x

Kültür&Sanat

 

Hafta Sonu Etkinlikleri

02.03.2017

Hafta Sonu Etkinlikleri
   

3 MART CUMA
Asya  

Birsen Tezerr 
Kadıköy Sahne  / Saat 22.30 / Bilet fiyatı 56.00 TL

İlk albümü Cihan'ı 2009 yılının Temmuz ayında yayımlayan Birsen Tezer, uzun süredir sahnede de birlikte çalıştığı müzisyen arkadaşları Derin Bayhan (davul), Emre Tankal (elektrik gitar), Gürol Ağırbaş (bas gitar), Tunç Öndemir (akustik gitar) ile yola ikinci albümleri "İkinci Cihan" ile devam ediyor. 
 
Çehov Makinesi
Üsküdar Tekel Sahnesi / Saat: 20.00 / Bilet fiyatları: T-10 TL, Ö-6 TL

İçinde Çehov’un da karakter olarak yer aldığı bu oyun, büyük bir yazarın yaşam ve ölümü arasındaki döngüde oyunlarında yaratmış olduğu kendi karakterleriyle buluşması biçiminde gelişiyor. Bu karakterler özünü taşımakla birlikte, ait oldukları oyundan bağımsızlaşmış, sanki uzaydan Çehov’un düşlerine düşmüş hayaller gibidirler. Farklı bir düzlemde ve farklı bağlamlarda oluşmuş sahnelerde bir araya gelirler. Çehov’un anlatmış olduğu gerçeklikleri, yazgılarını belirlediği kendi karakterlerine ve yine kendi üzerinden sorgulatması biçiminde gelişen bir tür karşılaşmalar zinciri… Bu absürd ve gerçeküstü serüvenin Çehov’dan bizlere ulaşan ve günümüz gerçekliğini de halkaları arasına alan bir zincir...
 
Avrupa

Tania Giannouli Ensemble
Borusan Müzik Evi / Saat 20.30 / Bilet fiyatları: Masa - 44.00 TL Ayakta - 33.00 TL

Yunan piyanist ve besteci Tania Giannouli, etnik müzik ve çağdaş cazı sentezlediği zengin dokulu kompozisyonlarıyla Borusan Müzik Evi izleyicilerine sarhoş edici bir deneyim vaat ediyor.
 
Suriye Tatlısı
Tiyatro Karakutu / Saat: 20.30 / Bilet fiyatları: T-45 TL, Ö-30 TL

Kara Kutu’nun yeni oyunu ‘Suriye Tatlısı’ vicdanından göç etmek zorunda kalan herkesin hikayesidir. Dolandırıcı karı koca Suat’la Serpil’in yolları bir vurgun macerasında Semih'le kesişir. Sonra da roller beklenmedik bir biçimde değişir. Metropol acımasızdır, leş kokar. Hayatta kalabilmek için didinen Suriyeli Omar ise parayla kuşatılmış yaşantıların içinde, ölümüne avlanan bu insanların yaşamlarına girer. Suriye Tatlısı hem kandıran hem kandırılandır.
4 MART CUMARTESİ
Asya

Levent Yüksel
Beyrut Performance / Saat: 21.30 / Bilet fiyatı: 62 TL

Türk pop müziğinin güçlü seslerinden Levent Yüksel, 4 Mart'ta Beyrut Performance sahnesinde.
 
Dünyaya Gözlerimden Bak
D22 Köşk / Saat: 20.30 / Bilet fiyatları: T-50, Ö-35 TL

Tiyatro D22, bu sezon farklı mekanları tiyatro alanına dönüştürerek bir yeniliğe hazırlanıyor. Bu projenin ilk örneği ise, Alman yazar Lothar Kittstein'ın yazdığı yine Alman yönetmen Frank Heuel'in yönettiği "Dünyaya Gözlerimden Bak". Oyun, Tiyatro D22 ve Fringe Ensemble'ın uluslararası ortaklığında ve Kunststiftung NRW'nin finansal desteğiyle dünya prömiyeri yapmaya hazırlanıyor. Üç bölümden oluşan ve üç askerin deneyimlerinden yola çıkarak savaşa bakışlarını seyirci ile buluşturan oyun, Kadıköy Hasanpaşa'daki tarihi bir köşkteki odaların arasında seyirciyi dolaştırarak farklı bir seyir deneyimi yaşatmayı amaçlıyor.
 
Avrupa

Partapart: IndieCity V
Salon İKSV / Saat: 21.30 / Bilet fiyatları: T-56 TL, Ö-45 TL  

Yeni isimler ve kesintisiz dans vaadiyle IndieCity ikinci kez Salon sahnesinde, after party’si ise sabahın ilk ışıklarına kadar Sumahan’da.

Ben Orhan Veli
Ortaköy Afife Jale Sahnesi / Saat: 20.30 / Bilet fiyatları: T-45, Ö:30 TL

Usta oyuncu Kemal Kocatürk’ten bir unutulmaz portre daha. “Ben Orhan Veli”; Orhan Veli Kanık’ın kısıtlı yaşamına sığdırdığı unutulmaz şiirlere, dünya görüşüne, yazılarına, öykülerine, aşklarına, dostluklarına ve çile dolu hayatına bir ağıt niteliğinde. Oyunda, Orhan Veli’nin hiç bilinmeyen yanlarını ortaya çıkarırken fikirlerinin bugünü nasıl kucakladığına şaşkınlıkla şahit olacaksınız.
26 ŞUBAT PAZAR
Asya

Üsküdar Turu
Üsküdar Turyol İskelesi Önü / Saat: 09.30 / katılım fiyatı: 185 TL

Özellikle İstanbul’un fethinden sonra gelişip büyüyen Üsküdar, 16.yüzyılı takiben camileri, mescitleri, tekkeleri, hamamları, kervansarayları, medreseleri, kütüphaneleri, imaretleri, çeşmeleri, sebilleri, yalıları, köşkleri ile Osmanlı Döneminde bir şehri oluşturan unsurları bir arada görebileceğiniz yegâne yerlerden biri. Bilet, Biletix üzerinden alındıktan sonra 0555 760 06 80 numaralı telefonla kayıt yaptırmak gerekiyor.

Avrupa

Çok Çikolatalı
Eataly Mutfak Atölyesi / Saat: 19.00 / Ücret: 140 TL

Çikolata aşkıyla hazırlanacak dayanılmaz lezzetler! Eataly Mutfak Atölyesi’nde çok çikolatalı bu workshop’ı kaçırmayın.
Menü: 3 renkli çikolata mousse; Tortino fondente al cioccolato, Sıvı kalplı çikolatalı kek, Panna cotta al cioccolato, Çikolata soslu panna cotta
 
SİNEMA
Bu hafta vizyona giren filmlerden: 

Logan - Wolverine: Hugh Jackman'ı son kez Wolverine olarak gördüğümüz film Logan'ı James Mangold yönetiyor. Başrollerinde ise Hugh Jackman dışında Boyd Holbrook, Patrick Stewart ve Doris Morgado yer alıyor.

Yakın gelecekte yaşlanmış ve yorgun olan Wolverine ve Professor X, Meksika sınırında saklanmaktadır. Fakat Logan'ın dünyadan gizlenmesi ve mirası, karanlık güçler tarafından takip edilen genç bir mutant geldiğinde sona erer. Şimdi Wolverine'de genç bir kadın klonunu Nathanial Essex'in liderliğindeki kötü bir organizasyondan korumalıdır.

İstanbul Kırmızısı: Ferzan Özpetek'in kendi kitabından sinemaya uyarlanan filmin başrollerinde Nejat İşler, Mehmet Günsür, Tuba Büyüküstün ve Selim Bayraktar yer alıyor.

Orhan travmatik bir kayıptan sonra her şeyini kaybetmiş ve vahşi bir yaşama yönelmiş eski bir yazardır. Her şeyi bırakarak Londra’ya yerleşir ve editör olarak çalışmaya başlar. Yıllar sonra İstanbul’a geri döner. Bu geri dönüşün nedeni zamanını Paris, Londra ve Berlin’de geçirmiş ünlü yönetmen Deniz Soysal ile tanışmaktır. Uzun yazışmalardan sonra İstanbul’da buluşurlar. Ancak ertesi sabah Deniz ortadan kaybolur. Orhan’ın gelişi ve Deniz’in ortadan kayboluşu ilginç bir rastlantıya işarettir.

Yağmurlarda Yıkansam: Gülten Taranç'ın yönetmenliğini üstlendiği ve çekimleri İzmir'de gerçekleştirilen film, ülkemizin en güncel meselelerinden biri olan kadına karşı şiddeti konu alan bir yapım. Annesi, babası tarafından öldürülen Gamze’nin hikâyesi, alışılageldiği gibi cinayetle biten bir hayatı değil; cinayetle başlayan yeni bir hayatı anlatıyor. Kadın cinayetlerinin tek mağdurunun yalnızca öldürülen kadınlar olmadığı, Gamze’nin, yani yine bir kadının hikayesi üzerinden anlatılıyor. 
 
KİTAP
Aşık Kedi – Özlem Anar

Özlem ve İhsan Oktay Anar’ın evine yerleşip oradan biz insanoğlunun hali pürmelalini anlatan bir kedinin maceraları… Özlem Anar, Âşık Kedi’de bir kedinin gözünden biz insanların garipliklerle dolu dünyasını anlatıyor. Âşık Kedi, şu fani dünyayı nasıl daha yaşanır bir hale getirebileceğimizin ipuçlarını veren bir roman.

Karanlık Kız – Elena Ferrante

Ferrante’nin başyapıtı dört ciltlik  “Napoli Romanları”nın adeta çıkış noktası olan bu kısa roman, yazarın ele aldığı belli başlı temaları tam anlamıyla kristalleştiriyor. Karanlık Kız aile kurumunun kısıtlı dünyasını, –bir kadın olarak– özgürlük için ödenen bedelleri ve tutkuları, hüsranları, travmaları anlatıyor. 
 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
​Miró Bir Kez daha İstanbul’da
Detay

Kültür&Sanat

​Miró Bir Kez daha İstanbul’da

Katalan sanatçı Joan Miró’nun 300’ü aşkın orijinal eseri Uniq Expo ile İstanbul'da.

Hafta Sonu Ajandası
Detay

Kültür&Sanat

Hafta Sonu Ajandası

Keyifli hafta sonları...

Bergama’da Tiyatro Festivali
Detay

Kültür&Sanat

Bergama’da Tiyatro Festivali

Uluslararası festival bu yıl ilk kez düzenlenecek.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *