x

Kültür&Sanat

 

Hafta Sonu Etkinlikleri

20.04.2017

Hafta Sonu Etkinlikleri
   

21 NİSAN CUMA
 
ASYA 

Pilli Bebek Konseri
Kadıköy Sahne / Saat 22.30 / 45.00 TL
 
1993’te kurulan Ankara çıkışlı Pilli Bebek, Uyandırmadan, Olsun ve Behzat Ç. müziklerinin yer aldığı Tuhaf Temaslar ile 3 albüme imza attı. Yeni albüm çalışmaları yapan rock grubu 4 kişilik kadrosuyla Kadıköy Sahne’de.  
 
Adalet Sizsiniz
Caddebostan Kültür Merkezi/ Saat: 20.30 / 56.00 TL  
 
Ümit Denizer’in kaleme aldığı, Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu tarafından sahneye konan oyun; yargının siyasallaştığı üç tarihi olayı Sokrates, Galileo, Sacco ve Vanzetti’nin yaşamları üzerinden sahneye taşıyor. Oyunda Rutkay Aziz ve Taner Barlas rol alıyor.
 
AVRUPA
 
Gevende Konseri
Salon / Saat: 22.00 / 40 TL 
 
Yerli deneysel müzik ve doğaçlama performansları ile Türkiye alternatif müzik sahnesinin en önemli gruplarından Gevende, yeni albümü ‘Kırınardı’dan çalacağı parçalar ile Cuma akşamı Salon’da.
 
Enayi
Tatavla Sahnesi / Saat: 20.30 / 45.00 TL

Ya Da Tiyatro; Rus yönetmen Yuri Bykov’un yazıp yönettiği, beyaz perdede büyük yankı uyandıran “Enayi” adlı ödüllü filminin uyarlamasıyla Tatavla Sahne’de…
 
22 NİSAN CUMARTESİ
 
ASYA
 
Luxus
Kadıköy Sahne / Saat: 22.30 / 34.00 TL
Grup üçüncü albümü ‘Hunim Başımda’ ile sahnede.
 
Aşk Delisi
Oyun Atölyesi / Saat: 20.30 / 55.00 TL
 
Kaçmaya çalıştıkça karanlık geçmişlerine gömülen bir kadın ve bir adam; uçsuz bucaksız bir çölün yakınlarında köhne bir motel odası; ortaya saçılan sırlar, masumca başlayan bir aşk ve kopması imkansız güçlü bir bağ… Köksüzlük, aidiyetsizlik ve güvensizliğin tam ortasında birbirine sığınan May ve Eddie bir kararın eşiğinde: birlikte olmak mı, ayrı olmak mı? Sam Shepard'ın yazdığı, Haluk Bilginer'in çevirisini yaptığı oyunu Muharrem Özcan yönetti.
 
AVRUPA
 
Gaudi - Midnight Session
Babylon / Saat: 23.00 / 33.75 TL
 
Dub ve reggae sahnesinin özgün isimlerinden İngiliz müzisyen ve prodüktör Gaudi, 22 Nisan gecesi Babylon’da.
 
Allahaısmarladık Cumhuriyet
Tatvla Sahnesi / Saat: 20.30 / 50.00 TL
 
Yazan: Selim ileri / Yöneten: Eraslan Sağlam
Halide Edip, Afife Jale, Latife ve Fikriye. Yani Cumhuriyetin kuruluş mücadelesinde kendi hayatlarından, kişisel özlemlerinden, düşlerinden vaz geçmiş dört kadın. İki dünya arasında kalmış, mert, yürekli, naif, ötekileştirilmiş 'devrimci kadınlar' üstlerine toprak örtüldükten sonra, yürekleri can tahtasına çarpmadan önce, birbirlerine son kez sığınmak için Galip Bey’in terzihanesinde buluşurlar. Ve Cumhuriyet mücadelesinin içindeki ferdin hürriyet mücadelesi, bir gaz lambasının titrek alevinden yüreklerimize sızacak bir yol arar. Fonda ise 1800’lerin sonundan 1950’lere kadar an be an değişen Türkiye vardır.
 
23 NİSAN PAZAR
 
ASYA
 
Fanzinesit Festival
Arkaoda/Tasarım Atölyesi Kadıköy

Şirketleşmiş yayıncılık sistemine bir başkaldırı niteliğinde olan fanzinleri ve fanzin okurlarını bir araya getiren festival, bu sene de söyleşi, film gösterimi ve konser gibi etkinlikleriyle üç günlük bir program sunuyor. ‘Kendin Yap’ kültürünü benimseyen ve destekleyen herkese açık olan bu festivalde farklı bir üretim ağının içinde ortaya konulmuş, geniş bir konu yelpazesini kapsayan el emeği yayınlar var. Festival kapsamında Arkaoda’da Reptilians From Andromeda ve Poster-iti konserleri gerçekleşecek.
 
AVRUPA
 
Animals Musical
UNIQ Hall / 14.30 / 56.00 TL

Türkiye’nin ilk uluslararası standartlardaki müzikal prodüksiyonu Animals Musical, Gate Sahne Sanatları’nın 110 kişilik dev kadrosuyla sahneleniyor. Müzikal, insan vücuduyla entegre olan dev hayvan kuklaları, geleneksel temalar taşıyan, el işçiliğiyle yapılmış benzersiz kostümleri, 4 ve 7 sesli polifonik koro, uluslararası standartlardaki müziklerinin birleştiği etnik ve modern koreografiler, sürükleyici senaryosu ve rejisiyle her yaştan seyirciyi büyüleyici etkisinin içine alacak. Animals Musical, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na özel fiyatı ile Uniq Hall’de.
 
SİNEMA
 Bu hafta vizyona giren filmlerden: 

Maşa ile Koca Ayı: Maşa adında küçük bir Rus kızı ile sirkten emekli, Mişka adında bir ayı arasında geçen maceraları konu edinen yapım, çocuklar için özel olarak hazırlandı ve ilk kez seyircilerine interaktif sinema deneyimi yaşatacak. Filmde ülkemize özel olarak Barış Manço’nun oğlu Doğukan Manço ve şarkıcı Aydilge de yer alıyor. Filmin sürprizlerinden biri olarak Doğukan Manço, Barış Manço’nun “Ayı” şarkısını yeniden aranje etti.

Max Steel: Stewart Hendler’ın yönetmen koltuğunda oturduğu fantastik macera filminin senaryosunda Christopher Yost imzası var. Filmin başrolünü Ben Winchell üstlenirken, kadroda Josh Brener, Maria Bello, Andy Garcia, Ana Villafañe, Mike Doyle ve Phillip DeVona gibi isimler yer alıyor.
Genç Max McGrath, normal bir çocukluk geçirse de günün birinde vücudunun dünyadaki en güçlü enerjiyi üretebildiğini fark eder. Bu enerjiyle yaşayabilmesinin tek yolu da Steel adlı gizemli bir dünya dışı tekno-organik varlıkla birleşmesidir. İki varlık birbirlerine duydukları ihtiyaç sebebiyle birleşseler de arkadaş olurlar. Birlikte çalışarak üstün güçleri ile birbirlerini eğitirler, güçlerini birleştirerek bir süper kahraman haline gelirler. İkilinin şimdi el ele vererek dünyayı uzaylı saldırganlara karşı korumaları ve bu süreçte geçmişin sırlarını da çözmeleri gerekmektedir.

Silence: Filmin yönetmen koltuğunda usta yönetmen Martin Scorsese oturuyor, kadroda ise Andrew Garfield, Adam Driver, Liam Neeson, Tadanobu Asano, Issey Ogata, Ciaran Hinds, Yosuke Kubozuka ve Yoshi Oida yer alıyor.
Film, 17. yüzyılda yaşayan iki rahibin karşılaştıkları şiddet ve baskıyı konu alıyor. Hristiyanlığı tanıtmak ve kayıp olan akıl hocaları Ferreira’yı bulmak için yola çıkan iki Cizvit papaz, Rodrigues ve Garrpe, Japonya’ya geldiklerinde şiddet ve zulümle karşı karşıya kalırlar. Katolikliğin yasadışı olduğu ve varlıklarının yasak olduğu bir dönemde Japonya'ya gelen ikilinin inancı ciddi bir teste tabi tutulacaktır.
 
KİTAP

Teffi Mizahın Kraliçesi – Gamze Öksüz

Teffi, Rusya’nın en önemli kadın öykü yazarı, ilk kadın mizahçısıdır ve adı Rus edebiyatında Nabokov, Bulgakov, Averçenko ve Bunin gibi yazarlarla anılır. Fırtınalı bir hayat yaşayan Teffi, Lev Tolstoy ve Rasputin’le tanıştı, öykülerine hem Çar hem Lenin hayrandı. Adına parfümler, şekerlemeler üretilecek kadar ünlendi. Fakat Bolşevikleri eleştirdiği için 1920 yılında, 48 yaşında sürgüne çıkmak ve İstanbul üzerinden Paris’e, Berlin’den New York’a uzanan bir maceraya atılmak zorunda kaldı. Uzun yıllar göçmen yazar olarak okundu ve günümüzde Rus edebiyatının yeniden keşfedilen bir hazinesi haline geldi.
Gamze Öksüz, Teffi: Mizahın Kraliçesi adlı çalışmasında, bu çok yönlü yazarın hayatını ve yapıtlarını ayrıntılı bir şekilde ele alırken, aynı zamanda Rusya tarihine yeni bir perspektiften bakmayı sağlıyor. Kitapta yer alan öykü seçkisi de Teffi’nin kahkahasını canlı bir şekilde yankılıyor.

Son Nöbet – Stephen King

“Mercedes Katili” geri döndü. Bu kez düşmanlarını intihara sürükleyip intikam almayı planlıyor. Bill Hodges ve Holly Gibney, Brady Hartsfield’i durdurmanın bir yolunu bulmak zorundalar, yoksa kendileri de onun kurbanı olacaklar. Stephen King, Bay Mercedes ve Kim Bulduysa Onundur ile süren Bill Hodges üçlemesini dehşet verici bir macerayla sonlandırıyor.

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Klima Mevsimine Dikkat
Detay

Kültür&Sanat

Klima Mevsimine Dikkat

Bilinçsiz klima kullanımı hem sağlığa hem de ekonomiye zararlı.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *