x

Kültür&Sanat

 

Hafta Sonu Etkinlikleri

16.03.2017

Hafta Sonu Etkinlikleri
   

17 MART CUMA
Asya  

Rediohead
Dorock XL  / Saat 22.00 / 35.00 TL

Radiohead’in ödüllü tribute grubu Rediohead, grubun kült ve güncel parçalarını seslendirmek üzere 17 Mart Cuma akşamı Dorock XL sahnesinde. Kalabalık kadrosuyla Belçika’dan gelen grup Radiohead’in sevilen parçalarıyla izleyenlere bir müzik ziyafeti verecek.
 
Bir Picasso
Nazım Hikmet Kültür Merkezi / Saat: 20.00 / 39.50 TL  

Yönetmenliğini Murat Şen’in üstlendiği oyunun konusu 1941 Paris’inde geçer: Nazi işgali altındaki Fransa’da, hayatını Paris’te sürdüren ünlü İspanyol ressam Pablo Picasso ile Nazi Almanya’sının kültür bakanlığı sorumlusu olan Bayan Fischer arasında sanatın, politikanın ama en önemlisi kadın-erkek ilişkisinin zaman zaman ironik ve kesinlikle çarpıcı bir dille işlendiği, yarı tarihsel yarı kurgusal bir öykü. Oyuncular: Muart Şen, Suzan Acun
 
Avrupa

Thundercat
Babylon / Saat 21.30 / 39.00 TL

Caz referanslarıyla funk’tan psikedelik müziğe, R&B’den elektroniğe pek çok elementi müziğine yansıtan Grammy ödüllü Thundercat, 17 Mart’ta Babylon sahnesine konuk oluyor.
 
Kadın
Tatavla Sahnesi / Saat: 20.30 / 34.00 TL

Milyarlarca yıldan beri var olan kadın hikâyelerinden yalnızca biri. Bu topraklarda yaşayan milyonlarca kadından bir tanesi olan Yeşim’in hikayesi. Toplumsal baskı, kadın üzerinde ki ahlak anlayışına karşı eleştirel bir hikaye. Yazan ve Yöneten: Dilan Ayata / Oyuncular: Elvin Ergin, Görkem Aydın, Ege Cirit, Elmir Qasımov
 
18 MART CUMARTESİ
Asya

Melis Sökmen
Taşra Kabare Sahne / Saat: 22.30 / Bilet fiyatı: 60 TL

Türkiye'nin en güçlü pop caz vokallerinden Melis Sökmen, Taşra Kabare Akustik Sahne’de! Programında kendi şarkılarının yanı sıra Jazz’dan R&B’ye, Latin’den Soul ve Blues’a uzanan pek çok farklı şarkıyı yorumlayan Melis Sökmen, akustik performansıyla müzikseverleri baştan çıkaracak.
 
Yutmak
Craft Kadıköy / Saat: 18.00 / 66.00 TL

“Ben genellikle dünyadaki en tuhaf insan olduğumu sanırdım, ama sonra dünyada o kadar çok insan var ki, kendini benim kadar tuhaf hisseden ve benimle aynı biçimde arızalı başka biri olabilir diye düşündüm. Onu hayal ettim ve onun da beni hayal ettiğini düşündüm. Sen eğer ordaysan bunu okuduğunu umut ediyorum ve bilmelisin, işte ben de buradayım ve en az senin kadar tuhafım” diyen 3 insanın hikayesi. Yöneten: İbrahim Çiçek / Oynayanlar: Ece Dizdar, Başak Daşman, Merve Dizdar
 
Avrupa

DJ Boring
Warehouse / Saat: 23.00 / 23.00 TL   
“Winona” parçasıyla tüm dikkatleri üzerine çeken DJ Boring, Warehouse ve Radyo Boğaziçi işbirliği ile 18 Mart’ta ilk defa İstanbul’da!
 
Muallak
Bisahne / Saat: 20.30 / 45.00 TL

“Hangi role ihtiyaç duyuyorsak o oluyoruz. Patronumuza ayrı, ailemize farklı, arkadaşlarımıza ise daha farklı bir tarife uyguluyoruz. Bir tek kendimiz olamıyoruz belki de. Kendi tutarsız dünyamız içinde öylesine tutarlıyız ki yanılsamalarla geçen ömrümüz boyunca bir o yana bir bu yana savrulup duruyoruz.” Yazan & Yöneten: Murat Taşkent / Oyuncular: Defne Şener Günay, Turan Günay
 
19 ŞUBAT PAZAR
Asya

Opera- Bale Kostüm Sergisi
Kadıköy Süreyya Operası

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü'nün işbirliğiyle hazırlanan “Opera – Bale Kostüm Sergisi” Süreyya Operası fuayesinde 8 Mart'ta açıldı, 6 Haziran’a kadar izleyicilerin ziyaretine açık olacak.
Sergi, sahne sanatlarının önemli bir anlatım unsuru olan kostüm tasarımının, opera ve bale temsillerindeki uygulanmış örneklerinin orijinal kostümleri, aksesuarları, orijinal çizimleri, röprodüksiyon ve fotoğraflarıyla izleyicilere sunuluyor.

Avrupa
 

‘Parlak Bir Fikir’ Sergisi
Teşvikiye Sanat Galerisi

“Parlak Bir Fikir” adlı sergi, resim ile fotoğrafın birbirine temas eden hikâyelerini ve birbirinden kopup kendi başına bir anlatı oluşturan hallerini açığa çıkarıyor. Her sanatçı parlak bir fikri olduğu inancı ile üretir, parlak fikirler hayal ya da sosyal sorgulamalar barındırdığı gibi mekâna, tarihe ya da görsel dünyanın salt biçimsel doğasına odaklanır. Teşvikiye Sanat, seçkisini Mehmet Günyeli’nin yaptığı beş sanatçının parlak fikirlerini birbiriyle kesiştirirken bir düşünsel köprü kurarak resim ile fotoğraf arasındaki geçişleri ve mesafeleri açığa çıkarıyor.
SİNEMA
Bu hafta vizyona giren filmlerden: 

Güzel ve Çirkin: Bill Condon'ın yönetmenliğini üstlendiği filmin başrollerinde Emma Watson, Ewan McGregor, Luke Evans, Ian McKellen gibi oyuncular yer alıyor.

Disney masalından uyarlanan filmin konusu şöyle: bir tüccar yolculuğu sırasında fırtınaya yakalanır. Ailesine dönüş yolunda gece konaklayacak bir yer ararken bir şato görür. Ev sahibi ortada görünmese de her şey konuğun rahatı için ayarlanmıştır. Gitmek üzereyken, gözü bir güle ilişir ve kızının kendisinden bir gül istediği aklına gelir. Gülü kopan adam şatonun sahibi olan canavarla yüz yüze gelir ve hayatına karşılık kızını canavara teslim etmek zorunda kalır. Tüccarın en küçük kızı olan Belle anlaşmayı kabul ederek canavarın şatosuna yerleştiğinde hiç beklemediği bir aşkın kucağına atıldığından habersizdir

Deli Aşk: Emrah Kaman ve Murat Kaman'ın senaryosunu yazdığı, Cem Yılmaz'ın yapımcılığını yaptığı filmin oyuncu kadrosunda Zafer Algöz, Pelin Akil, Şafak Pekdemir, Abdullah Şahin, Yasemin Öztürk, Nilperi Şahinkaya, Toygan Avanoğlu gibi isimler yer alıyor. Deli Aşk, Maraş dondurmacısı Ekrem’in sevdiği kız Neşe’nin kalbini kazanmaya çalışırken başına gelen komik olayları konu ediyor.

Tatlım Tatlım: Yılmaz Erdoğan'ın yazdığı ve Demet Akbağ ile senelerce kapalı gişe oynadıkları Haybeden Gerçeküstü Aşk'ın film uyarlaması olan filmde aynı partide tanışan 4 ayrı çift üzerinden bir ilişkinin başlangıcından sonuna kadarki süreçler komik bir dille ele alınıyor.

Filmde Gupse Özay, Büşra Pekin, Aylin Kontente,Şebnem Bozoklu, Bülent Emrah Parlak Çağlar Çorumlu, Serkan Keskin ve Fatih Artman boy gösteriyor. Yönetmenliğini Yılmaz Erdoğan'ın yaptığı romantik komedinin senaryosu da yine Erdoğan'a ait.
 
KİTAP

Klein ve Wagner – Herman Hesse

Saygın bir memur, sadık bir koca ve aile babası olan Friedrich Klein, kendini birdenbire hayali bir cinayet ve suçun yükü altında bulur: Karısı ve üç çocuğunun ölümü, sahte pasaport, bir tabanca, çantasına istiflenmiş para ve gösterişsiz saygınlığı. Kırklı yaşlarını süren Klein, her şeye en baştan başlamak, yeni, genç bir adam olabilmek için gücünü toplar.

Klein ve Wagner anlatısını yazdığı dönemde Hermann Hesse, kendi özel yaşamında girdiği bunalımla C. G. Jung’a başvurmuş, bu kitapta, bilinçaltının işleyişine ilişkin dönemi için henüz yeni olan psikoloji bilgileriyle desteklediği bilimsel bir teknik kullanmayı denemiştir. “Peki, ne diye dikiliyordu şimdi burada, geceleyin, bu küçük yabancı odada, elinde bir ayna ve başında bir şapkayla, acayip bir soytarı gibi – neydi bu hali? Neydi niyeti? Masanın kenarına oturdu. Ne yapmak istemişti? Ne arıyordu? Bir şey aramıştı galiba, çok önemli bir şey aramıştı.”

Yap Bi Babalık – Can Yılmaz

Can Yılmaz, 2016 yılında çıkardığı kitabı ‘Yeni Başlayanlar İçin Can Yılmaz-Klişe Hayatlar Matbaası’ ile okurların beğenisini kazanmıştı. İnkılap Kitabevi’nden çıkan yeni Can Yılmaz kitabı ‘Yeni Alışanlar İçin Can Yılmaz-Yap Bi Babalık’ da raflardaki yerini aldı.

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Klima Mevsimine Dikkat
Detay

Kültür&Sanat

Klima Mevsimine Dikkat

Bilinçsiz klima kullanımı hem sağlığa hem de ekonomiye zararlı.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *