x

Kültür&Sanat

 

Hafta Sonu Etkinlikleri

27.04.2017

Hafta Sonu Etkinlikleri
   

28 NİSAN CUMA
 
ASYA 
Ahmet Aslan Konseri
Kadıköy Halk Eğitim Merkezi / Saat 20.30 / 56.00 TL
 
Anadolu müziğini batı enstrümanlarıyla birlikte kullanan Ahmet Aslan, 28 Nisan'da Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde müzikseverlerle buluşuyor.
 
Yoruyorsunuz Bizi… Aferin Size!
Theatron / Saat: 20.30 / 40.00 TL  
 
Samuel Beckett’in Eşlik ve Mercier ve Camier romanlarından tasarlanan oyunda yer yer Molloy-Adlandırılamayan-Malone Ölüyor üçlemesine de değiniliyor.
 
AVRUPA
 
The Radio Dept. Konseri
Salon İKSV / Saat: 22.00 / 56.00 TL 
 
İsveçli shoegaze, indie pop grubu The Radio Dept, 28 Nisan'da Salon İKSV'de müzikseverlerle buluşuyor. İsmini İsveç’te bir benzin istasyonundan alan grup 2016 tarihli yeni albüm ‘Running out of Love’ turnesi kapsamında ikinci kez Salon sahnesinde.
 
Uzun Bıçaklar Gecesi
Tiyatro KÜP / Saat: 20.00 / 30.00 TL 

Uzun Bıçaklar Gecesi oyunu, epizodik formda savaşın çöplerini ele alıyor. Savaşın geride bıraktığı deforme insanların davranışlarına el atıyor. Savaş çöp yaratır. Uzun Bıçaklar Gecesi’nin dikkate aldığı şeyler savaşta insanların çöpleşmesidir. Bu bir deformasyondur ki asla yeniden form alamaz ve artık toplum içinde dengesiz bir elemana döner. Oyun, “Bu çöplerle ne yapılır?” sorusunu seyircinin aklında uyandırmaya çalışır.
 
29 NİSAN CUMARTESİ
 
ASYA
 
Hey Douglas
Dorock XL / Saat: 22.00 / 35.00 TL

70'li yılların saykodelik, funk ve soul şarkılarını günümüz melodileriyle düzenleyen VEYasin, bu çalışmaları "Hey Douglas" ile dinleyiciye sunuyor.
 
Ebedi Barış
Entropi Sahne / Saat: 20.30 / 50.00 TL
 
Günümüzün en önemli çağdaş yazarlarından Juan Mayorga’nın, Immanuel Kant’ın aynı adlı denemesinden esinlenerek yazdığı bol ödüllü oyunu ‘Ebedi Barış’ Türkiye prömiyerini Entropi Sahne’de yapıyor.
 
AVRUPA
 
Dole & Kom
Warehouse/ Saat: 23.00 / 44.00-60.00 TL
 
Berlinli ikili Dole & Kom, 29 Nisan Cumartesi gecesi yaz ritimlerini Warehouse kabinine taşımaya geliyor!
 
Nereye de Gidiyor Lan Bu Gemi?
Ses 1885 - Ortaoyuncular Tiyatrosu / Saat: 20.00 / 78.50-56.00 TL
 
Ferhan Şensoy'un yazıp yönettiği yeni oyunu "Nereye de Gidiyor Lan Bu Gemi?" Ses 1885 - Ortaoyuncular Tiyatrosu'nda seyircisiyle buluşmaya hazırlanıyor. Oyun, ülkemizin gidişatına ayna tutan bir güldürü.
 
23 NİSAN PAZAR
 
ASYA
 
Uluslararası İstanbul Çay Festivali
Haydarpaşa Garı / 25.00 Tl

29-30 Nisan tarihleri arasında Haydarpaşa Garı’nda gerçekleşecek olan 1. Uluslararası İstanbul Çay Festivali, çay kültürünü her yanıyla konuklarına yaşatmaya hazırlanıyor. Festival, tüm çayseverleri Haydarpaşa Garı’nın tarihi ve büyülü atmosferinde çay içmeye davet ediyor. Festival programında farklı ülkelerin çaylarını tatma fırsatı, çay çeşitleri hakkında uzmanlarla sohbet toplantıları, uygulamalı workshop’lar, yarışmalar, konserler ve eğlence aktiviteleri yer alacak.
 
AVRUPA
 
101 İstanbul Lezzeti
The Marmara Esma Sultan Yalısı / 13.00 / 200.00 – 145.40 TL

Time Out İstanbul şehrin en iyi restoranlarını ve lezzetlerini 2013 yılından beri 101 İstanbul Lezzeti Festivali’nde bir araya getiriyor. 101 Lezzet’te şehirdeki muhteşem restoranların en leziz yemeklerinden vazgeçilmez ayaküstü lezzetlere, İstanbul yaşamından her türlü tat bir arada. Festivale davetiye kazanma şansı burada.  
 
SİNEMA
 
Bu hafta vizyona giren filmlerden: 
The Beguiled: Genç kadınların dış dünyadan korunduğu, iç savaş sırasında Virginia'daki bir kız okuluna yaralı bir birlik askeri alınır. Evi cinsel gerilim, rekabetler ve beklenmedik olaylar sarar.
70. Cannes Film Festivali'nde yarışma filmleri arasında olan filmin yönetmen koltuğunda Sofia Coppola oturuyor. Senaryosunu ise Coppola, Thomas Cullinan'ın romanından uyarladı. Filmin kadrosunda Nicole Kidman, Elle Fanning, Kirsten Dunst ve Colin Farrell yer alıyor.

The Circle: Başrollerinde Tom Hanks ve Emma Watson'ın yer aldığı The Circle, Dave Eggers'ın kitabından beyazperdeye uyarlanıyor. The Circle günümüz dünyasında sosyal medyanın ve dijital dünyanın hayatımızı nasıl etkilediğine dair çarpıcı bir film. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini James Ponsoldt üstleniyor.

Galaksinin Koruyucuları 2: “Galaksinin Koruyucuları 2” filminde ekip uzayın uzak noktalarına yolculuklar ederken bir yandan da galaksiyi korumak adına farklı maceralara atılıyor. Eski düşmanlar yeni müttefiklere dönüşürken, hayranların klasik çizgi romanlardaki favori karakterleri kahramanlarımızın yardımına koşuyor.

KİTAP

Edebiyat Seferleri İçin Vapur Tarifeleri – Murathan Mungan

Murathan Mungan: “Aralarındaki akrabalık ilişkisini güçlendirmek için aynı anda yayımlanan hem vapur odaklı öykülerden oluşan Edebiyat Seferleri için Vapur Tarifeleri hem tren odaklı öykülerden oluşan Tren Geçti adlı seçkilerle edebiyat tarihimizin içinden vapur ve trenle geçerek yolculuk yapalım istedim. Umarım bu yolculukların sonunda kitaptan, iskeleden ya da istasyondan hoşnut ayrılmış olursunuz.”

Fransız Akademisi'ne Kabul Konuşması ve Jean-Christophe Rufin'in Yanıtı – Amin Maalouf

1635 yılında Kardinal Richelieu tarafından kurulan ve Fransa’nın en köklü kültür kurumlarının başında gelen Fransız Akademisi 40 koltuğa sahiptir ve yaşam boyu seçilen 40 üyeden oluşur. Ancak bir üye öldüğünde yerine yenisi seçilir. Bu kuraldan dolayı Akademi üyeleri ‘ölümsüz’ olarak adlandırılır. Amin Maalouf 2011 yılında, 29. Koltuk’un sahibi Claude Lévi-Strauss’un yerine Fransız Akademisi’ne seçildi. Gelenek gereği yeni seçilen üye, koltuğunu devam ettirdiği eski üyeye dair bir anma konuşması, bir başka üye de seçilen yeni üyeyi takdim konuşması yapmak zorundaydı. Amin Maalouf Claude Lévi-Strauss’tan, Jean-Christophe Rufin de Amin Maalouf’dan bahsetti. Böylelikle antropoloji, tarih, Doğu-Batı etkileşimi, Fransız kültürü vb. pek çok konu Fransız Akademisi’nin ‘Kubbe’sinde yankılandı. Dünyaca ünlü bir yazar, Maalouf; dünyaca ünlü bir antropolog: Lévi-Strauss. Kısacası bir taşla iki kuş… 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Klima Mevsimine Dikkat
Detay

Kültür&Sanat

Klima Mevsimine Dikkat

Bilinçsiz klima kullanımı hem sağlığa hem de ekonomiye zararlı.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *