x

Kültür&Sanat

 

Hafta Sonu Etkinlikleri

12.06.2017

Hafta Sonu Etkinlikleri
   

16 HAZİRAN CUMA
 
Asya  
 
Deniz Tekin
DorockXL  / Saat 22.00 / 35.00 TL
 
Bir gitar, bir piyano, bir yan flüt ve basit perküsyonla yatak odasında aldığı amatör kayıtları 2 senedir Soundcloud üzerinden paylaşan Deniz Tekin, İstanbul'da farklı mekanlarda sahne almaya devam ediyor.
 
Ben Orhan Veli
Akasya Kültür Sanat / Saat: 20.30 / 49.50 TL  
 
“Ben Orhan Veli”; Orhan Veli Kanık’ın kısıtlı yaşamına sığdırdığı unutulmaz şiirlere, dünya görüşüne, yazılarına, öykülerine, aşklarına, dostluklarına ve çile dolu hayatına bir ağıt niteliğinde. Oyunda, Orhan Veli’nin hiç bilinmeyen yanlarını ortaya çıkarırken fikirlerinin bugünü nasıl kucakladığına şaşkınlıkla şahit olacaksınız.
 
Avrupa
 
Athena Akustik
Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi / Saat: 21.15 / 400.00 TL - 120.00 TL - 110.00 TL - 100.00 TL - 90.00 TL - 80.00 TL - 70.00 TL - 50.00 TL
 
Müzikal sürprizleri ve repertuarları ile Athena, Harbiye’de son yılların en etkileyici ve unutulmaz sahne performanslarından birini sergilemek için gün sayıyor.
 
Balat Monologlar Müzesi
Talimhane Tiyatrosu / Saat: 21.00 / 56.00 TL
 
Balat Monologlar Müzesi ‘Gece’ versiyonuyla seyirciyle buluşuyor. Balat’ta bir binada dolaşılarak aynı anda sergilenecek monologların gösteriminde seyirci farklı bir seyir deneyimi yaşayacak.
 
17 HAZİRAN CUMARTESİ
 
Asya
 
Muhtelif
Gitar Cafe / Saat: 21.00 / 20.00 TL

“Müzikli bir Doğu Akdeniz Turu” sunan grup 70’lerden günümüze Türkiye popüler müziğine ait tınılar ve Rumca, Arapça ve diğer başka dillerde, gelenekselden popa, arabeske uzanan şarkılar icra ediyor. Grup, repertuvar akışında şarkıların anlamları, ortaya çıktığı toplumsal bağlam ve icracıların hikayelerine yer veriyor.
 
Kabileler
Caft Kadıköy / Saat: 18.00 / 66.00 TL
 
Kabileler, son gösterimiyle Craft Tiyatro'da.
“Aşığım” dediğinde tam olarak ne demiş oluyorsun? Kelimelerimiz ne hissettiğimizi söylemeye yeter mi? İletişim, aile ve sevgi üçgenini hepimizin tanıdığı bir kabilenin ağzından anlatan oyun, sessizliğin gücünü sahneye taşıyor. Oyun yazan: Nina Raine / Çeviren: Haydar Köyel / Yöneten: Sami Berat Marçalı
 
Avrupa
 
Can Bonomo
IF Performance Hall Beşiktaş / Saat: 20.00 / 44.00 TL   
 
İlk albümü “Meczup” ile kalabalık bir takipçi kitlesi oluşturmayı başaran Can Bonomo, ikinci albümü "Aştan ve Gariplikten" ile de başarısını sürdürmeye devam etti. 17 Haziran'da alaturka nağmelerden indie melodilere gezinen, zengin ve müzikal olarak çok renkli sahnesi ile IF Performance Hall Beşiktaş’ta.
 
Kayalıklar Meryemi
Sahne Aznavur / Saat: 20.30 / 45.00 TL
 
Türk tiyatrosunun en önemli yazarlarından Funda Özşener’in 2008 yılında kaleme aldığı Kayalıklar Meryemi, herhangi bir zamanda, İstanbul’un dışında bir balık konservesi fabrikasında geçmektedir. Oyun, yok olan insanla ilgilidir. Bu yok oluş oyunun ana karakteri Virgin’in hafızasını kaybetmesiyle anlam bulur. Hafızası olmayan insan bir dilden de yoksundur. Anladığımız anlamda bir çatışmalar ve ilişkiler denklemi üzerine kurulu olmayan karakterler, bizim bir anlamda anladığımız ama bir anlamda da hiçbir şekilde anlayamayacağımız bir dilde konuşurlar.
 
18 HAZİRAN PAZAR
 
Asya
 
Mustafa Pilavneli'nin Dünyası Sergisi
Galeri Fe

Çağdaş Türk Resim sanatının en önemli sanatçılarından biri olan Prof. Mustafa Pilevneli’nin İstanbul, Kadıköy Bahariye'de çocukluk yıllarında başlayan 77 yıllık sanat serüvenini bir sergi ve kitap ile kutluyor. Sanat tarihçisi Ömer Faruk Şerifoğlu’nun retrospektif bir yaklaşımla hazırladığı kitapta Mustafa Pilevneli’nin sergide yer alancak son çalışmalarının yanı sıra 77 yıllık sanat serüveni ve bu serüvenin köşe taşı eserlere de yer veriliyor. 24 Haziran tarihine kadar devam edecek sergi, pazartesi hariç her gün 11:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Avrupa
 
Sevgisiz Algı/Loveless Mentality
Galeri Merkur 

İzleyeni, “resim mi, fotoğraf mı?” ikileminde düşündüren hiper ve fotorealist ressamlar, Türkiye’de ilk kez bir temada buluşuyor. Sergideki işler, bizi güncel hayatımızın sevgi/sevgi simülasyonu ekseninde düşündürürken, diğer yandan da ‘gerçeklik/gerçeklik temsiliyeti’ çıkmazlarıyla yüzleşmeye çağırıyor. Fransız düşünür ve çağdaş sanat kuramcısı Stiegler’e bakılırsa “İçinde yaşadığımız anın muğlaklığı aynı zamanda bir sevgisizlik çağı olmasından kaynaklanıyor.” Sergi 14-30 Haziran tarihleri arasında görülebilir.
 
SİNEMA
 
Bu hafta vizyona giren filmlerden: 

Arabalar 3: Pixar'ın sevilen serisi Arabalar'ın 3. devam halkası Arabalar 3'te yönetmen koltuğunda tekrar Brian Fee oturuyor. Şimşek McQueen'in yeni maceralarını göreceğimiz filmde sevimli arabayı kendisinden genç ve hızlı arabalar tarafından bozguna uğratılmış olarak görüyoruz. Şimşek pistlere geri dönmenin hayalini kurup kenara itildiğine içerlerken bir anda #95’in işinin henüz bitmediğini kanıtlamaya karar veriyor. Hevesli genç yarış teknisyeni Cruz Ramirez’in yardımına, kazanmak için bir plana, merhum Hudson Hornet’in verdiği ilhama ve birkaç beklenmedik numaraya ihtiyacı olan arabamız Piston Kupasının en büyük yarışında boy göstermeye hazırlanıyor.
 
Sniper/Duvar: Bourne filmlerinin yapımcısı Doug Liman tarafından yönetilip Dwain Worrell tarafından yazılan filmin başrolünde ise Aaron Taylor-Johnson, John Cena ve Laith Nakli yer alıyor.
Film, Irak'taki bir keskin nişancı tarafından tespit edilen iki askerin aralarındaki dağılmış bir duvarla başlıyor. Onların kavgası, ölümcül derecede nişancılık olduğu kadar, irade ve zeka savaşı haline de gelecektir.
 
Gençlik Başımda Duman: İzlanda'da ücra bir balıkçı köyü. Thor ve Christian'dan biri en iyi arkadaşına karşı yeni duygularını keşfederken diğeri ise bir kızın kalbini kazanmaya çalışır. Çalkantılı bir yaz geçirirler. Yaz sona erdiğinde, İzlanda'nın sert doğası haklarını geri aldığında, oyun alanından ayrılmanın ve yetişkinliğe adım atmanın zamanı gelir.
 
KİTAP

Körlük – Jose Saramago

Adı bilinmeyen bir ülkenin adı bilinmeyen bir kentinde, arabasının direksiyonunda trafik ışığının yeşile dönmesini bekleyen bir adam ansızın kör olur. Ancak karanlıklara değil, bembeyaz bir boşluğa gömülür. Arkasından, körlük salgını bütün kente, hatta bütün ülkeye yayılır. Ne yönetim kalır ülkede, ne de düzen; bütün körler karantinaya alınır. Hayal bile edilemeyecek bir kaos, pislik, açlık ve zorbalık hüküm sürmektedir artık. Yaşam durmuştur, insanların tek çabası, ne pahasına olursa olsun hayatta kalmaktır. Roman, kentteki akıl hastanesinde karantinaya alınan, oradan kurtulunca da birbirinden ayrılmayan, biri çocuk yedi kişiye odaklanır. Aralarında, bütün kentte gözleri gören tek kişi olan ve gruptakilere rehberlik eden bir kadın da vardır. Bu yedi kişi, cehenneme dönen bu kentte, hayatta kalabilmek için inanılmaz bir mücadele verir. Saramago’nun müthiş bir gözlem gücüyle betimlediği bu kaotik dünya, insanın karanlık yüzünün simgesi.
 
Sevgili – İnci Aral

“Arkadaşlar! Dışarda bir şeyler oluyor, farkında mısınız? Uykuda olanları sarsın, uyandırın. Herkese söyleyin, yakında ışıklar kesilebilir. Karanlıkta ne yapacaksınız?” - Yılmaz Güney
Işıklar her söndüğünde beyazperdede inatçı bir umut yaratan, karanlıkları aydınlığa çıkartmak için topluma bir çift asi göz armağan eden, halkın sevgilisi haline gelmiş devrimci bir sanatçı. Türkiye’nin, bugünlere nasıl geldiğimizi gösteren çalkantılı bir dönemi. Özgürce yaratma ve var olma savaşı veren aykırı sinema adamının, ülkesinin çetin gerçekleriyle, adım adım ilerleyen trajik ama onurlu bir &c

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
​Miró Bir Kez daha İstanbul’da
Detay

Kültür&Sanat

​Miró Bir Kez daha İstanbul’da

Katalan sanatçı Joan Miró’nun 300’ü aşkın orijinal eseri Uniq Expo ile İstanbul'da.

Hafta Sonu Ajandası
Detay

Kültür&Sanat

Hafta Sonu Ajandası

Keyifli hafta sonları...

Bergama’da Tiyatro Festivali
Detay

Kültür&Sanat

Bergama’da Tiyatro Festivali

Uluslararası festival bu yıl ilk kez düzenlenecek.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *