x

Kültür&Sanat

 

Made in Türkiye

11.04.2017

Made in Türkiye
   

Geçtiğimiz yıl modern Afrika sanatına odaklanan ‘Modern Africa / A Rainbow Nation’ sergisiyle dikkat çeken No Lab, ikinci sergileri ‘Made In Türkiye’ için yerli ve yabancı sanatçıları, Türk sokak kültürünü ve Türk zanaat işçiliği ile bir araya getirdi.
 
Zeynep Ercan ve Ala Onur’un ortak kürasyon girişimi No LaB’ın kürasyonunu üstlendiği, Türkiye sokak kültürünü ve zanaat işçiliğini ele alan “Made in Türkiye” sergisi 10 Haziran 2017 tarihine kadar Hasköy İplik Fabrikası’nda görülebilir.
 
“Türkiye olarak dünya sanatına nasıl bir katkıda bulunuruz?” sorusuyla yola çıkılan sergide köklere dönüş göze çarpıyor. Sergi; yerli ve yabancı sanatçıları geleneksel Türk kültürünü sanatsal bir dokunuşla dünyaya sunmayı hedefliyor. No LaB kurucuları bu sergi hakkında şöyle diyor; “Sokaklarımızdaki kültüre, zanaat işçiliğine ve gündelik yaşamımıza odaklanarak, günümüzde geri plana düşen tradisyonel kültürümüzü yepyeni bir şekilde tekrardan canlandırmak istiyoruz.” Bu kapsamda sergide Chris Wolston, Liz Collins, Amit Baruch, Ardan Özmenoğlu, Beril Ateş gibi sanatçıların işleri yer alıyor. Sanatçılar eser üretimlerini bakır, tekstil, deri ve cam ustalarının stüdyolarında yürütüp, zanaatkarların el işçilikleri ile kendi vizyonlarını birleştiriyorlar.
 
Proje, yok olmaya yüz tutan eski ipek yorgancılardan tarak ustalarına birçok değerli el emeğini, sanat perspektifinden sanatseverlere sunuyor. Sadece zanaatkarla sınırlı kalmayan sergide, Türk lezzetlerinden Anadolu ezgilerine kadar sokağa dair tüm olgular yepyeni bir sunumla tekrardan canlanıyor. Aynı zamanda sergideki heykeller, mobilyalar, duvar kâğıtları ve seramik objelerin tamamı satışta.  

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
​Miró Bir Kez daha İstanbul’da
Detay

Kültür&Sanat

​Miró Bir Kez daha İstanbul’da

Katalan sanatçı Joan Miró’nun 300’ü aşkın orijinal eseri Uniq Expo ile İstanbul'da.

Hafta Sonu Ajandası
Detay

Kültür&Sanat

Hafta Sonu Ajandası

Keyifli hafta sonları...

Bergama’da Tiyatro Festivali
Detay

Kültür&Sanat

Bergama’da Tiyatro Festivali

Uluslararası festival bu yıl ilk kez düzenlenecek.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *