Kültür&Sanat

 

Matrix Geri Dönüyor

20.03.2017

Matrix Geri Dönüyor
   


İlk gösterim tarihi 31 Mart 1999 olan Matrix'in 18. yıldönümüne az bir süre kala yeni haberler gelmeye başladı.

Kısa sürede kült bilim kurgu filmleri arasına giren Matrix, sinemadan modaya kadar birçok alanı etkileyen en güçlü yapımlardan biri şüphesiz. 2 ve 3. devam filmleri, ilk filmin yarattığı etkiyi yaratmadıysa da filmin başarısına gölge düşürdüğü de söylenemez. Geniş bir hayran kitlesi olan filmin dördüncüsü yıllardır beklenirken, Keanu Reeves kısa bir süre önce olası bir devam filmi hakkında “Wachowski kardeşler yazar ve yönetirse oynarım” şeklinde bir açıklama yaptı.
 
Geçtiğimiz hafta ise The Hollywood Repoter’dan başlığıyla Matrix hayranlarını heyecanlandıran detaylarıyla ise kızdıran bir haber geldi. İddiaya göre, yapım şirketi Warner Bros Matrix serisini yeniden çekecek. Alphas yaratıcısı Zak Penn’in senaryoyu yazacağı ve başrolde ise Kenu Reeves değil Michael B. Jordan olacağı, Wachowski kardeşlerin projeye muhtemelen dahil olmayacakları şeklinde devam eden iddialar ortalığı bir anda karıştırıverdi. “Matrix’in yeniden çekilmesi ucuz bir nostalji oyunu ve kimsenin buna ihtiyacı yok” tepkisine ve gelen sert eleştirilere ise çok geçmeden söylentilerde adı geçen senarist Zak Penn’den yanıt geldi.
 
Konuyla ilgili bir dizi tweet atan Penn, “Bu noktada söyleyebileceğim şu ki The Matrix yeniden çekilmemeli, çekilemez de. Animatrix ve çizgiroman bilen insanlar anlayabilirler. ‘Yeniden çekme’ lafları sadece bir makalede olduğundan başka bir yorum yapamam. Yanlış haberlere cevap vermeyi bırakalım. The Matrix evreninde geçen daha fazla hikaye görmek ister miyim? Evet. Çünkü bu harika hikâyeler üretmeye açık olan mükemmel bir fikir” açıklamasını yaptı.
 
Zak Penn’in açıklamalarında 9 kısa animasyon filmden oluşan ve Matrix evreninin arka planını, The Matrix’in yaratımına öncülük eden insan ve makineler arasındaki savaşı da işleyen Animatrix'ten bahsetmesi dikkat çekti. Bununla birlikte The Incredible Hulk, X-men-Son Direniş, Avengers filmlerinin senaristi Penn’in açıklamaları yeni iddiaları gündeme getirdi. Olasılıklar Warner Bros tarafından The Matrix’in öncesinin anlatabileceği yeni bir filme ya da Matrix evreninde yeni karakterlerle bambaşka bir hikayenin işleneceğine işaret ediyor. 


ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Spotify’da 2017 Yazının En Çok Dinlenen Şarkıları
Detay

Kültür&Sanat

Spotify’da 2017 Yazının En Çok Dinlenen Şarkıları

Spotify, yaz aylarında en çok dinlenen şarkıları açıkladı.

Ai Weiwei En Kapsamlı Sergisi ile İstanbul’da
Detay

Kültür&Sanat

Ai Weiwei En Kapsamlı Sergisi ile İstanbul’da

Dönemimizin en ünlü çağdaş sanatçılarından Ai Weiwei’in Türkiye’deki ilk sergisi 28 Ocak’a kadar sürüyor.

Çocuk Balesi Sınavı 1 Ekim’de
Detay

Kültür&Sanat

Çocuk Balesi Sınavı 1 Ekim’de

İstanbul Devlet Opera ve Balesi çocuk balesi için başvurular başladı.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *