x

Kültür&Sanat

 

Hafta Sonu Etkinlikleri

12.10.2017

 Hafta Sonu Etkinlikleri
   

Asya
 
Sattas
DasDas  / Saat 22.30 / 39.00 TL  
 
2012'de Türkiye'nin ilk reggae albümünü yayımlayan Sattas, DasDas sahnesinde müzikseverlerle buluşuyor.
 
Boş Şehir
Entropi Sahne / Saat: 20.30 / 50.00 TL  
 
Dejan Dukovski’nin 2007 yılında yazdığı, Bilge Emin’in Türkçeye çevirdiği oyun; tarafların kim olduğu ve neden çarpışıldığının bilinmediği bir savaşın ortasında, insansız boş bir şehirde son saatlerini geçiren iki asker kaçağı kardeşin karşılaşmalarını anlatıyor.
 
Avrupa
 
Brazzaville
Zorlu PSM / Saat: 21.00 / 65.00 TL
 
İstanbul’un büyük bir hayranı olan, ona şarkılar yazan ve sevgisinin karşılığını da geniş bir hayran kitlesi ile alan ABD’li indie/chamber pop ve bossa nova grubu Brazzaville 13 Ekim’de Zorlu PSM Studio’da!
 
Sandalye
Asmalı Sahne / Saat: 20.30 / 45.00 TL
 
İngiliz yazar Edward Bond'un yazdığı ve Senem Cevher'in Türkçe'ye çevirdiği oyun, Nuri Nalbantoğlu rejisiyle Türkiye prömiyerini yapacak. Baskı ve şiddet toplumlarında insan kalabilmek üzerine yazılmış, distopik bir dünyada geçen modern bir tragedya.
 
14 EKİM CUMARTESİ
 
Asya
 
Halil Sezai
IF Performance Hall Ataşehir / Saat: 20.00 / 88.00 TL
 
Halil Sezai 14 Ekim akşamı IF Performance Hall Ataşehir sahnesinde.
 
Ebedi Barış
Entropi Sahne / Saat: 20.30 / 50.00 TL
 
Geçtiğimiz sezonun dikkat çeken oyunlarından “Ebedi Barış” yeni sezonda da Entropi Sahne’de devam ediyor. Günümüzün en önemli çağdaş yazarlarından Juan Mayorga’nın, Immanuel Kant’ın aynı adlı denemesinden esinlenerek yazdığı bol ödüllü oyunun konusu şöyle: Bilinmeyen bir yerde üç farklı cinsten köpek değerli beyaz tasmayı elde ederek anti-terör uzmanı olmak için mücadele ederler. Peş peşe maruz kaldıkları testler günümüzün en dikkat çekici etik ve politik çelişkilerini ortaya çıkarır.
 
Avrupa
 
Berlin Symphony & Chamber Orchestra
Aya İrini Müzesi / Saat: 21.00 / 220.00 TL   
 
Berlin Filarmoni Orkestrası müzisyenlerinden oluşan Berlin Senfoni Oda Orkestrası, 14 Ekim'de Aya İrini Müzesi'nde müzikseverlerle buluşuyor.
 
Antabus
Çevre Tiyatrosu / Saat: 20.30 / 56.00 TL
 
Nihal Yalçın'ın oynadığı Leyla Taşçı karakterinin hayata dair yaşadığı zorlukları anlatan Antabus, Semaver Kumpanya Çevre Tiyatrosu’nda…
 
15 EKİM PAZAR
 
Asya
 
Siyasetçiler ve Karikatür
Karikatür Evi  
 
Hep söylenir, karikatür muhalif sanattır. 1970’lerde karikatür ve siyaset ilişkisini anlatmak bağlamında “İnsan nerede bir aksama varsa, oraya odaklanır, onun üstüne gider” şeklinde bir söylem kullanılırdı. Başın ağrırsa başınla, kolun ağrırsa kolunla ilgilenirsin. Bu önermeden yola çıkarak; siyasetin başında kimler varsa, onların söylevleri, demeçleri, uygulama ve eylemleri de karikatürün konusu olabilir. Aslında karikatür siyasetin ve siyasetçilerin gülen yüzüdür. Ustalar kuşağı çizerlerin eserlerinden yapılan özel seçkiden oluşan sergide yer alan karikatürler,  karikatürcülerin ve siyasetçilerin birbirlerini nasıl ve ne kadar anladıklarını yansıtıyor.
 
Avrupa

İstanbul Kukla Festivali
Çeşitli mekanlar

İstanbul, 13-29 Ekim tarihlerinde, Uluslararası İstanbul Kukla Festivali’ne ev sahipliği yapacak. 3 yerli oyunun sergileneceği festivale 15 ülkeden 18 yabancı topluluk katılacak. Türk Gölge Tiyatrosu’nun 500. yılı olması sebebiyle festivalde gölge tiyatrosuna özel yer verilecek. Gölge Tiyatrosu’nun doğduğu yer olarak düşünülen Asya’dan birçok gölge kukla grubu etkinlikte yer alacak.
 
SİNEMA
 
Bu hafta vizyona giren filmlerden: 

Mutlu Son: Filmin yönetmen koltuğunda usta yönetmen Michael Haneke yer alırken başrollerinde ise Isabelle Huppert, Toby Jones ve Mathieu Kassovitz yer alıyor. Filmin senaryosunu da Haneke kaleme aldı.
Laurent ailesi Fransa'nın kuzeyindeki Calais'de yaşamaktadır. Beklenmedik olaylar sonucu hayatlarına giren Eve'in gelmesi ile rahat ve zengin bir şekilde yaşayan ailenin hayatı altüst olur. Bitmek bilmeyen aile sorunları ve yıllarca özenle sakladıkları sırları artık başa çıkılabilecek gibi değildir.
 
Taş: Kendisini devlet yurduna götürmek isteyen Memur'dan kaçan Selim, yaralı olarak bir eve sığınır. Sığındığı evde yaşayan ailenin oğulları 20 yıldır kayıptır ve Emete evlerine gelen Selim'in oğlu olduğunu inanır. Emete'nin kocası Ekber ve kızı Suna ise ona inanıp inanmamak arasında gidip gelirler. Selim'in kendi geçmişini hatırlamıyor olması da kimin neye, neden inandığını yeniden sorgulamasına neden olacaktır.
 
Büyülü Kanatlar: Animasyon filmde ateşböceği Dindin arkadaşlarıyla birlikte güzel bir ormanda yaşamaktadır. Arkadaşları geceleri yollarını aydınlatabildiği için Dindin’e çok güvenir. Bir gün Dünya’da araştırma yapmak için ormana gelen küçük uzay gemisindeki robot, yüksek teknoloji ürünü araçları sayesinde çıkardığı ışıklarla herkesi büyüler, robot Dindin’den bile daha parlaktır. Robot yüzünden arkadaşlarının gözünden düşen Dindin çareyi ormandan ayrılmakta bulur. Ancak kötü kalpli Kurt Kral ve adamları köylerine saldırdığında, Dindin robotla güçlerini birleştirerek arkadaşlarını kurtarmanın yollarını arayacaktır.
 
KİTAP

Pekin'de Sonbahar – Boris Vian

“Bu kitap ne sonbahar ne de Çin’le ilgili elbette. Dolayısıyla zaman ve mekân benzerlikleri birer tesadüften ibarettir.”
Absürdün, şenliğin, oyunbazlığın ve varoluşçuluğun imkânlarını zorlayarak edebiyat laboratuvarında çılgın deneyler yapan Boris Vian, Pekin’de Sonbahar romanı hakkında okuruna gereken uyarıyı arka kapağa düştüğü bu notla yapar.Pekin’de Sonbahar, okuru tüm canlılığıyla “yaşayan” Paris’ten uçsuz bucaksız bir yokyere, Egzopotamya çölüne doğru bir yolculuğa sürükleyen ve çölde başlamış anlamsız bir demiryolu inşa projesinin ortasına birçok başkarakterle birlikte bırakıveren kurgusuyla, her seferinde daha da şiddetlenerek yeniden patlayan coşkulu bir kahkaha gibi edebiyat alanında beliriverdiğinde, edebiyat çevreleri ve eleştirmenler bunun sürekli oluşum halinde bir yapıt olduğunun farkına varamamışlardı.
Vian’ın kendine has üslubunu konuşturarak mizahla trajiği absürtte birleştirdiği, anıştırmalar, ikilikler, belirsizlikler ve çelişkilerden beslenerek gerçekleştirilmesi imkânsız bir bütünlük yakaladığı, her okumada yeni anlamlar kazanan bu roman, “dünyaya işaret etmeye çalışan bir gizem yapıtı…”
 
Tarihi Hoşça Kal Lokantası – Şermin Yaşar

Yeşilçam filmlerindekileri andıran karakterler. Bir köşede unutulmuşlar, yalnızlığıyla yoğrulmuşlar, kırık gönüller, bir yerlerde sessiz sedasız yaşayanlar, görmediklerimiz, görmezden geldiklerimiz... Dedemin Bakkalı, Ev Yapımı Sihirli Değnek, Oyuncu Anne, Çok Hayal Kuran Çocuk kitaplarının yazarı Şermin Yaşar’dan “kaybetmek bizim işimizdir” diyen insanların öyküleri. Başımızı kaldırıp onlara bakalım diye...

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Hafta Sonu Ajandası
Detay

Kültür&Sanat

Hafta Sonu Ajandası

Konserler, oyunlar, sergiler, vizyon filmleri ve yeni kitaplar ile hafta sonu önerilerimize göz atın.

Hafta Sonu Ajandası
Detay

Kültür&Sanat

Hafta Sonu Ajandası

Mutlu bir hafta sonu dileriz

Hafta Sonu Ajandası
Detay

Kültür&Sanat

Hafta Sonu Ajandası

Mutlu bir hafta sonu dileriz

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *