x

Kültür&Sanat

 

Hafta Sonu Etkinlikleri

30.03.2017

Hafta Sonu Etkinlikleri
   

31 MART CUMA
 
Asya  
Acaipademler
Living Room  / Saat 22.00 / 34.00 TL
 
Acaipademler grubu Pir Sultan Abdal, Puşkin, Baudelaire, Zahrad, Karacaoğlan, Machado, Neruda, Rilke gibi büyük şairlerin, ozanların şiirlerini besteleyerek, ‘söz’ün kıymetini hala hiç kaybetmediğini vurguluyor. 3. albümlerinin eşiğinde Living Room sahnesinde dinleyicilerinin karşısına çıkacak olan grup, kendilerine has müzikal tavırları ve yüksek enerjili performanslarıyla Living Room’da müzikseverlerle buluşacak.

Tromp
Entropi Sahne / Saat: 20.30 / 40.00 TL  
 
Sahnede ve hayatta kendi olmayı mesele edinen bir oyuncu, Roland Topor’un “Masanın Altında” adlı oyun metnini tek başına anlatmaya karar verir. Zira oyuncu, “Masanın Altında” oyununun başkarakteri köyünden tanımadığı bir ülkenin büyük bir şehrine göç etmek durumunda kalmış Dragomir’i kendine benzetmektedir. Oyuncu teatral hünerlerini kullanarak kendi hayalindeki Masanın Altında oyununu seyircilere anlatmaya çabalarken, oyunla ve hayatla kurduğu takıntılı ilişkiyi de açık eder. Yazan-Oynayan: Hakan Emre Ünal
 
Avrupa
 
Tamikrest / TAU
Salon İKSV / Saat: 22.00 / 50.50 TL 
 
Köklü Tuareg müziği ile blues’u birleştiren Tamikrest, Tuareg kültürünün en önemli simgesi olan Kidal kasabasında kuruldu. Tuareg kadınlarına adadıkları albüm “Chatma” ve geleneklerine özgü müzik tarzları ile Avrupa’da büyük ilgi topladı. Dublin doğumlu ve Berlinli Nunutzi ile Venezüelalı proje ortağı Gerald Pasqualin’in projesi TAU müziğinde ise şamanik unsurlar kendini çokça hissettiriyor. Grup, saykodelik folk akımını Güney Amerika ayawaska seromonileri ile birleştirdiği, son derece hipnotik performanslarıyla hayranlık uyandırıyor.
 
Ali Poyrazoğlu: Ödünç Yaşamlar
Grand Pera Emek Sahnesi / Saat: 20.30 / 67.00-56.00-39.50 TL

"Ödünç Yaşamlar" eğlenceli, keyifli bir güldürü. Ali Poyrazoğlu'nun "Ödünç Yaşamlar" adlı kendi yazdığı kitaptan sahneye uyarladığı aynı adlı oyunda, kendine özgü yorumuyla toplumsal ironi öykülerinin anlatıldığı bir kara mizah örneği sunuyor.
 
1 NİSAN CUMARTESİ
 
Asya
 
Erkan Oğur & İ.Hakkı Demircioğlu
Kadıköy Halk Eğitim Merkezi / Saat: 21.00 / 56.00-45.00 TL

Türk halk müziğinin iki usta ismi Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu, eski Anadolu türkülerinden oluşan bir repertuvarı seslendiriyor ve kendi ifadeleriyle performanslarını "bir birlikte hatırlama çabası" olarak ifade ediyorlar.

Son
Kadıköy Haldun taner Sahnesi / Saat: 20.30 / 16 TL
 
Tüm bilgi dijital ortama aktarılmış, insanlar tek tek damgalanıp sınıflarına göre bölgelere yerleştirilmiş ve hafızalarını silen bedava yemeklerin etkisiyle her şeyi unutmaya başlamışlardır. Değiştirilmemiş gerçeklerin yazılı olduğu tek şey, tüm diğer belgelerle birlikte yok edilen işaretli kağıtlardır. Karşılayıcı ve onunla yolu kesişenler şimdi hem kendi unutturulmuş geçmişlerine sahip çıkmak hem de gerçekleri kendilerinden sonrakilere aktarabilmek için bu kağıtların peşindedir. Yazan/Yöneten/: Özgür Kaymak
 
 
Avrupa
 
The Black Heart Procession
Zorlu PSM-Studio / Saat: 21.00 / 45.00 TL   
 
Indie rock'ın karanlık tonlarında başarıyla gezinen ABD’li grup The Black Heart Procession, 2013’te dağılmasının ardından 2016'da iki konser için döndüğünü açıkladı. Grup, 2017 programına İstanbul'u ekleyerek #studio'ya uğrayacak ve 1 Nisan'da çarpıcı bir canlı performansa imza atacak.
 
Açlık - Sarı Sandalye
İkinciKat / Saat: 20.30 / 50 TL
 
“Açlık”, insan ilişkilerinin karmaşıklığını, insan topluluklarında ortaya çıkan zalimlikleri, bir genç yazarın trajik hikâyesi üzerinden anlatıyor. Yazan: Knut Hamsun / Çeviren: Behçet Necatigil / Yöneten: Doğa Nalbantoğlu / Oynayanlar: Şeyiba Ceren Ülgen, Nazlı Ceren Tekeli, Canan Günaştı, Emirhan Altunkaya, Berk Kalyoncu
 
2 NİSAN PAZAR

Asya
 
Masal Gecesi
Nazım Hikmet Kültür Merkezi / 23.00 TL

Masal Gecesi, 2 Nisan'da Nazım Hikmet Kültür Merkezi Ruhi Su Salonu'nda izleyicisiyle buluşuyor.

Avrupa
 
CERN – Bilimi Hızlandırıyoruz
santralistanbul Kampüsü Çağdaş Sanatlar Müzesi Binası

Ziyaretçilerine evrenin sırlarına ilişkin heyecan verici bir deneyim yaşatan ve 2009 yılından beri dünyanın 12 farklı ülkesinde, 14 farklı şehrinde 500 binden fazla ziyaretçiyi ağırlayan “CERN Bilimi Hızlandırıyoruz” sergisi ilk kez Türkiye’de. 12 yaş ve üzeri her yaştan ziyaretçinin ücretsiz olarak gezebileceği sergi, 23 Temmuz’a kadar santralistanbul Kampüsü Çağdaş Sanatlar Müzesi Binası’nda 09.00 – 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

SİNEMA
 
Bu hafta vizyona giren filmlerden: 

Kabuktaki Hayalet: Rupert Sanders’in yönettiği filmin senaryosunu Jonathan Herman ve Jamie Moss kaleme aldı. Oyuncu kadrosunda ise Scarlett Johansson, Michael Pitt, Takeshi Kitano, Michael Wincott, Juliette Binoche yer alıyor.
Film, 9. Birlik özel görev gücünün başında yer alan, özel operasyonlardan sorumlu benzersiz insan-sayborg hibritin hikâyesini konu alıyor. Kendisini en tehlikeli suçluları durdurmaya adamış olan 9. Birlik, tek amacı Hanka Robotic'in siber teknolojideki girişimlerini yok etmek olan bir düşmanla karşı karşıyadır.

Hizmetçi: Park Chan-wook'un, Sarah Waters'ın The Fingersmith romanından sinemaya uyarladığı Hizmetçi (The Handmaiden) Japon hegemonyasındaki Güney Kore'de peyda edilen tehlikeli bir planın gölgesindeki tutku dolu aşkı konu ediniyor.

The Zookeeper's Wife: Yönetmenliğini Niki Caro’nun üstlendiği filmin senaryosu Angela Workman’e ait. Başrolünde Jessica Chastain’i gördüğümüz filmin diğer oyuncuları arasında, Daniel Brühl, Johan Heldenbergh, Shira Haas bulunuyor.
The Zookeeper's Wife, Nazi istilası sırasında Varşova Hayvanat Bahçesi'nden yüzlerce insan ve hayvanın kurtarılmasını sağlayan Antonina ve Jan Zabinski çiftinin hikâyesini ele alıyor.

KİTAP

Eski Karım Uzaya Gidiyor – Bahadır Cüneyt Yalçın

Bahadır Cüneyt Yalçın yine zekâ ve mizah dolu bir romanla yeniden huzurlarınızda. Uzaydan gelen varlıkların istiladan başka bir amacı olabilir mi? Mülteci mi, dünyayı anlayamayan insan mı daha yabancıdır? Bir ampulü değiştirmek için kaç kişi gerekir? Parmak çocuk nasıl oynar düğünlerde? Şener devrik bir komedyen. Eski karısı Hale ikinci çocuklarına hamileyken Fransız bir astronota âşık olmuş. Tirineş gezegeninden gelen, ev arkadaşı Zvay-E’nin başı belada. Rögar kapağı açık, paslı bıçak pusuda. Tam bu sırada, çok zengin bir kabzımal sürpriz teklifiyle çıkageliyor.
 
Bir Sahtekar Gibi Düşünmek – Maria Konnikova

Bu kitap, sahtekârlık tarihiyle ilgili değil, tarihin tüm dolandırıcılarına yorucu bir bakış da atmıyor. Bu kitap, daha çok en basitinden en zorlusuna kadar her bir düzenbazlık numarasının altında yatan psikolojik prensiplerin adım adım incelenmesi. Nasıl yapıyorlar? Neden başarılılar? Ve neden tekrar tekrar onlara inanmaya devam ediyoruz?

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Klima Mevsimine Dikkat
Detay

Kültür&Sanat

Klima Mevsimine Dikkat

Bilinçsiz klima kullanımı hem sağlığa hem de ekonomiye zararlı.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *