Kültür&Sanat

 

Bob Ross Resim Arşivi Yayınlandı

04.04.2017

Bob Ross Resim Arşivi Yayınlandı
   


Türkiye’de uzun yıllar TRT’de de yayınlanan Resim Sevinci programıyla geniş bir hayran kitlesi edinen Bob Ross’un resim arşivi yayınlandı.
 
Bob Ross’un büyük bir hayranı olduğunu söyleyen yazılımcı Felix Auster tarafından hazırlanan ‘Two Inch Brush’ (İki İnçlik Fırça) adlı sitede, sanatçının 11 yıl süren programda yaptığı resimler arşivlendi. Siteye buradan erişebilirsiniz.
 
Bob Ross'un en sevdiği fırça olan iki inçlik fon fırçasından ismini alan sitede, Ross'un 403 resminin yanı sıra kullandığı renkler ve araçların açıklamaları da yer alıyor. Sitede ayrıca programın videolarını da izlemek mümkün.
 
Ross’un Resim Sevinci programında, 31 bölümde toplam 1200 resim tamamladığı biliniyor. Bu resimlerin daha sonra, programın yayınlandığı PBS kanalının tüm ABD'deki ofislerine dağıtıldığı ve müzayedelerde satıldığı belirtiliyor. Program dışında sanatçının 28 bin resmi bulunuyor.
 
1995 yılında, 52 yaşındayken lenf bezi kanseri sebebiyle hayatını kaybeden Bob Ross, bir röportajında şöyle demişti: “Bir keresinde biri bana şunu söylemişti: ‘Bahçemde yirmi yıllık bir ağaç varmış ve ben bunu hiç fark etmemişim. Sizin renkler ve nesnelerle ilgili anlattıklarınızı dinledikten sonra dışarı çıktım ve ağaç bana ‘Günaydın!’ dedi.’ Ben, işte bunu yapmaya çalışıyorum. Varlıklara karşı duyarlılığımızı artırırsak, yaşamı daha keyifli bir hale getirebiliriz.”


ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
​Bekliyorduk: Here and Now
Detay

Kültür&Sanat

​Bekliyorduk: Here and Now

Asla hayal kırıklığına uğratmayan HBO’dan ve sevgili Alan Ball’dan yeni dizi geldi.

​Hafta Sonu Ajandası
Detay

Kültür&Sanat

​Hafta Sonu Ajandası

Haftas pnu planları için etkinlik önerileri.

​Sevme Sanatı ve Bu Sanatta Ustalaşmanın Yolu
Detay

Kültür&Sanat

​Sevme Sanatı ve Bu Sanatta Ustalaşmanın Yolu

“Böylesine muazzam umutlar ve beklentilerle başlayan ve bir o kadar başarısızlığa uğrayan başka bir eylem yoktur.”

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *