x

Kültür&Sanat

 

Hafta Sonu Etkinlikleri

23.02.2017

Hafta Sonu Etkinlikleri
   

24 ŞUBAT CUMA
Asya  

Ümit Besen Pamela
IF Performance Hall Ataşehir / Saat 20.00 / Bilet fiyatları 69.5 TL

Usta sanatçı Ümit Besen, Pamela ile birlikte 24 Şubat'ta IF Performance Hall Ataşehir sahnesinde; ikili rock şarkıları farklı bir üslupta yorumlayacak.

Sevgili Hayat
Kozyatağı Kültür Merkezi / Saat: 20.00 / Bilet fiyatları: T-10 TL, Ö-6 TL

1922 yılı İzmir’inde, “Amane” kahvelerinde şarkı söyleyen Eleni ile sokaklarda yaşayan Lena’nın hayatları kesişir. İki kadın savaşın kaosunda, ‘gitmekle kalmanın’ sanrıları arasında kendi yazgılarına sürüklenir. Toprağından sökülüp atılanların kültürüne, müziğine ve trajedisine farklı bir bakış…

Avrupa

Luis E. Gomez & Latin Jazz Band
Nardis Jazz Club / Saat 22.30 / Bilet fiyatı: 40 TL

Ünlü ekip, dünya müziklerinin Latin yorumlamalarının yanı sıra kendi besteleriyle de görsel ve işitsel bir şölen vaat ediyor.

Yaşamak Denen Bu Zahmetli İş
DT Küçük Sahne / Saat: 15.00 / Bilet fiyatları: T-10 TL, Ö-6 TL

Yona ve Leviya, birbirlerinden ve evliliklerinden sıkılmış bir çifttir. Kavgalarına sebep olan bu bıkkınlık, onların özelinden, belki de yüzyıllardır kanayan bir yara olan “evlilik” geneline yapılan bir sorgulamaya dönüşüverir. Kim için yapılır evlilik? Kadın ve erkek evlendikten sonra bir adanmışlıkla yaşanmak zorunda mıdır? Bağlılık, gerekli ve olumlu bir etki midir, yoksa muhatabını sardıkça boğan bir canavar mı? Yaşamak Denen Bu Zahmetli İş, tüm bu sorgulamaların odağında duran çarpıcı bir kara mizah örneği.

25 ŞUBAT CUMARTESİ

Asya

Mor ve Ötesi, Gece, The Away Days
Dorock XL / Saat: 18.00 / Bilet fiyatı: 55 TL

Kadıköylü Dorock XL Kış Sahnesi’nde 25 Şubat Cumartesi günü Mor ve Ötesi, Gece, The Away Days ve Hayat Meyal ile alternatif rock severleri buluşturacak.

Geç Kalanlar
Kadıköy Haldun Taner Sahnesi / Saat: 15.00 / Bilet fiyatları: T-16, Ö-10 TL

Yaşadığımız her günü güzel bir güne dönüştürmek varken, "güzel bir gün"ün bize çıkıp gelmesi için öylece oturup bekleriz. Çoğu zaman yaşamak yerine erteleriz. Tüketmenin bencilliğini, paylaşmanın samimiyetine yeğleriz. Oysa ihtiyacımız olan tek şey, biraz farkındalıktır. Geç Kalanlar, sordukları ve sorduklarıyla seyircisine derinlikli bir yüzleşmenin resmini gösteriyor.

Avrupa

Kat Frankie (Solo)
Salon / Saat: 21.30 / Bilet fiyatları: 30 – 40 - 50 TL

Allak bulak eden bir vokal, tepetaklak eden sözler.6 yaşında gitar çalıp beste yapmaya başlayan Avustralyalı şarkıcı ve söz yazarı, maskülen tarzı ve sert tavırlarıyla özellikle kadın müzikseverlerin en karizmatik bulduğu müzisyenlerden biri.
 
Çika – Sergüzeşt
İkinciKat / Saat: 17.00 / Bilet fiyatları: T-50, Ö:30 TL

Thomas Korovinis’in 1989’da tesadüfen karşılaştığı bir kadınla yaptığı bir röportajdan uyarlanan oyun, 20. yüzyılın başlarında doğmuş, savaş koşullarında Galata genelevlerine kadar sürüklenmiş bir Anadolu kızı olan Eftalya’nın hayat öyküsünü anlatıyor.
 
26 ŞUBAT PAZAR

Asya

İki Soluk Arası Dayanışma Sergisi
Zapata Moda

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne yaklaşırken Mor Çatı bu kez de kadın sanatçılar ile bir dayanışma ağı kuruyor. Kasım ayında Mor Çatı, küratör ve sanatçı Arzu Yayıntaş’ın desteğiyle, dayanışma sergisi için kadın sanatçılara bir çağrı yaptı ve çağrısına 30 kadın sanatçıdan yanıt geldi. Sanatçılardan kimisi Mor Çatı yararına orijinal işini bağışlarken kimisi de kartpostal satışı için eserinin kullanım hakkını verdi.
 
Avrupa

Jake ve Dinos Chapman - Anlamsızlık Âleminde
Arter  

Jake ve Dinos Chapman’ın Türkiye’deki ilk kişisel sergileri “Anlamsızlık Âleminde” başlığıyla 10 Şubat – 7 Mayıs tarihleri arasında Arter’de yer alacak. Küratörlüğünü Nick Hackworth’un yaptığı sergi, sanatçıların yeni ve az görülmüş işleriyle “Cehennem” [Hell], “Chapman Aile Koleksiyonu” [The Chapman Family Collection] ve “Gün Gelecek Sen De Sevilmeyeceksin” [One Day You Will No Longer Be Loved] gibi ikonik serilerinden başlıca yapıtları bir araya getiriyor. “Anlamsızlık Âleminde”, Jake ve Dinos Chapman’ın hayli kötümser sanatlarına ve düşüncelerine genel bir bakış imkânı tanıyor. Günümüz kültürünün köşe taşlarını oluşturan pek çok inancın altını hicivle oyan bir yergiyi ve çelişkili işaretleri devreye sokan Chapmanlar, günümüzün en sert şekilde meydan okuyan sanat pratiklerinden birine sahipler.
 
 
SİNEMA
Bu hafta vizyona giren filmlerden: 

Paterson: Jim Jarmusch'un yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği filmin başrollerinde Adam Driver ve Golshifteh Farahani yer alıyor.

Paterson gün içerisinde basit rutini olan bir adamdır. Her gün şoförlük yaptığı otobüsüyle şehri turlar, akşam köpeğini gezdirdikten sonra bara gider, sevgilisi Laura ile sıradan ama huzurlu bir hayat sürer. Tüm bu süreçte de basit ama etkileyici şiirler yazar. Laura ise evle sınırlandırdığı hayatına renk katmak için her gün farklı uğraşlar arayan, hafif çılgın bir kadındır.

Karlar Kraliçesi 3: Ateş ve Buz: Animasyon dünyasının sevilen serisi Karlar Kraliçesi'nin üçüncü filminde yönetmen koltuğunda bu kez Aleksey Tsitsilin oturuyor.

Gerda, Karlar Kraliçesi ve Kralı’nı alt etmesine rağmen aradığı huzuru bulamamıştır. Kuzey Rüzgârı’nın ayırdığı anne ve babasını bulmak ve ailesini tekrar bir araya getirmek istemektedir. Şimdi arkadaşları ile bu amaç için Kuzey'in buzullarla kaplı tepelerine yolculuk yapacaklardır. Yolculuk sırasında tarihi Ateş ve Buz Taşı’nı keşfedeceklerdir fakat o andan itibaren hiçbir şey planladıkları gibi gitmeyecektir. Gerda'nın geçmişten güç alması ve daha da cesur olması gerekmektedir.

Resident Evil 5: Sinema tarihinin uzun soluklu serilerinden Resident Evil'ın son devam filmi olan yapımın yönetmenliğini bir kez daha Paul W.S. Anderson üstlendi. Oyuncu kadrosunda ise Milla Jovovich, Ali Larter, Shawn Roberts, Ruby Rose, Eoin Macken, Rola, Lee Joon-Gi, William Levy ve Iain Glen yer alıyor.

İntikam filmindeki olayların hemen ardından, Alice insanlığın zombilere karşı verdiği savaştan sağ olarak kurtulan tek kişi olmuştur. Şimdi ise kâbusun başladığı yer olan Racoon Şehri’ndeki Kovan’a geri dönmek zorundadır. Umbrella Şirketi ise, kıyametten kurtulan son kişileri de yok etmek amacıyla Racoon Şehri’nde güçlerini son kez toplamaktadır. Zamana karşı yarış içinde Alice, eski arkadaşları ile birlikte yeni mutant yaratıklara karşı da bir savaş verecektir. Bu Alice'in insanlığı kurtarmak için verdiği en zor mücadele olacaktır.

KİTAP

Sonsuzluğun Sonu – Isaac Asimov  

"Sonsuzluğun Sonu" bir bilimkurgu dehasının kaleminden, her sayfasında heyecanlandıran, şaşırtıcı dönüşlerle okuyucunun nefesini kesen unutulmaz bir klasik. “Zamana, Sonsuzluğa ve Gerçekliğine ilişkin sarsıcı bir arayış: Sonsuzluğun sınırlarında, zamanın kıyılarında bir aşk ve kurtuluş öyküsü.”  

Bilimkurgunun kurucusu sayılan Asimov aşılamamış kavrayışı ve kurgularıyla dünya edebiyatını ve bilimini büyülemeye devam ediyor. Sonsuzluğun Sonu, aşkın zamanlar aşan gücünün öyküsü.

Zamanın İzinde – Ercan Kesal, Enis Rıza

Son yüzyılın Türkiye’sini fotoğraflar ve yazılar eşliğinde sunan bu kitap, yayın dünyamızda daha önce örneği bulunmayan bir eser.

Zamanın İzinde, geçmişin izleri ile geleceğin düşleri arasında mekik dokuyan bir çalışma. Enis Rıza’nın seçtiği ve uzun bir yüzyıldan parçalar yansıtan fotoğraflara Ercan Kesal kendi hayatından esinlerle metinler yazdı, sıradan insanların hayallerini toplumun aynasına yerleştirdi.

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Klima Mevsimine Dikkat
Detay

Kültür&Sanat

Klima Mevsimine Dikkat

Bilinçsiz klima kullanımı hem sağlığa hem de ekonomiye zararlı.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *