x

Kültür&Sanat

 

Fahrelnissa Zeid Eserleri İstanbul Modern’de

16.06.2017

Fahrelnissa Zeid Eserleri İstanbul Modern’de
   

Türkiye’de soyut sanatın ilk temsilcilerinden ve modern sanatın öncülerinden Fahrelnissa Zeid’in eserlerinden oluşan seçki İstanbul Modern’de ziyarete açıldı. 30 Mayıs’ta açılan sergiye Zeid’in kapsamlı bir koleksiyonuna sahip olan İstanbul Modern ev sahipliği yapıyor. Seçkide, sanatçının Türkiye sanat ortamında başladığı 1940’lı yıllardan Amman, Ürdün’e taşındığı 1970’li yıllara kadar, en etkin olduğu dönemden yapıtlar yer alıyor.
 
Kendine has üslubuyla ustalaştığı soyut geometrik kompozisyonlar, dışavurumcu ve etkili 23 eserinin yer aldığı sergi 30 Temmuz 2017’ye kadar Kısa Süreli Sergiler Salonu’nda ziyaret edilebilir.
 
Coşkulu ve etkili kompozisyonları ile tanınan Zeid’in kendine özgü resim dili, tek üsluba indirgenemeyecek kadar canlı ve zengindir. Zeid’in sanat pratiği; minyatür kurgusuna uygun şekilde inşa edilmiş figürlü kompozisyonlarıyla erken dönem, vitray yüzeylerini anımsatan geometrik ve serbest soyutlamacı çalışmalarıyla olgunluk dönemi ve çoğunlukla portrelerden oluşan ve psikolojik anlatının ön plana çıktığı geç dönem şeklinde sınıflandırılabilir.
 
Fahrelnissa Zeid
Fahrelnissa Zeid, 1901 yılında Büyükada’da dünyaya geldi. Zeid’in kardeşleri yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı ve ressam Aliye Berger’dir.
 
Yazar İzzet Melih Devrim ile evlenen Fahrelnissa’nın bu evlilikten dünyaya gelen çocukları; ressam Nejad Devrim ve yönetmen, tiyatro sanatçısı Şirin Devrim’dir. Sanayi-i Nefise’nin ilk kadın mezunları arasında yer alan sanatçı, resim öğrenimine Paris’teki Académie Ranson’un Stalbach Atölyesi’nde, sonrasında İstanbul’daki Namık İsmail Atölyesi’nde devam etti. 1934 yılında Irak’ın Ankara temsilcisi Emir Zeid ile evlenip, prenses unvanını aldı. 1942 yılında D Grubu’na ve sergilerine katılır. İlk kişisel sergisini 1944’te Maçka’daki evinde açan Zeid, 2. Dünya Savaşı sonrası belirli süreler yaşadıkları Paris, Londra, New York, Brüksel ve daha birçok şehirde yapıtlarını sergiledi. 1976 yılında Amman’a yerleşen sanatçı, kendi adını taşıyan bir sanat enstitüsü kurdu ve hayatının sonuna kadar enstitüye destek vererek üretimlerine devam etti. Sanatçı, 1991’de Amman’da hayata veda etti.

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Klima Mevsimine Dikkat
Detay

Kültür&Sanat

Klima Mevsimine Dikkat

Bilinçsiz klima kullanımı hem sağlığa hem de ekonomiye zararlı.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *