x

Kültür&Sanat

 

Hafta Sonu Etkinlikleri

23.03.2017

Hafta Sonu Etkinlikleri
   

24 MART CUMA

Asya

Şebnem Ferah
Dorock XL  / Saat 22.00 / 60.00 TL
 
Şebnem Ferah, "Kadın" (1996) albümünden "Od" (2013) albümüne uzanan geniş ve özel repertuvarıyla dinleyicisine muhteşem bir akşam yaşatmaya hazırlanıyor.
 
Galileo'nun Korkunç Düşünceleri
Nazım Hikmet Kültür Merkezi / Saat: 20.00 / 23.00 TL  
 
Bilim ve dogmanın ilk büyük çatışmasında Galilei’nin bilimsel kanıtlarına günün iktidarı tarafından şiddetle karşı çıkılırken, Galilei neredeyse yakılarak “cezalandırılacaktı”; çağdaşı Guardino Bruno gibi. Oyun, Galilei’yi bu çatışmanın ortasında teleskopuyla yapayalnız bırakan süreci; Galilei’nin bilimsel inadı ile yükselme arzusunun günün siyasal, dinsel ve ekonomik arka planında O’nu nerelere sürüklediğini; bilim insanının bilimsel gerçekleri dile getirdiğinde, hangi ekonomik güç veya iktidar sahiplerini nasıl rahatsız edebileceğini aktarıyor. Yazan & Yöneten: Erkal Umut / Oynayan: Latif Tiftikçi
 
Avrupa
 
Sónar İstanbul
Zorlu PSM / Saat: 17.00 / 225.00 TL 
 
Türkiye'de ilk kez 24-25 Mart 2017'de düzenlenecek Sónar İstanbul; iki gün boyunca, 5 bin kişilik kapasitesiyle Zorlu PSM’nin 4 farklı sahnesinde eş zamanlı gerçekleşecek. Elektronik müziğin dünü, bugünü ve yarınını mercek altına alacak festival; yaratıcılık ve teknoloji başlıkları altında müzik dünyasının nabzını tutarak ilham veren konferanslara ve deneyim odaklı atölyelere de ev sahipliği yapacak.
 
 
Söz
Bo Sahne / Saat: 20.30 / 40.00 TL

Geçmiş ile gelecek arasında bağları birbirine karışmış bir insanın zihninde yolculuk… Varoluşçu yaklaşım ile oluşturulmuş oyun; kendi hayatlarımız içinde taktığımız maskelerin altında yatan gerçekliği vurgulamaktadır. Bu gerçeklik ile yüzleşmek vurucu ve ağır olsa da gereklidir. Yazan: Alexander Blok, Sanem Soğukpınar, Serkan Karabayır / Yöneten: Serkan Karabayır / Oynayan: Şan Bingöl
 
25 MART CUMARTESİ
 
Asya
 
Mirkelam
Dorock XL / Saat: 22.00 / 40 TL

Türkçe pop müziğin en şahsına münhasır temsilcilerinden Mirkelam, en sevilen şarkılarını Dorock XL sahnesinde seslendirecek.
 
Gecede Yaşayanlar
Theatron / Saat: 20.30 / 25 TL
 
Babasının koyduğu ismi gazeteye verdiği ölüm ilanıyla öldürüp İsimsiz Anlatıcı konumuna geçen bir kişi artık kendi sesini duymaya, kendi düşüncelerini oluşturmaya ve kendi cümlelerini kurmaya çalışır. Ancak bedeninin her noktasına tesir etmiş babanın, toplumun, geleneklerin, dinin oluşturduğu çoksesli ortamda kendi sesine ulaşabilmek kolay olmayacaktır. Yazan/Yöneten/Oynayan: Oğuzhan Özcan
 
 
Avrupa
 
Country For Syria
CreAtolye / Saat: 21.00 / 28.50 TL   
 
CreAtolye, 25 Mart'ta Amerikan country klasiklerini Ortadoğu ezgileriyle harmanlayan Country For Syria’nın konserine tekrar ev sahipliği yapıyor. Grup, Suriyeli, Amerikan, Çek, İngiliz, İspanyol ve Türk müzisyenlerden oluşuyor.
 
Tüy Kalemler "Marquis de Sade"
UNIQ Hall / Saat: 20.30 / 132-88-66 TL
 
Edebiyatın en aykırı isimlerinden kabul edilen Marquis de Sade’ın hayatının bir bölümünü Erdal Beşikçioğlu rejisi ve muhteşem oyunculuğuyla anlatıyor. Yazan: Doug Wright / Yönetmen: Erdal Beşikçioğlu
 
26 MART PAZAR

Asya
 
Hisart Canlı tarih ve Diorama Müzesi
Akasya Kültür Sanat / 25.50 TL

Akasya Kültür Sanat, dünyanın ilk ve tek Canlı Tarih ve Diorama Müzesi Hisart ile düzenlediği sergiyle bir ilke ev sahipliği yapıyor. Hisart Canlı Tarih Müzesi’nden getirilen dioramalar ve mankenlerle zenginleştirilerek hazırlanan ve tarihimizin eşsiz mirasını gün yüzüne çıkaran orijinal eserler ziyaretçilerle buluşturuyor. 18 Mart Çanakkale Zaferinin 102. yıldönümü nedeniyle, Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi’nden getirilen Çanakkale Savaşı’nın efsane kahramanı Seyit Onbaşı Dioraması da, ilk kez bu özel günde sergilenmeye başlıyor.
 
Avrupa
 
Thomas Hoepker Kişisel Sergisi – Ani Bir Zafer
Leica Gallery

Leica Gallery İstanbul; Doğu Berlin’e ilk kez giren, 1966’da boksör Muhammed Ali’yi fotoğraflayan Magnum fotoğrafçısı Thomas Hoepker’in, Türkiye’deki ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. 11 Eylül saldırılarında yakaladığı kareyle tarihe geçen “Leica Hall Of Fame” ödülü sahibi Thomas Hoepker’ın “Ani Bir Zafer” başlıklı kişisel sergisi, 25 Mart-3 Haziran 2017 tarihleri arasında bomontiada’da yer alan Leica Gallery’de görülebilecek.
 
SİNEMA
 
Bu hafta vizyona giren filmlerden: 

Hayat: Daniel Espinosa'nın yönettiği filmin senaryosunu Rhett Reese ve Paul Wernick kaleme aldı. Oyuncu kadrosunda ise Ryan Reynolds, Jake Gyllenhaal ve Rebecca Ferguson yer alıyor.
Uluslararası bir uzay istasyonunda görevli altı kişi, insanlık tarihinde çığır açacak bir keşfin eşiğindedir. Bu görevli ekip, Mars’ta ilk kez hayat olduğuna dair ip uçları bulur. Ekip araştırmalarını ilerlettikçe, beklenmedik sonuçlar almaya başlar çünkü buldukları bu hayat formu, kimsenin tahmin edemeyeceği kadar zekidir.

Power Rangers: 90'ların kült televizyon dizisi Power Rangers serisini yeniden perdeye taşıyan filmin yönetmen koltuğuna Dean Israelite oturuyor. Filmin başrollerini ise Dacre Montgomery, RJ Cyler, Naomi Scott, Becky G ve Ludi Lin üsteniyor.
Dünya, bir uzaylı tehdidi altındadır. Kaderin seçtiği 5 sıradan genç, gezegeni kendilerinden başkasının kurtaramayacağını fark eder ancak bunu yapmak için, gerçek hayattaki sorunlarının üstesinden gelmek zorunda kalacaklardır ve sonucunda Power Rangers olarak bir araya geleceklerdir.

Beyaz Balina: Yönetmenliğini A. Uygur Öztürk'ün üstlendiği filmin gerçek hayattan esinlenen senaryosu Ozan Akıncı ve Sühan Bozdağ'a ait. Filmin oyuncu kadrosunda ise Efe Karaman, Kaan Ürkmez, Erden Alkan, Umut Karadağ, Güneş Sayın ve Burak Çimen var.
Ali ve Vahap adındaki iki çocuğun hayatları Anadolu’nun ücra bir köyünde kesişir. Büyük şehirde doğup büyümüş olan Ali, anne ve babasının vefatından sonra dedesinin köyüne gelir. Fakat buradaki hayata uyum sağlaması kolay olmaz ve köyün yaramaz çocuğu Vahap bir anda düşmanı olur. Zamanla iki çocuk birbirlerini tanıdıkça, düşmanlıkları arkadaşlığa ve dostluğa dönüşecektir. Ali’nin okumaya başladığı ama bitiremediği ‘Moby Dick’ romanı bu iki kafadarın tutkusuna dönüşür ama bu köyde kitabı bulup okumak hiç de kolay değildir.
 
KİTAP

Mazhar Olmak – Mazhar Alanson

Yazdığı her söz, bestelediği her müzikle milyonlarca insanın kalbine dokunmuş, dokunmaya devam eden sahici bir müzisyenin dünyasına misafir olmaya hazır mısınız?
Mazhar Alanson,  Mazhar Olmak kitabıyla bu zamana kadar hiç açmadığı dünyasının kapılarını açıyor. Özenle hazırladığı kitap, Mazhar Alanson’un müzikal hayatının günlüğü gibi. Bazı sayfalarda Mazhar Alanson’un aile hatıralarını okuyacak, bazı sayfalarda da MFÖ hayranlarının grubun söz ve beste aşamasındaki şarkılarda nasıl değişiklikler yaptığını Mazhar Alanson’un doğal ve içten anlatımıyla okuyacaksınız.
 
Geleceği Keşfedenler – Walter Isaacson
Geleceği Keşfedenler, yaratıcılığın ve dünyayı değiştiren fikirlerin hangi koşullar bir araya geldiğinde yeşerebildiğini ortaya koyan muazzam bir rehber.
Makinelerin insanların zihin dünyasına ortak olacağı bir geleceği hayal ederek yola çıkmış ve adım adım içinde yaşadığımız dijital çağı inşa etmiş dâhilerin, yenilikçilerin, hacker’ların, girişimcilerin hikâyesi. Kimdi bu insanlar? Kafaları nasıl çalışıyordu? Isaacson’un benzersiz öykülendirme becerisi sayesinde sürükleyici bir roman tadında akan kitap, ilk yazılımcı kabul edilen Ada Lovelace ile başlıyor ve tarihe yöne veren isimlerle devam ediyor.&n

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Klima Mevsimine Dikkat
Detay

Kültür&Sanat

Klima Mevsimine Dikkat

Bilinçsiz klima kullanımı hem sağlığa hem de ekonomiye zararlı.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *