x

Kültür&Sanat

 

Milo’nun Maceraları

30.01.2017

Milo’nun Maceraları
   

“Gece yarısı herkes uykudayken siyahın canı sıkıldı. Yanına birkaç parça eşya alarak uzaklara, taaaa uzaklara doğru yola koyuldu. Siyah gidince her şey aydınlandı. Bay Baykuş uykusundan uyandı.”

Yukarıdaki alıntının yer aldığı ‘Siyah Beyaz Hikâye’ adlı kitabın yazarı ve çizeri Tunç Atalay, yeni kitap serisi ile bir kez daha çocukları hayal dünyalarında gezintiye çıkmaya davet ediyor. 

Çocuk kitaplarının iki yönü çok önemlidir: İçerdiği çizimler ve çocukların kendini bulacağı hikâyeleri anlatması. Genç yazar Tunç Atalay da hem bir ressam hem de okul öncesi öğretmeni; yani çocukları tanıyor ve çocuklardan aldığı ilhamla yazdığı hikâyelerini kendi çizgileriyle anlatıyor.

10 yılı aşkın süredir, 3-6 yaş arası çocuklara okul öncesi eğitim veren Tunç Atalay, şöyle anlatıyor: “Bir gün sınıfta çocuklarla birlikteyken aniden siyah beyaz hikâye belirdi zihnimde ve hemen o an başladım, çocukları da yanıma aldım, birlikte resim yaptık, ben hikâyemi resimlemeye başladım.” İnkılap Yayınevi Genel Yayın Yönetmeni Senem Kaleli de çizgileri ve hikayeleri çok beğenerek kitapların devamı için yazarı cesaretlendirince üç kitap birden gelmiş; Siyah Beyaz Hikaye, İzini Arayan Salyangoz ve Gıdıklanan Elma.

Yeni seri Milo’nun Maceraları'nda ise bu kez çocukların dünyasına seslenen karakter bir çocuk. Okula henüz başlamamış, tüm çocuklar gibi farklı bir bakış açısı var, doğum günü partilerini çok seviyor. Yazarının deyimiyle: “Kahvaltısına burun kıvıran ve bir yıldızın ışığına hayallerini gönderebilecek kadar çocuk.” Üstelik Milo, cinsiyet kalıplarına sıkıştırılmamış, kitapta Milo’nun cinsiyetine dair bir tanımlama yok; Milo sadece bir çocuk.

“Hikâyeler çocukların zihinlerinde ve hayatlarında en az realite kadar büyük yer kaplıyor”

İlk kitaplar, masallar çocuklar için çok önemlidir ve hepimizin aklında kalmış bir masal mutlaka vardır. Masalların çocukların hayatına etkisini sorduğumda Tunç şöyle yanıtlıyor: “Masalların sadece çocukların değil biz yetişkinlerin hayatında bile kayda değer değişimler yarattığına inanıyorum. Bence masallar, hikâyeler çocukların zihinlerinde ve hayatlarında en az realite kadar büyük yer kaplıyor. Bu nedenle sizin onlara anlatacağınız masallar çok önemli. Bunu bir yazar ve çizer olarak değil bu işte yıllarını geçirmiş bir eğitimci olarak çok net söyleyebilirim. Çocuklara güzel masallar anlatalım, onların hayal dünyalarını asla kirletmeyelim bu paralelde büyüyen bir gelecek nesil oluşturalım. Bütün kötü kabuslar zihnimizden silinsin.”


Çocuklar için kitap seçerken nelere dikkat etmek gerekir?
Çocuk edebiyatında bir yükseliş var. Fakat sunulanların hepsi çocukların gelişim düzeylerine uygun değil. Bunu ayırt etmek çok önemli. Hiç istemeden yanlış bir şeyler de anlatabilirsiniz. Pratik bir yol önerecek olursam; çocuğunuza okumadan önce kitabı siz okuyun. Doğal bir koruma içgüdüsüyle zararlı olabilecekleri zaten anında elersiniz; gerek görsel olarak gerek metin yönünden kötü olanlar kendini anında ele verir.

Favori çocuk masalların hangileri?
Çok var. İlk aklıma gelenler, Tolstoy’dan Dev Şalgam, favori hikayem Leo Lionni’den Pezettino (ve tüm Leo Lionni kitapları), Michael Escoffier’den İyi Kalpli Küçük Tavşan ve son dönemlerde çıkanlardan Rocio Bonilla’nın Öpücük Ne Renktir? kitabı ile Shaun Tan kitapları.
 

Milo’nun Maceraları
Uykusu Kaçan Minik Fare Milo Sevimli minik fare Milo’nun uykusu onu bırakıp Rapunzel’e mi, Pamuk Prenses’e mi, yoksa Uyuyan Güzel’e mi gitmişti? Peki, Milo uykusunu bulup mışıl mışıl uyuyabilecek mi?
Milo’nun Kahvaltısı Milo kahvaltısını yaparken arkadaşı sevimli ayıcığın iştahının olmadığını fark eder. Onun sevdiği yiyecekleri düşünüp ona güzel bir kahvaltı hazırlamaya karar verir. Ne de olsa arkadaşlık bunu gerektirir!
Mutlu Doğum Günü Doğum gününü kutlayan Milo, dostu sevimli ayıcığın mutsuz olduğunu görür. Ayıcık mutsuzdur, çünkü daha önce kimse ona sürpriz bir doğum günü yapmamıştır. Bunun farkına varan Milo başlar dostuna şahane bir parti hazırlığına.
Milo’nun Fotoğraf Makinesi Sevimli minik fare Milo, ailesinin fotoğraf albümüne bakarken aklına müthiş bir fikir geldi! Sadece kendi çektiği fotoğraflardan oluşan bir albüm hazırlayacaktı. Ve tabii içinde çok ilginç fotoğraflar da yer alacaktı.
Milo’nun Yıldıztozu Kumbarası Minik fare Milo, topladığı yıldıztozlarını kumbarasında biriktirip kendi yıldızını yapmaya karar verir. Bakalım Milo’nun her gece ona gökyüzünden göz kırpan bir yıldızı olacak mı?
 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
​Miró Bir Kez daha İstanbul’da
Detay

Kültür&Sanat

​Miró Bir Kez daha İstanbul’da

Katalan sanatçı Joan Miró’nun 300’ü aşkın orijinal eseri Uniq Expo ile İstanbul'da.

Hafta Sonu Ajandası
Detay

Kültür&Sanat

Hafta Sonu Ajandası

Keyifli hafta sonları...

Bergama’da Tiyatro Festivali
Detay

Kültür&Sanat

Bergama’da Tiyatro Festivali

Uluslararası festival bu yıl ilk kez düzenlenecek.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *