x

Kültür&Sanat

 

İvan İvanoviç Var mıydı, Yok muydu?

08.02.2017

İvan İvanoviç Var mıydı, Yok muydu?
   

Nazım Hikmet’in 1950’lerin ilk yarısında yazdığı İvan İvanoviç Var mıydı, Yok muydu? oyunu Tiyatro Adam tarafından yeniden yorumladı. Tiyatro Adam’ın sahnelediği, Nazım Hikmet imzalı eser, otorite sahibi olmak ve insanlığını kaybetmek ikilemini irdeliyor.

Oyun tanıtımından: “Olay Rusya'da geçer. Bir taşra kasabasında... Her şeyden önce yani, insanlara kâğıtlardan çok inanan, kasabanın en sorumlu mevki sahibi amiridir, Petrof. Dürüst, yardım sever, iyi bir insandır. Bütün kasaba onu seviyor, saygı duyuyordur. Peki ya otorite? Otorite sahibi midir? Erdemleri ve otoritesi arasında sıkışmış bir insanın, her çağda karşılaşılan, çok tanıdık, hatta başımıza gelebilecek değişiminin/dönüşümünün yarı tatlı öyküsüdür bu...”

Aslına büyük ölçüde sadık kalınarak sahnelenen İvan İvanoviç Var mıydı, Yok muydu? mizahla birlikte güncel politik olayları da değerlendiriyor. 8 Şubat – 10 Mart arasında sahnelenecek oyunun biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Bilmeyenler için özetlemek gerekirse hikaye, bir Sovyet kasabasının mütevazı mülki amiri Petrof’un kontrolden çıkıp kibirli bir idareciye dönüşümünü anlatıyor. Aslarına yardımcı olan, halkın sorunlarına çözüm bulmak için samimiyetle çalışan, dürüst devlet adamı Petrof, mütevaziliği nedeniyle çevresindekiler tarafından küçümsenip alay edilse de hayatına İvan İvanoviç girene kadar doğru bildiklerinden ödün vermiyor. İvan İvanoviç, Petrof’a hırs, ihtiras, kibir, böbürlenme, emir yağdırma gibi ‘otoriter’ özellikler edinmesi için baskı yapıyor. Peki İvan İvanoviç gerçekten var mı? İvan, Petrof’un alter egosu ya da gerçekten var olan bir kötü…

Yazan: Nazım Hikmet
Yöneten: Emrah Eren
Dekor- Kostüm Tasarım: Barış Dinçel
Işık Tasarım: Yüksel Aymaz
Hareket Düzeni: Esra Yurttut
Sahne Amiri/Müzik kumanda: Uğur Aksu
Işık Kumanda: Mustafa Erdem
Oynayanlar:  Aşkın Şenol, Baransel Gürsoy, Berk Yaygın, Deniz Özmen, Fatih Koyunoğlu, Gökhan Azlağ, Pınar Tuncegil

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Klima Mevsimine Dikkat
Detay

Kültür&Sanat

Klima Mevsimine Dikkat

Bilinçsiz klima kullanımı hem sağlığa hem de ekonomiye zararlı.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *