x

Kültür&Sanat

 

İlk Apple TV Programı Yakında Başlıyor

24.02.2017

İlk Apple TV Programı Yakında Başlıyor
   

İlk Apple TV programı olan Planet of Apps yani Aplikasyonlar Gezegeni, bir yarışma programı.  

Akıllı cihaz uygulamalarının yarışacağı programda Jessica Alba, Gwenyth Paltrow, Will.i.am ve Gary Vaynerchuk, bir sonraki büyük uygulamayı yapmayı hedefleyen aplikasyon geliştiricilerini değerlendirecek.

Tanıtım filmini buradan izleyebileceğiniz program şöyle; geliştiricilerin fikirlerini jüri üyelerine beğendirmek için 60 saniyeleri var. Danışmanlar yani jüri üyeleri, ellerindeki tabletlerden, Tinder tarzında sağa veya sola kaydırarak sunulan fikirlere ‘evet’ veya ‘hayır’ diyor.

Bir uygulama ilk turu geçtiğinde geliştirici, fikrini gerçek bir işe dönüştürmek için kendisine 'evet' diyen, seçtiği bir danışmanla çalışmaya başlarken Yelp, Uber ve diğer teknoloji devi firmalarından da destek alıyor.

Son turda ise geliştiriciler, önerilerini Lightspeed Venture Partners’dan yatırımcılara sunuyor. Lightspeed Venture Partners, daha önce Snapchat, Giphy, Nest ve TaskRabbit gibi girişimlere fon sağlayan girişimci bir şirket. Kazananlar, projelerinin fonlanması için milyonlarca dolar kazanıyor ve uygulamaları App Store’da yer alıyor.

Program konseptinin ilgi çekici olması bir yana (ki Will.i.m’in de dediği gibi çağımızın rock star’ları artık geliştiriciler ve girişimciler) Apple’ın şovun yayınını kendi müzik servisi üzerinden yapacak olması da enteresan bir adım.

Apple İçerik Müdürü Eddy Cue, bu fikrin dayanağı olarak Apple Music’te şu an dünya çapında 20 milyondan fazla abone olmasını gösteriyor ve bu da TV kanalları ve yayın kuruluşlarıyla lisans anlaşmaları yapmak ve diğer yavaşlatıcı aşamalardan geçmek zorunluluğu olmaksızın global çapta yayın yapabilme imkanı anlamına geliyor.

Bu aynı zamanda Apple’ın müzik servisi Apple Music konusunda geleceğe yönelik büyük planları olduğunu gösteriyor. Zira bu bahar aylarında yayına başlayacak olan Planet of Apps, Apple Music’teki tek program olmayacak, Apple aynı şekilde Carpool Karaoke programını da alıyor. Yani son zamanların küresel çapta en fazla izlenen programlarından The Late Late Show’un sunucusu James Cordan’ın ünlü isimlerle araba içinde sohbet edip şarkılar söylediği program da artık Apple Music üzerinden yayınlanacak. Bu yılın sonlarında Apple Music üzerinden yayınlanacak Carpool Karaoke’nin ilk konukları arasında Will Smith, Metallica, Alicia Keys, John Legend gibi isimler olduğu ifade ediliyor.

Apple’ın müzik yayını servisi üzerinden video içerikleri sunacak olması şirketin Netflix benzeri bir video yayın kanalı satın alıp almayacağı sorusunu da yanıtlamış oluyor. Cue şöyle yanıtlıyor; “Biz benzersiz ve kültürel işler yapmaya çalışıyoruz. TV alanında, Apple Music ile büyük bir fırsatımız olduğunu düşünüyoruz ve daha önce yapılmamış işler yapmaya çalışıyoruz. Yani evet, yaptığımız işin kapsamında diğerlerinin yaptığını tekrar etmek olsaydı dediğiniz gibi bir satın alma yapmamız daha iyi olabilirdi. Ancak yapmaya çalıştığımız bu değil. Biz benzersiz bir şey yapmayı, kendi platformumuzdan faydalanmayı ve ona kültürümüzü katmayı istiyoruz.”

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Klima Mevsimine Dikkat
Detay

Kültür&Sanat

Klima Mevsimine Dikkat

Bilinçsiz klima kullanımı hem sağlığa hem de ekonomiye zararlı.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *