x

Kültür&Sanat

 

Hafta Sonu Etkinlikleri

04.05.2017

Hafta Sonu Etkinlikleri
   

5 MAYIS CUMA
 
ASYA 
Noema DJ Set
Arkaoda / Saat 22.00 / 56.00 TL
 
Kültürler arası dans müziği, dub esintili disco ve psychedelic house türlerini enerjisi yüksek bir seviyede miksleyen Noema, 1997 yılından bu yana kabinde. Noema, Apparat, Daniel Wang ve Dixon gibi isimlerle de sahne aldı.  
 
Üstü Kalsın
Akasya Kültür Sanat / Saat: 20.30 / 55.00-44.00 TL  
 
Üstü Kalsın, Cemal Süreya'nın şiirlerinden ve bazı düzyazı metinlerinden oluşan, müziğin şiirlere eşlik ettiği tek perdelik bir gösteri. Simgeler ve çağrışımlarla düzenlenmiş sahne atmosferinde Hakan Gerçek, şairin büyüleyici şiirlerini seslendiriyor.
 
AVRUPA
 
Hıdırellez Şenlikleri
Ahırkapı ve Yoğurtçu Parkı  / Saat: 19.00 / 56.00 TL 
 
Baharın habercisi olarak kabul edilen Hıdrellez, bu sene de 5 Mayıs’ta kutlanacak. Şenliğin, artık gelenekselleşmiş Ahırkapı ayağında, dilek dileme ve ateş üstünden atlama ritüelleri uygulanacak. Saat 19:00-23:00 arasında Ahırkapı’da bulunan Keresteci Hakkı Sokak ve Şadırvan Sokak’ta gerçekleşecek kutlama için saat 19:00’da Ayasofya Müzesi önünde buluşulacak ve topluca Ahırkapı’ya yürünecek. Kutlamalar şehrin bir diğer yakasındaki Yoğurtçu Parkı’nda da yapılacak.
 
He-go
Kumbaracı50 / Saat: 20.30 / 45.00 TL 

Çetin milyonlarca izlenmiş bir filmin ana karakteri olan süper kahraman He-go’yu canlandırmıştır. Hemen herkesin He-go olarak tanıdığı Çetin, kendini izole ettiği evinde, yurt dışından gelen bir teklifle yeni rolüne hazırlanmaktadır. Evin yerleşiklerinden, eski karısı Saffet’e inat, evine bir hayranını misafir edeceğini duyurarak prova sürecini hızlandırmak ister. Piyango Ersin’e vurmuştur. Çetin, Saffet ve Ersin arasındaki bu tuhaf karşılaşma, gerçek bir tanışmaya dönüşür. Yöneten: Yiğit Sertdemir / Oynayanlar: Alican Yücesoy, Ayşegül Uraz, Halil Babür
 
6 MAYIS CUMARTESİ
 
ASYA
 
Adamlar Konseri
KadıköySahne / Saat: 22.30 / 45.00 TL

Türkçe sözlü müzikler üreten Adamlar, farklı birçok janrı bir potada topluyor. Hip-hop'tan uzun havaya, tangodan rock'ın en damar hallerine girip çıkan bir dalgalanma içinde seyreden müzikler kompakt bir karakter sunuyor.
 
Ayşen Gruda – Deli Kadın
Caddebostan Kültür Merkezi / Saat: 20.30 / 56.00 TL
 
Türkiye’nin en önemli sinema ve tiyatro sanatçılarından Ayşen Gruda, 55. sanat yılında "Deli Kadın" oyunuyla sahnede.
 
AVRUPA
 
Pantha du Prince
Zorlu PSM / Saat: 21.00 / 55.00 TL
 
Alman müzisyen, prodüktör ve konsept sanatçı Pantha du Prince; Zorlu PSM Caz Festivali kapsamındaki performansıyla elektronik müziğin çağdaş yüzünü temsil edecek!
 
Urban Picnic
Uniq Açık Alan / Saat: 18.00 / 200.00 TL
 
Türkiye'nin ilk gece pikniği Urban Picnic, 5-6 Mayıs'ta 18.00-01.00 arası Uniq Açık Hava'da! 18.00'daki kapı açılışından saat 01.00'a kadar gece boyunca 40 farklı restorandan yüzlerce farklı lezzet sınırsız ikram edilecek. İki gecelik gastronomik gece pikniği deneyiminin yanında Cuma gecesi Urban Picnic Orkestrası, Cumartesi gecesi ise Pinhani canlı konserlerle geceyi renklendirecek.
 
7 MAYIS PAZAR
 
ASYA
 
Masterpiece – Uzanmışım Kumsala
Masterpiece Bostancı / 75.00 TL

Keyifli bir ortamda güzel müzikler eşliğinde, sonunda kendinizi bile şaşırtacak yağlıboya tablolar yapabilirsiniz. Daha önce resim yapmış olmanıza gerek yok, hatta yapmamışsanız çok daha keyifli olabilir. Masterpiece bir resim kursu değil, resim ile dolu geçireceğiniz bir keyif seansı sunuyor. Etkinliğe ilişkin gerekli tüm malzemeleri Masterpiece sağlıyor. Sizin tek yapmanız gereken en sevdiğiniz içeceği alıp gitmek!
 
AVRUPA
 
Işığı Aramak
Bomontiada

Fotoğraf sanatçısı Ziya Tacir’in MERKUR’le gerçekleşen dördüncü kişisel sergisi “Işığı Aramak” İzlanda’nın kendisine ait doğal ışığını izleyiciye ulaştıran şiirsel bir seyirlik sunuyor.
 
SİNEMA
 
Bu hafta vizyona giren filmlerden: 

Derinliklere Yolculuk: Başrolünde Pierre Niney, Lambert Wilson’ın yanı sıra ünlü aktris Audrey Tautou'nun da yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Jérôme Salle oturuyor.
1946’da henüz çocukken ilk kez babasıyla denize dalan Philippe, 10 yıl sonra meşhur Calypso gemisinde babasıyla yeniden karşılaşır. Ancak uluslararası şöhret ile birlikte babası çok değişmiş ve insanlara solungaç takmak gibi delice fikirlere kapılmıştır.

Trainspotting 2: 1996 yılında vizyona girdikten sonra olay yaratan Trainspotting'in devam filminin de yönetmenliğini Danny Boyle üstleniyor. Filmin başrollerinde ise tanıdık simalar Ewan McGregor, Robert Carlyle, Jonny Lee Miller, Ewen Bremner yeniden sahne alıyor.
Mark hayatının en büyük vurgunu yapıp kendi payının yanı sıra “kankalarınınkini” de alıp kaçtıktan sonra 20 yıl geçmiştir. Attığı bu büyük kazıktan sonra kaçıp Amsterdam’a yerleşen Mark Renton’un düzenli bir işi ve bir aile hayatı vardır. Ancak Mark 20 yıl sonra İskoçya’ya geri gelir. Eski defterleri açar, yaraları kaşır ve Simon ve Tommy’nin dinmemiş öfkesini yeniden kabartır. Mark’ın bunları yapmasının bazı nedenleri vardır.

Gamba – Macera Çetesi: Yönetmenliğini Tomohiro Kawamura ve Yoshihiro Komori ikilisinin üstlendiği çizgi film Atsuo Saitô’nun romanını temel alıyor. Senaryosunu Ryôta Kosawa’nın üstlendiği filmin müziklerinde ise Benjamin Wallfisch imzası var. Film aynı zamanda müzikleriyle 2015 International Film Music Critics Ödülleri’nde de “En İyi Animasyon Yapım Müziği” dalında adaylık kazandı.
İki fare, Gamba ve Mampuku, büyük bir metropolün küçük bir köşesinde yaşarlar. Bir gün Gamba bir kutu etiketi üzerine basılan bir deniz görüntüsüyle büyülenir. Gamba hayatı boyunca şehirde büyüdüğü için, denizin ne olduğunu bilmiyordur.
 
KİTAP

Kozmos – Witold Gombrowicz

1965’te yayımlanan Kozmos, Witold Gombrowicz’in vasiyet niteliğindeki son romanı, ayrıca en ciddi ve çok yönlü olanıdır. Karpat Dağları civarında bir tatil yöresinde rastlantı eseri karşılaşan, günlük hayattan uzakta, huzur dolu bir tatil geçirmek isteyen iki genç, aile işletmesi bir pansiyonda oda tutar. Gelgelelim daha yol üstünde tuhaf ve ürkütücü bir hadiseye tanık olurlar. Dinlenmek bir yana gün geçtikçe pansiyonu işleten ailenin bireylerinin garip davranışları, psikolojik sorunları içine çekilen gençler, yaşadıklarına bir anlam vermeye çalışırken, kendilerini varoluşsal ve riskli bir sorgulamanın içinde bulurlar. Kozmos, klasik kara-film motifleri üzerine kurulu, ancak dilin kayganlığını, şu ‘özgürlük’ denen şakayı, cinselliğin ve psikolojik sorunların güdümündeki hayatta insanın kaosa nizam getirme çabasını konu alan karanlık, absürt –ve fazlasıyla ciddi!– bir yarı-detektiflik romanıdır.

Mevsim Yas – Mehtap Ceyran

Doksanlarda bir coğrafyada yaşananları gözlerden pervasızca saklayan pus, orada sürüp giden yaşantıların üzerine telafisi imkânsız bir biçimde çökerken, gerçeklerin önüne bir ışık huzmesi dahi sızdırmayacak kadar sağlam bir inkâr duvarı örüyordu. Mevsim Yas, bu pusun içinden geçip sağ kalabilen ve bitimsiz tedirginliklerin gölgesinde kesişen yaşamların öyküsüne “tanıklık ediyor.” Umutsuzluk ve yalnızlıklarla kuşatılmış karanlık bir Batman mahallesinden; politik atmosferin çetin çıkmazlarında ayakta durmaya çalışan, mezar evler, genç kadın intiharları, sağaltılmamış şiddet ve toplumsal cinnetin ortasında umutlarını toplu mezarların başında nöbete dikenlerin kapkara kesilmiş kalplerine dokunuyor. Mehtap Ceyran, bu ilk romanında anlatmaya hasret insanların anlaşılmaya mahkûm öyküsüne ses veriyor. 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Klima Mevsimine Dikkat
Detay

Kültür&Sanat

Klima Mevsimine Dikkat

Bilinçsiz klima kullanımı hem sağlığa hem de ekonomiye zararlı.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *