x

Kültür&Sanat

 

Hafta Sonu Etkinlikleri

10.07.2017

Hafta Sonu Etkinlikleri
   

14 TEMMUZ CUMA
 
Asya  
 
Bulutsuzluk Özlemi
Moda Kayıkhane / Saat 22.00 / 40.00 TL  
 
Nejat Yavaşoğulları, Sina Koloğlu, Akın Eldes, Deniz Demiröz ve Gencay Kıymaz'dan oluşan grup; 14 Temmuz'da Kayıkhane'de sevenleriyle buluşuyor
 
Şirincan Stand-up - Üstüme Gelmeyin
Living Room / Saat: 21.00 / 34.00 TL  
 
“Psikoloğa gideceğime sahneye çıkıyorum” diyen Şirincan'ın tek kişilik stand-up gösterisi hayatın cilveli oyunlarından yorulan tüm yetişkinlere hitap ediyor. Çok Da Fifi Hatunlar Stand-up ekibinin üyesi olan Şirincan, “Üstüme gelmeyin, gösterime gelin” diyor.
 
Avrupa
 
Kerem Görsev Quartet
Zorlu PSM- Drama Sahnesi / Saat: 21.30 / 50.00 TL
 
Piyanoyla tanışmasının 50. yılını kutlayan Kerem Görsev ile Ferit Odman, Kağan Yıldız ve Engin Recepoğulları’ndan oluşan dörtlüsü, bu özel geceye tüm cazseverleri davet ediyor.
 
Metin Zakoğlu Stand-Up
Evde Tiyatro - 1 Ev 7 Gün 7 Oyun / Saat: 21.00 / 34.00 TL
 
Konularını evlilik, ayrılık, aşk meşk, iş, işsizlik, kadın-erkek, sanatçı ve sanatçı bozuntuları gibi üst başlıklarından alan Metin Zakoğlu bu gösterisinde de yine izleyiciler ile kuracağı interaktif ilişki de bazen o izleyiciler arasına girerken bazen de izleyiciler onunla kendilerini sahnede buluyor.
 
15 TEMMUZ CUMARTESİ
 
Asya
 
Deniz ve Caz 2017
Boğaz Turu Teknesi / Saat: 11.00 / 111.00 TL
 
Boğazı dolaşırken canlı caz orkestrası eşliğinde keyifli bir gün geçirmek isteyenler Deniz ve Caz da buluşuyor. Üstelik etkinliğe katılarak Atatürk Eğitim Proje’sine destek vererek ihtiyaç sahibi çocukların eğitimine katkı sağlayabilirsiniz. (11:00 - Kadıköy hareket / 11:30 Beşiktaş hareket / 13:00-15:00 Anadolu Kavağı mola / 16:30 Beşiktaş son - 17:00 Kadıköy son)
 
Masterpiece - Frida Kahlo
Masterpiece Bostancı / Saat: 19.00 / 75.00 TL
 
Frida Kahlo, Master Piece katılımcılarının tablolarına konuk oluyor. Masterpiece bir resim kursu değil, resim ile dolu geçireceğiniz bir keyif seansı. Masterpiece sanatçılarının adım adım yönlendirmeleri ile eserinizi tamamlayacak ve duvarınıza asabileceğiniz, hediye edebileceğiniz size ait bir yağlıboya tablonuz olacak.
 
Avrupa
 
Elvan Aracı Quartet
Nardis Jazz Club / Saat: 21.30 / 40.00 TL
 
Tromboncu ve piyanist Elvan Aracı 1977 yılında İsveç’e yerleşti ve Maffy Falay ve saksofoncu Bernt Rosengren ile 1990 yılına kadar çalıştı. 1994 yılında ABD’da farklı müzisyenlerle workshop’lar gerçekleştirdi. 1998’de Türkiye’ye döndü ve çeşitli festivallerde çaldı. 2003 yılında ise Modern Jazz Trio’yu kurdu. Bu gece sizlere en keyifli caz standartlarından oluşan bir repertuvar sunacaklar.
 
Masterpiece String Art - Dark Side
Masterpiece Galata / Saat: 19.00 / 75.00 TL
 
Masterpiece Galata, sizi cıvıl cıvıl bir atölyede, güzel müzikler eşliğinde giderek popülerleşen String Art'ı deneyimlemeye çağırıyor. Ahşap plakanızı önce dilediğiniz renge boyayacak, çivi çakma aletinizi kullanırken günün gerginliğini atacak, son aşamada ise eserinizi yüzlerce ip çeşidinden zevkinize uygun olanlarla doldurarak terapi gibi bir seans sonrası eserinizi tamamlayabileceksiniz.
 
16 TEMMUZ PAZAR
 
Asya
 
Yenilebilir Heykeller Sergisi
Maltepe Park Alışveriş Merkezi

Dünyanın en önemli aşçılık yarışmalarından İKA Erfurt Dünya Aşçılar Olimpiyatları’na katılan ve 28 kategoride 17 altın, 10 gümüş ve 1 bronz madalya kazanan (TAFED) Türkiye Aşçılar Milli Takımı’nın oluşturdukları heykellerin yer aldığı “Yenilebilir Heykeller” sergisi 7 – 16 Temmuz tarihleri arasında Maltepe Park Alışveriş Merkezi’nde renkli anlar yaşatıyor. Altın Madalya alan Şef İnci Orfanlı Erol’un, Albert Einstein’ı ve gümüş madalya alan Şef Tuğba Yavaşça’nın Ludwig van Beethoven’ı en çok dikkat çeken eserler arasında.
 
Avrupa
 
Rooms & Walls Sergisi
Anna Laudel Contemporary
 
Anna Laudel Contemporary , yerli ve yabancı sanatçılarının işlerinden oluşan bir seçki ile yaz döneminde yeni bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Resim, heykel, enstelasyon, fotoğraf ve kolaj dahil olmak üzere, farklı teknikler kullanarak çalışan dokuz sanatçının işleri Rooms & Walls isimli karma sergiyle sanatseverlerle buluşuyor. Rooms & Walls, 25 Ağustos tarihine kadar görülebilir.
 
SİNEMA
 
Bu hafta vizyona giren filmlerden: 

Maymunlar Cehennemi - Savaş: Filmin senaryo ve yönetmenliğini bir kez daha Matt Reeves üstlenirken, senaryoda ona ikinci filmden Mark Bomback eşlik ediyor. Kadroda yer alan başlıca isimlerse Andy Serkis, Woody Harrelson, Steve Zahn, Terry Notary ve Karin Konoval.
Gişe hiti serinin son halkası In War for the Planet of the Apes filminde Sezar ve onun takipçileri insanlarla acımasız bir savaşta karşı karşıya gelirler. Fakat tüm inancına ve hırsına rağmen Sezar'ın ordusu büyük kayıplar verir. Kendisini ordusuna ve halkına karşı sorumlu hisseden Sezar, Colonel ile birebirde yüzleşmek için yola koyulur. Şimdi iki ırkın da geleceğinin kaderi bu yüzleşmeye bağlıdır...
 
Çırak: Aiman 28 yaşında Malezyalı bir ıslak subayıdır. Kısa bir süre önce bölgenin en büyük hapishanesine transfer olmuştur ve kız kardeşi Suhaila ile yaşamaktadır. Bu yeni işyerinde Aiman, çavuş olarak görev yapan 65 yaşındaki Rahim’le yakından ilgilenmeye başlar. Kısa süre sonra karizmatik Rahim’in hapishanede uzun süredir görevde olan bir cellat olduğu anlaşılır. Aiman’ın çalışkanlığı ve disiplini de Rahim’in ilgisini çekmiştir. Rahim’in asistanı birden işini bırakınca, Aiman’ı yanına çırak olarak almaya karar verir.  Aiman Suhaila’ya yeni işinde bahseder ancak Suhaila bu duruma çok üzülür. Çünkü babalarının Rahim tarafından idam edildiğini bildiği halde Aiman bu işi kabul etmiştir.
 
Planetarium: Natalie Portman’ın ve Lily-Rose  Depp’in kız kardeşleri canlandırdığı filmin yönetmen koltuğunda Rebecca Zlotowski oturuyor.
Filmde hayaletlerle iletişime geçebildiklerine inanan iki kız kardeşin hikâyesi anlatılır. 1930'lu yılların sonunda Paris’te, bir etkinlik sırasında Laura ve Kate'in yolları, öngörülü bir Fransız yapımcı olan André Korben ile kesişir. Fransa'daki en büyük sinema stüdyosu sahibi ve şirketinde en son Amerikan tekniklerini kullan Korben, iki kız kardeşi özel bir şenliğe davet eder. Daveti kabul eden kız kardeşler kendilerini tahmin edemeyecekleri bir dünyanın içinde bulurlar. 
 
KİTAP

Elia İle Yolculuk – Zülfü Livaneli

Dünyaca ünlü sinema ustası ve yazar Elia Kazan, kendini bir Amerikalı ya da Yunan gibi değil, bir Anadolulu gibi hissederdi. Pek çok oyuncuyu da birlikte çalışmaya "Anadolu gülüşü" dediği yetenekle ikna ederdi.
Bu yetenek onu, hayatı boyunca taşıyacağı "işbirlikçi" etiketinden kurtaramadı. McCarthy dönemindeki hataları, onu ömür boyu kovaladı. Üçüncü Oscar’ını bile üzüntüyle kaldıran Kazan, belki biraz avunmak ve arınmak için annesinin dizlerine koşan bir çocuk gibi, memleketi Kayseri'nin yollarına düştü. Kaderini bilen ama ölmeden önce ona karşı mücadele eden bir Yunan trajedi kahramanı gibi. Kadim Anadolu, bambaşka ilkelere sahip, farklı deneyimler yaşamış iki insanı, Zülfü Livaneli ve Elia Kazan'ı belki de tek ortak yolculuklarına çıkarmayı başardı. Livaneli'nin büyülü satırlarından okuyacağımız bu sıra dışı yolculuğu, M.K. Perker'in muhteşem çizgileriyle izleyeceğiz.
 
Son Hediye – Abdulrazak Gurnah
Son Hediye, etnik kimlik, köken ve aile temaları etrafında dokunmuş bir kültürel sentezin romanı. İngiltere’de yaşayan bir Afrikalı göçmen olan Abbas, yakalandığı hastalığın ardından geçmişini sorgulamaya başlar. Abbas’ı bir hikâye anlatıcısına dönüştüren hastalık süreci, yıllardır eşi Meryem ve çocuklarından sakladığı büyük sırrını da ortaya çıkarır

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Klima Mevsimine Dikkat
Detay

Kültür&Sanat

Klima Mevsimine Dikkat

Bilinçsiz klima kullanımı hem sağlığa hem de ekonomiye zararlı.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *