x

Kültür&Sanat

 

Hafta Sonu Etkinlikleri

19.05.2017

Hafta Sonu Etkinlikleri
   

19 MAYIS CUMA

Asya
 
Çamur
KadıköySahne  / Saat 22.00 / 34.00 TL
 
Dokuzuncu Roxy Müzik Günleri’nde elde ettiği başarının ardından grubun “Bu Aşkın Izdırabını” adlı ilk albümü dinleyiciyle buluştu. Bu albümle kendi özgün tarzını yaratan Çamur, 19 Mayıs'ta KadıköySahne'de müzikseverlerle buluşuyor.
 
Taranta Babu
Altkat Sanat / Saat: 20.30 / 45.00 TL  
 
Tanıtımdan: “Kendi ülkesinde kendi dilini istediği gibi kullanamadığı için,  Asya ve Afrika dillerine merak saran bir İtalyan arkadaştan, geçenlerde bir paketle bir mektup aldık. Arkadaşın adını söylemek istemiyoruz. Başı belaya girer. Fakat mektubunu olduğu gibi size aktarıyoruz.” Yazan: Nâzım Hikmet /  Yöneten: Harun Güzeloğlu / Oynayan: Cansu Fırıncı
 
Avrupa
 
Yasmine Hamdan
Babylon / Saat: 21.30 / 56.00 TL 
 
Jim Jarmusch’un “Only Lovers Left Alive” filminde seslendirdiği “Hal” ile dikkatleri çeken Lübnanlı şarkıcı ve söz yazarı Yasmine Hamdan, Kate Bush, Nick Cave ve PJ Harvey gibi isimlerden ilham alıyor. Arap müziğine taze bir yaklaşım getiren şarkılarıyla, elektronik ve pop elementlerini halk müziğine yakınlaştıran Hamdan, 19 Mayıs’ta Babylon sahnesinde.

Abelard
Tatavla Sahnesi / Saat: 20.30 / 50.00 TL

Dr. David Rosenfeld’in “Ruh, Zihin ve Psikanalist” adlı kitabının ilk bölümünden yola çıkılarak, Psikanalist Ümit Eren Yurtsever ve Selim Can Yalçın tarafından tasarlanan proje Rosenfeld, Yurtsever, Yalçın ve İşgal Laboratuarı Ekibi’nin Abelard hakkında gördüğü veya Abelard’ın gördüğünü hayal ettiğimiz bir RÜYA’yı gerçekleştirir. Şili ve Arjantin’deki darbeler ve askeri cunta sebebiyle hayatı ailesinin suçlanması ve kaçış ile geçmiş bir gencin parçalanmış zihninini bir araya getirmesi için alışılmışın dışında bir hassasiyet ve hayalgücü ile çalışan Psikanalist Rosenfeld’in Abelard ile ilişkisi üzerine bir RÜYA.
 
20 MAYIS CUMARTESİ
 
Asya
 
Dolu Kadehi Ters Tut
Kılçık Mekan / Saat: 22.30 / 23.00 TL

İsmini Ömer Hayyam’ın rubailerinin birinden alan Dolu Kadehi Ters Tut, Mürsel Oğulcan Ava ve Uğurhan Özay tarafından kuruldu. Türkçe besteleriyle kendi iç dünyalarındaki hususları genellikle esprili, yer yer de ciddi bir biçimde, mümkün olduğunca şiirsel bir üslupla dile getiren ikilinin Ömer Hayyam, Özdemir Asaf, Sabahattin Ali gibi isimlere olan ilgisi, bu şiirsellikte büyük rol oynuyor.
 
Kundakçı
Oyun Atölyesi / Saat: 20.30 / 50.00 TL
 
Sene M.Ö. 356. Pazarcı Herostratos dünya harikası Artemis Tapınağı’nı yakar. Peki neden? Oyun mu? Kumpas mı? Komplo mu? Şöhret aşkı mı? Peki kutsal Artemis Tapınağı’nın kundaklanması, efendiler ve ezilenler dünyasında nasıl bir yangına neden oldu? Kundakçı Herostratos bir terörist mi yoksa kahraman mı?

Avrupa
 
Chill - Out Festival Istanbul 2017
Life Park / Saat: 12.00 / 136.00 TL   
 
20-21 Mayıs tarihlerinde jazz’dan trip hop ve house’a, latin’den soul ve funk’a, bugüne dek oluşturduğu en geniş seçkisini müzik tutkunlarına sunacak olan Chill-Out Festival, katılımcılarına 12. senesinde de sıra dışı bir festival deneyimi vaat ediyor.
 
Çatıdaki Yarasa
Asmalı Sahne / Saat: 20.30 / 39.50 TL
 
İzlandalı sanatçı Vala Thorsdottir tarafından yazılan ve ilk kez kendisi tarafından oynanan, sonrasında da dünyanın farklı ülkelerinde sahnelenen oyun, 2001 yılında Avrupa Kadınların Tiyatrosu Festivali'nde büyük ödüle layık görüldü. Bipolar bir kadının monologlarından oluşan bu oyun, seyirci ile ruhsal bozuklukları olan kişilerin arasında bir empati bağı kurmayı hedefliyor. Oynayan: Şeyda Terzioğlu / Yönetmen: Aybüke Dereli
 
21 MAYIS PAZAR
 
Asya
 
Artists Parked / Sanatçılar Park Etti Sergisi
Kadıköy Yoğurtçu Parkı

Tasarım dünyasına ve farklı disiplinlere ev sahipliği yapan Tasarım Parkı, 10 Mayıs’ta açılan ve 10 Haziran’a kadar devam edecek olan ‘Sanatçılar Park Etti / Artists Parked’ isimli sergisi ile farklı disiplinlerden sanatçıları bir araya getiriyor. Bu sene yedinci yılını geride bırakan Tasarım Parkı’nın, ‘tasarım’ bayrağından ilham alan, daha çok sanat/yaratıcılık/tasarım ekseninde bir seçkinin yapıldığı sergisinde yer alan dokuz sanatçı; enstalasyondan, duvar heykellerine, cam ayakkabılardan, aynalara, resim ve heykel dışında farklı disiplinlerden örneklerle Yoğurtçu Parkı’nın baharla tazelenen havasında izleyiciye çeşitli yaratıcı fikirler sunuluyor.
 
Avrupa
 
İstanbul Kitap Okuma Festivali
Taksim Gezi Parkı / 14.00

Gezi Parkı, 21 Mayıs’ta bir kitap okuma festivaline ev sahipliği yapacak. Organizasyon topluluğu İstanbul Etkinlikleri’nin ikincisini düzenleyeceği İstanbul Kitap Okuma Festivali, kitabıyla gelen herkesin katılımına açık. Etkinlik, 14:00 - 16:00 saatleri arasında gerçekleşecek.
 
SİNEMA
Bu hafta vizyona giren filmlerden: 

Her Şey Mümkün: Başrollerinde Yetkin Dikinciler ve Azra Akın'ın yer aldığı romantik-komedi filmin yönetmen koltuğunda Alper Babayağmur oturuyor.

İbrahim, kendi küçük dünyasında yaşayıp giden bir tesisatçıdır. Bir gün piyangodan büyük ikramiyeyi kazanır. Uzun bir tatile çıkmaya karar verir. Kaldığı otelde kalan ünlü manken Pelin ile bir aşk yaşamaya başlar. Ancak gerçek göründüğü gibi değildir. İbrahim ünlü bir iş adamına ikizi kadar benzemektedir ve onun yerine geçmiştir.

Genç Karl Marx: Raoul Peck'in yönetmen koltuğunda oturduğu filmin başrollerinde August Diehl, Stefan Konarske ve Vicky Krieps yer alıyor.

Karl Marx, Friedrich Engels ve Jenny Marx'ın Paris, Brüksel ve Londra arasındaki ilk yıllarını konu ediniyor. Marx’ın 1844’te, 26 yaşındayken Paris’e sürgüne gitmesiyle başlayan film daha sonra yakın dostu ve çalışma arkadaşı olacak Friedrich Engels’le tanışması ve birlikte komünizmin ve işçi hareketinin temellerini atışlarını da anlatıyor.

Aşkın Çekimi: One Day ve An Education filmleriyle tanınan Lone Scherfig'in yönettiği filmin başrollerinde Gemma Arterton, Sam Claflin, Bill Nighy ve Jack Huston yer alıyor.

2. Dünya Savaşı esnasında ABD ve İngiltere İstihbarat Bakanlıkları, millete moral vermek amacıyla Dunkirk Tahliyesi'nden kurtarılan askerlerin öykülerini anlatan bir film çekmektedirler. Sekreterlik pozisyonuna başvurduğunu düşünen Catrin ise işe alınınca birden kendini bu filmin senaryo ekibinde bulur. Catrin, senaryo ekibinin başındaki Tom'un sayesinde savaşın tüm zorluklarına ve kötülüklerine rağmen içindeki umudu ve sevgiyi keşfedecektir.

KİTAP

Soluk Mavi Nokta – Carl Sagan  

İnsanın Uzaydaki Geleceğine Bir Bakış… Soluk Mavi Nokta’da Carl Sagan, kozmostaki bu muhteşem yeni tarihimizin izini sürüyor ve güneş sistemimizden çıkıp galaksilerin ötesindeki mesafelere yol alırken, bize daha önce bir karaltı gibi görünen bu yeni geleceği anlatıyor. Carl Sagan başka dünyaların keşfinin ve bu dünyalara olası yerleşimlerin ne bir fantezi ne de bir lüks olmadığı konusunda ısrarcı: elbette insan ırkının hayatta kalması için gerekli olan koşulların da farkında olarak sürdürülen bir ısrar bu.  

Sona Ermek – Selim İleri

Edebiyatının 50. yılında Selim İleri’den yepyeni bir roman: Sona Ermek.
Çokça eser vermiş bir yazarın yarım kalmış romanını yeniden yaşatmaya çalışırken hatırladığı gençlik düşleri, geçmişin acımasız pırıl pırıl yaşanmışlıkları ve artık asla geri gelmeyecek, bir hayatın otobiyografik izler taşıyan dökümü…

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Klima Mevsimine Dikkat
Detay

Kültür&Sanat

Klima Mevsimine Dikkat

Bilinçsiz klima kullanımı hem sağlığa hem de ekonomiye zararlı.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *