x

Kültür&Sanat

 

Hafta Sonu Etkinlikleri

11.05.2017

Hafta Sonu Etkinlikleri
   

12 MAYIS CUMA
 
Asya  
 
Atay İlgün Hiccup
kargArt  / Saat 22.00 / 20.00 TL
 
Atay İlgün ve Hiccup deneysel performansları ile Cuma akşamı kargART canlı karga sahnesinde. 
 
Antabus
DasDas Sahne / Saat: 20.30 / 40.00 TL  
 
Nihal Yalçın'ın oynadığı Leyla Taşçı karakterinin hayata dair yaşadığı zorlukları anlatan Antabus, DasDas Sahne'de. Yazan: Seray Şahiner / Yöneten: İlham Yazar
 
Avrupa
 
Parkfest
Küçükçiftlik Park / Saat: 13.00 / 80.00 – 140.00 TL 
 
Yılın ilk açıkhava festivali Parkfest 13 Mayıs Cumartesi günü KüçükÇiftlik Park’ta. Elektronik müzik dünyasının kült ismi James Lavelle’in projesi UNKLE’ın başı çekeceği festivalin kadrosunda; KOOP projesiyle Oscar Simonsson, Jakuzi, Lola Marsh ve Anna RF yer alıyor. Parkfest 2017 sahnesinin diğer konukları ise solo projesi Vilette ile Sine Büyüka, Nihil Piraye ve Allen Halsey, Erdem Tunalı’dan oluşan elektronik proje Monality olacak. Ayrıca Radyo Eksen DJ'leri gün içinde Parkfest DJ kabininde festival özel yayınları yapacak.
 
Yorgun Matador
Tatavla Sahnesi / Saat: 20.30 / 34.00 TL

1884’te dünyaya gelen P.H. Cami yolunu oyunculuk merakıyla Paris’e düşürür. Fakat taşradan gelirken yanında getirdiği kötü "Fransızca"sı sebebiyle kendisine ancak kekeme rolleri verilir. Sahnede istediğini bulamayınca kendini yazmaya verir ve artık çocukluk hayali olan matadorluktan çok uzaktadır. Döneminin sanat merkezi Paris ona kucak açmaz ve 1958’de öldüğünde arkasında hiçbir iz bırakamamıştır. Ferhan Şensoy’un Paris sahaflarından bulup çıkardığı “bilinmez adam” Cami, alışılmışın dışında temalarla yazdığı kısa oyunlarında, klasik ve ağdalı tiyatro oyunlarıyla da dalga geçer. Bu fazlasıyla kısa oyunlar bazen yarım sayfa, bazense bir buçuk sayfadır. Kendi absürtlüğünün içinde, hiçbir şey anlatmıyor gibi görünen fakat çok şey anlatan bu oyunlar, “kuralcılık”la yoğrulmuş tiyatroya bir karşı çıkıştır aynı zamanda.
 
13 MAYIS CUMARTESİ
 
Asya
 
Can Gox
Dorock XL / Saat: 22.00 / 40.00 TL
Caz ve blues sanatçısı Can Gox, 13 Mayıs'ta Dorock XL’da sahne alıyor.
 
Yen
Craft Kadıköy / Saat: 17.30 / 66 TL
 
Hench ve Bobbie. Şiddet, porno, playstation oyunları ve köpekleri Taliban’la bir evin içinde yalnız başına büyümeye çalışan iki çocuk. Nevrotik, alkolik, şeker hastası, sadece canı istediğinde ziyarete gelen anneleri, Maggie. Sevgi, olasılıklar ve tehlikelerle dolu bir dünya. Yalnız başına ve sınırlar olmadan büyümek zorunda bırakılmanın hikayesi. Yazan: Anna Jordan / Çeviren: Fatih Gençkal, Zeyneb Gültekin / Yöneten: Çağ Çalışkur / Oynayanlar: Oynayanlar: Bora Akkaş, Berker Güven, İdil Sivritepe, Neslihan Yeldan
 
Avrupa
 
Rampue
Roxy / Saat: 22.00 / 60.00 TL   
 
Berlin’de birçok kulüpte, Burning Man ve Fusion gibi festivallerde çalan Rampue’yu daha önce İstanbul’un birkaç mekanında da dinleme fırsatı bulmuştuk. DJ, bu kez son dönem kayıtlarıyla Roxy kabininde olacak.
 
Adamın Teki
Tiyatro Karakutu / Saat: 20.30 / 34.00 TL
 
İyi komedi trajediye gider, peki ya trajedi de komikse?
Tiyatro oyuncusu Sezai Mertadam, Adamın Teki isimli gösterisinde yaşadıklarını derleyip, meddah bir üslupla aktarırken, farklı açılardan baktığımızda aslında ne kadar komik olduğumuzu da gösteriyor.
 
14 MAYIS PAZAR
 
Asya
 
Mini Mayıs
Arkaoda

Güzel havalar müzik keyfini açık havaya taşımadan önce, Kadıköy Arkaoda yurt dışından ve yerel müzik sahnesinden müzisyen ve DJ'lerle mini bir festival düzenliyor. Berlin ve Leipzig merkezli sanatçılarla oluşturulan bu seneki festivalin programında deneysel, psychedelic ve kozmik tınılar ağırlıkta. Akşamın konukları Air Cushion Finish, Itoe ve Esclé. Yerel sahneden Balina ise karanlık melodilerini paylaşacak.
 
Avrupa
 
Bize Ait Bir Oda
Ark Kültür

Resim, desen, heykel, video, enstalasyon, performans ve fotoğraf gibi farklı disiplinlerde çalışan yirmi üç sanatçıyı bir araya getiren Bize Ait Bir Oda sergisi; doğurganlık, annelik ve dişil döngüleri kadın bakış açısı ile işliyor. Ark Kültür’deki sergi, 4 Haziran’a dek görülebilir.

Arzu Yayıntaş ve Güneş Terkol’un 2015 yılından bu yana sürdürdüğü annelik ve doğurganlık odaklı atölye çalışmalarının bir devamı niteliğinde olan Bize Ait Bir Oda, söz konusu temalar üzerine ön yargı ve klişeleri sorguluyor ve ortak bir deneyim vaat ediyor. Sergi kapsamında çeşitli atölye çalışmaları, söyleşiler ve performanslar da var.
 
SİNEMA
 
Bu hafta vizyona giren filmlerden

Kral Arthur – Kılıç Efsanesi: Yönetmenliğini Guy Ritchie'nin üstlendiği filmin senaryosu ise Joby Harold'a ait. Charlie Hunnam'ın Kral Arthur'u canlandırdığı filmde ayrıca Jude Law, Djimon Hounsou ve Eric Bana da yer alıyor.

Arthur henüz çocukken babası öldürüldüğünde, amcası Vortigern tahta geçer. Doğuştan kazanılan bu hakkı kendisinden çalınan ve kim olduğuna dair hiçbir fikri olmayan Arthur ise şehrin arka sokaklarında, ekmeğini taştan çıkaran biridir. Ancak bir kez kılıcını taştan çektiğinde, bütün hayatı alt üst olur ve gerçek mirasına sahip çıkmak zorunda kalır.

Yaratık: Efsane biilimkurgu/macera yönetmeni Ridley Scott, Alien’da kendi yarattığı evrene, Prometheus ile başlayan yeni üçlemesinin ikinci filmi olan Alien: Covenant filminde geri dönüyor. Filmde yine Michael Fassbender'ı başrolde seyrederken, Katherine Waterston, Demian Bichir ve Billy Crudup gibi isimler eşlik ediyor.

Koloni gemisi Covenant’ın mürettebatı galaksinin oldukça uzak bir köşesinde, keşfedilmemiş cennet olarak varsaydıkları bölgenin aslında karanlık ve çok tehlikeli bir yer olduğunu anlarlar. Gezegendeki yegane canlı lanetli Prometheus'un keşfinden sonra hayatta kalan 'sentetik' David’dir…

Kaygı: Yönetmenliğini ve senaristliğini Ceylan Özgün Özçelik'in üstlendiği filmin başrollerinde Algı Eke, Kadir Çermik, Selen Uçer, Asiye Dinçsoy, İpek Türktan Kaynak, Kerem Kupacı, Nurcan Ülger, Dilşad Bozyiğit, Aram Dildar, Nihan Aşıcı, Nazan Kesal, Taner Birsel, Saygın Soysal yer alıyor.

Bir TV kanalında belgesel kurgulayan 30 yaşındaki Hasret, trafik kazasında kaybettiği müzisyen anne babasından kalan evde tek başına yaşamaktadır. Her gece aynı kabusu gören Hasret’in aklına bir soru düşer: Annesiyle babası trafik kazasında ölmemiş olabilir mi?
 
KİTAP

Kumların Kadını – Abe Kobo
Japon Edebiyatının Kafkası olarak adlandırılan Kobo Abe’den unutulmaz bir roman.

Şüphesiz, kum yaşam için elverişli değildi. Peki, durağan hâl varlık için vazgeçilmez miydi? O tiksindirici rekabeti başlatan da sabit kalmaktaki ısrarımız değil miydi? Sabit olmayı bırakıp kendimizi kumun akışına bırakıversek rekabet de ortadan kalkacaktı. Gerçekte, çölde de çiçekler açıyor, böcekler ve hayvanlar yaşamlarını sürdürüyorlardı… Öyle ya, keşke kadına da bu manzaradan bahsedebilseydi. Gidiş-dönüş biletlerin asla işlemeyeceği kumun şarkısını, yanlış perdeden de olsa ona dinletebilseydi keşke. Oysa adamın tek yaptığı, yeteneksiz bir çapkını taklit edip başka bir hayatın yemiyle kadını avlamaya çalışmak olmuştu. Kumdan duvar, adamın ruhunu yakalamış, onu kese kâğıdındaki bir kediye çevirmişti.
 
Diyabet ve Zayıflama Kürleri – Ümit Aktaş
İlaçsız Yaşam, Bitkisel Kürlerle İlaçsız Tedavi ve Mutluluk Kürleri kitaplarının yazarı Dr. Ümit Aktaş, bu son kitabında Tip 2 diyabetten kurtulma, insülin direncini yenme ve kilo vermeye yönelik 91 günlük Anti-Diyabet Yaşam Programı sunuyor.

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
​Miró Bir Kez daha İstanbul’da
Detay

Kültür&Sanat

​Miró Bir Kez daha İstanbul’da

Katalan sanatçı Joan Miró’nun 300’ü aşkın orijinal eseri Uniq Expo ile İstanbul'da.

Hafta Sonu Ajandası
Detay

Kültür&Sanat

Hafta Sonu Ajandası

Keyifli hafta sonları...

Bergama’da Tiyatro Festivali
Detay

Kültür&Sanat

Bergama’da Tiyatro Festivali

Uluslararası festival bu yıl ilk kez düzenlenecek.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *