman ‘BBC-100 Kadın’ Listesinde
   

Dünya çapında yaptığı televizyon, radyo ve internet yayınlarında kadınların daha iyi temsil edilmesini hedefleyen BBC 100 Women projesi, dördüncü yılına girdi.

BBC’nin ‘100 Kadın’ listesinde toplumlarındaki sorun ve beklentileri belgeleyen genç film yapımcıları, girişimciler, iş kadınları, bilim, siyaset, eğitim ve sanatta öncü rol alan kadınlar yer alıyor. Proje kapsamında, BBC yayın sezonu boyunca dünyanın dört bir yanından kadınların etkileyici hikâyeleri aktarılıyor.

Seçilen 100 kadının hikâyesini seyircilere aktarmak için söyleşi, fotoğraf çekimi ve anlatılarla hazırlanan program için BBC ekibi geçtiğimiz hafta İstanbul’a geldi. Ekip, 2016’nın 100 Kadın listesindeki tek trans kadın olan Seyhan Arman ile 3 gün boyunca belgesel için çekim gerçekleştirdi. Seyhan Arman, 100 Kadın projesine oyunculuk yaptığı filmlerdeki başarısı ve bir insan hakları aktivisti olarak yer aldığı sosyal sorumluluk projelerinden dolayı seçildi.

BBC’nin 100 Kadın sezonu içinde hikayesini daha ayrıntılı olarak dinleyeceğimiz Seyhan Arman; 1980 Adana doğumlu. Oyunculuğa 1994 yılında tiyatro ile başladı. 2011 yılında ‘Teslimiyet’ filmi ile 22. Ankara Uluslararası Film Festivali’nden ‘Jüri Oyunculuk Özel Ödülü’ aldı. ‘İnsan Hakları’ ve ‘En İyi Yabancı Film’ ödüllü ‘Nerdesin Aşkım?’ kısa filminin başrolünde yer alan Arman, katıldığı birçok uluslararası festivalde de başarı kazandı.  

100 Kadın 2016’da yer alacak bazı diğer hikayeler ise şöyle:
Alicia Keys; ABD'deki ırk gerilimleri, yeni seçilen başkan Donald Trump, erkek çocukları büyütmek ve artık makyaj yapmamayı seçmesi üzerine konuşacak.

Saalumarada Thimmakka: ‘Ağaçların Annesi’ olarak anılan 105 yaşındaki Saalumarada Thimmakka, Hindistan'ın kırsal bölgelerinde yüzlerce banyan ağacı yetiştiriyor. Thimmakka’nın amacı hem doğaya bir katkıda bulunmak, hem de çocuğu olmadığı için toplum tarafından dışlanmasına karşı bir tavır koymak.

Simone Biles: Rio 2016'da Olimpiyat altını kazanan ABD'li Biles, tüm zamanların en iyi jimnastikçisi olarak anılmanın nasıl bir his olduğunu anlatacak.

Ieshia Evans: Temmuz ayında kollarını kavuşturmuş biçimde polislerin karşısına dikildiği fotoğrafla gündem olan Evans, protestolar ve direnmek hakkında konuşacak.

BBC'nin 100 Kadın 2016 sezonunda tartışmaya açacağı konu 'Feminizm tüm kadınları kapsar mı?' sorusu. Feminizmin, din, ırk, etnisite ve cinsel yönelim fark etmeksizin tüm kadınlara hitap edip etmediği tartışılacak. İsteyenler, bu tartışmalara #100Women etiketiyle dahil olabilir.
 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Klima Mevsimine Dikkat
Detay

Kültür&Sanat

Klima Mevsimine Dikkat

Bilinçsiz klima kullanımı hem sağlığa hem de ekonomiye zararlı.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *