x

Kültür&Sanat

 

Hafta Sonu Etkinlikleri

17.02.2017

Hafta Sonu Etkinlikleri
   

17 ŞUBAT CUMA
Asya  

Mor ve Ötesi Konseri
Akasya Kültür Sanat / Saat 20.30 / Bilet fiyatları 62 – 77 – 88 TL

90’lı yılların rock grubu eski ve yeni albümlerinden parçalarla sahnede.

İstila
Kadıköy E..K Tiyatrosu / saat: 20.30 / Bilet fiyatları: T-50 TL, Ö-35 TL

Kendimize en çok sorduğumuz, sormaya devam edeceğimiz kavramlar, kanlı canlı bir şekilde karşımızda. Bir düşünce bulutu olarak başlayıp zekice kurulmuş bir saçmalık, oradan da karşı koyamayacağımız ölümüne ciddi bir mesele. Jonas Hassen Khemiri, yazdığı bu oyunla, Obie Ödülleri’nde Yılın Oyunyazanı Ödülü’nü aldı.

Avrupa

Dolunay Obruk Band - Konser
Nardis Jazz Club / Saat 22.30 / Bilet fiyatı: 40 TL

Vokaldeki sanatçıya piyanoda Kaan Bıyıkoğlu, gitarda Eylül Biçer ve basta Enver Muhamedi eşlik ediyor.
 
Gecede Yaşananlar
İkinciKat / Saat: 19.00 / Bilet fiyatları: T-50 TL, Ö-30 TL

Babasının koyduğu ismi gazeteye verdiği ölüm ilanıyla öldürüp İsimsiz Anlatıcı konumuna geçen bir kişi artık kendi sesini duymaya, kendi düşüncelerini oluşturmaya ve kendi cümlelerini kurmaya çalışır. Ancak bedeninin her noktasına tesir etmiş babanın, toplumun, geleneklerin, dinin oluşturduğu çoksesli ortamda kendi sesine ulaşabilmek kolay olmayacaktır. Yazan-Oynayan: Oğuzhan Özcan
 
18 ŞUBAT CUMARTESİ
Asya

İstanbul Arabesque Project
Dorock XL / Saat: 22.00 / Bilet fiyatı: 40 TL

Arabesk eserler, rock altyapılarla yorumlanıyor.

Yen
Craft Kadıköy / Saat: 17.30 / Bilet fiyatları: T-66, Ö-36 TL

Hench ve Bobbie, tek başlarına büyümek zorunda bırakılmış, bir evin içinde hayatta kalmaya çalışan iki kardeştir. Nevrotik anneleri Maggie zaman zaman onları ziyarete gelir. Komşuları Jenny’nin hayatlarına girmesiyle bildiklerinden çok başka bir hayatın varlığıyla tanışırlar. Yazan: Anna Jordan / Çeviren: Fatih Gençkal, Zeyneb Gültekin / Yöneten: Çağ Çalışkur / Oynayanlar: Bora Akkaş, Berker Güven, İdil Sivritepe, Neslihan Yeldan

Avrupa

Tarkan Konseri
Volkswagen Arena / Saat: 21.00 / Bilet fiyatları: 125 – 165 – 190 – 215 – 240 TL

Tarkan, Darüşşafaka yararına sahnede olacak.
 
Kadınlar Erkekler İlişkiler
Oda Tiyatrosu / Saat: 20.30 / Bilet fiyatları: T-45, Ö:25 TL

Bu, 20 yıl öncesinde ve 20 yıl sonrasında, aşkla ilgili değişmeyen açmazlarla dalga geçen bir oyun.
 
19 ŞUBAT PAZAR
Asya

Sevgi Müzikali
Müjdat Gezen Tiyatrosu / 15.30 / Bilet fiyatı: 67 TL

Altmışlı yıllarda Kadıköy'de iki aşk hikâyesini müziklerle danslarla anlatan bir komedi müzikal. Yönetmen Müjdat Gezen. Kırk altı kişilik bir kadroyla oynanan oyunda başrollerini Ayşen Gruda, İlker Ayrık, Betül Demir, İlhan Daner, Aykut Taşkın, Mehtap Ar gibi ünlü sanatçılar ve genç oyuncular, dansçılar, paylaşıyor.
 
Avrupa

David Sanborn
CRR Konser Salonu / Saat: 20.00 / Bilet fiyatları: 18 – 28 – 50 – 80 TL

Saksofon sanatçısı, ‘Caz Şubatı’ programı kapsamında sahnede.
 
Köpeklerin İsyan Günü
Zorlu PSM Studio / 20.30 / Bilet fiyatları: T-55 TL, Ö-30 TL

Avrupa’nın seçkin tiyatro topluluklarını ağırlayan São Luiz Teatro Municipal ile İstanbul Tiyatro Festivali’nin ortak yapımı olan ‘Köpeklerin İsyan Günü’ Lizbon’nun ardından İstanbul’da. Portekiz basınında adından övgüyle söz ettiren oyun Platform’un ilk yapımı. ‘Köpeklerin İsyan Günü’; Flaubert’in Madam Bovary isimli romanının günümüzde, Nişantaşı’nda geçen serbest bir uyarlaması.  Yazan: Ceren Ercan Yöneten: Mark Levitas Oyuncular: Zuhal Gencer Erkaya, Kanbolat Görkem Arslan, Elif Ürse, Sercan Gülbahar
 
SİNEMA
 
Şubat sinema yönünden çok bereketli bir ay. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali ayrıca bu ayın sonundaki Akademi Ödülleri’ne aday olan birçok film de vizyonda.

Toni Erdmann: Beyaz yakalı kızını mutlu etmek için hayat koçu Toni Erdmann tiplemesine bürünen bir babanın mizah dolu hikâyesi, Maren Ade yönetmenliğinde hayat buluyor.

Manchester by the Sea (Yaşamın Kıyısında): Bir başyapıt denebilir. Kenneth Lonergan’ın bu son filminde travmatik bir kaybın neden olduğu suçluluk duygusunu üzerinden atamadığı için kendini insanlardan uzaklaştırarak kapıcılık yapmayı tercih eden Lee Chandler’ın hayata dönüş hikâyesini yer yer mizahi, yer yer trajik bir tonla anlatıyor.

Moonlight (Ay Işığı): Tarell McCraney'in otobiyografik romanından uyarlanan ‘Moonlight’ zorlu bir çocukluk geçiren, Miamili yoksul bir gencin hikâyesini odağına alıyor. Yönetmen Barry Jenkins ‘Moonlight’la sosyokültürel meselelere daha da yakından bakıyor.

Paterson: Jim Jarmusch, son filmi ‘Paterson’da yine nevi şahsına münhasır bir karakter ile karşımızda. Film, otobüs şoförlüğü yapan şair Paterson'ın günlük hayatından mizah dolu bir kesit sunuyor.
 
KİTAP

Geliş – Ted Chiang

Yılın En İyi Filmi adaylarından Geliş'in kitabı, Monokl Yayınları ile Türkçede. "Geçmişte ve gelecekte gerçekleşen her olayın kaydını tutan bir vakayınamenin, Çağlar Kitabı’nın önünde duran bir kadın düşünün. Her ne kadar yazılanlar ışığın etkisiyle zamanla silinse de hâlâ devasa bir cilt bu. Kadın elinde bir büyüteçle insan cildi inceliğindeki sayfaları çevirmeye başlıyor; ta ki hayatının hikâyesini buluncaya dek. Geleceği bilenler onun hakkında konuşmazlar. Çağlar Kitabı’nı okuyanlar bunu asla itiraf etmezler."
 
Çabuk Büyüme Çocuk – Ergun Hiçyılmaz

Gazeteci-yazar Ergun Hiçyılmaz, Zeki Müren'in hikâyesini anlatırken dönemin atmosferini ve sanat yaşamını incelikle aktarıyor. Hiçyılmaz’ın bu kitaba kaynaklık eden araştırması, 1997 yılında 100 bine yakın seyirciyle buluşan “Bir Demet Yasemen” müzikaline dönüşmesine öncülük etti. Kitap, müziğin ve popüler kültürün sınırlarını aşan, toplumsal bir olguya dönüşen bir sanatçının ışıltılı sahnesini ve perde arkasını anlatıyor. "Çabuk Büyüme Çocuk", Zeki Müren'in duygu dünyasını, aşklarını, kavgalarını ve hayallerini anlatmanın yanı sıra sosyal tarih açısından da değerli bir kaynak.

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Klima Mevsimine Dikkat
Detay

Kültür&Sanat

Klima Mevsimine Dikkat

Bilinçsiz klima kullanımı hem sağlığa hem de ekonomiye zararlı.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *