x

Kültür&Sanat

 

Hafta Sonu Ajandası

23.10.2017

Hafta Sonu Ajandası
   

27 EKİM CUMA
 
Asya  
 
Pilli Bebek
Moda Kayıkhane / Saat 22.00 / 45.00 TL  
 
Pilli Bebek 27 Ekim'de Moda Kayıkhane sahnesinde…
 
Kundakçı
Oyun Atölyesi / Saat: 20.30 / 50.00 TL  
 
Sene M.Ö. 356... Pazarcı Herostratos dünya harikası Artemis Tapınağı’nı yakar. Peki neden? Oyun mu? Kumpas mı? Komplo mu? Şöhret aşkı mı? Peki kutsal Artemis Tapınağı’nın kundaklanması, efendiler ve ezilenler dünyasında nasıl bir yangına neden oldu? Kundakçı Herostratos bir terörist mi yoksa kahraman mı?
 
Avrupa
 
Sattas
Zorlu PSM Studio / Saat: 21.00 / 30 TL
 
Reggae grubu Sattas ve Türkçe rap ve rock müziğinin birleşmesiyle son zamanların dikkat çeken isimlerinden Kamufle Moral Band ve, 27 Ekim günü Lokalize serisi kapsamında Zorlu PSM Studio’da sahne alacak!
 
Tac'ın Nöbetçileri
Toy İstanbul / Saat: 20.30 / 55.00 TL
 
1648, Agra. Dillere destan hikayesi ve eşsiz mimarisiyle dünyanın yedi harikasından biri olmuş, aşkın ve cennetin tasviri görkemli yapı Tac Mahal'in doğumuna saatler var. Günün ilk ışıklarında görülmeyi beklemekte. Meraklı gözlerden uzak tutulması için on altı yıl bir duvarın arkasına gizlenmiş, kimsenin neye benzediğini bilmediği bir güzellik. O duvarın önündeyse uçanperonlar, taşınabilir delikler ve kuş sürüleri var.
 
28 EKİM CUMARTESİ
 
Asya
 
Bahane Kültür Halloween Party
Bahane Kültür Salon / Saat: 20.00 / 25.00 TL
 
StudyoDJ Music Academy DJ’leri ile Bahane Kültür’de Halloween Partisi saat 20.00'dan gece 03.00'a kadar sürecek. Kostümlerinizi hazırlayın ve müziğin tadını çıkarın.
 
Kıyıya Oturmanın Böylesi
Kadıköy E..K Tiyatrosu / Saat: 20.30 / 34.00 TL
 
Lelio ve Flaminia birbirlerine aşıktırlar. Lelio’nun çıkması gereken yolculuğunda gemisi kıyıya oturacak ve orda Peri Zampilla ve onun uşağı korkutucu Satir Puzzone ile tanışacak. Kendisinden haber alamayan Flaminia ise sevgilisini bulmak için yollara düşecek.

Avrupa
 
Forest Swords
Salon İKSV / Saat: 22.30 / 50.50 TL   
 
Matthew Barnes’in deneysel elektronik müzik projesi Forest Swords, 5 Mayıs’ta yayımlayacağı yeni albümü ‘Compassion’ın Avrupa turnesi kapsamında 28 Ekim'de Salon IKSV'de.
 
Enayi
Toy İstanbul / Saat: 20.30 / 55.00 TL
 
“Hayvanlar gibi yaşıyoruz, hayvanlar gibi ölüyoruz çünkü birbirimiz için birer hiç kimseyiz!” Bir su tesisatçısı olarak yaşamını sürdüren Dima, 800 kişinin yaşadığı bir binanın, temelindeki bir çatlak yüzünden 24 saat içinde çökeceğini fark eder. Binadaki insanları kurtarmak için hemen harekete geçer; fakat yöneticilerinden beklediği karşılığı alamaz. Bu noktada hayatını değiştirecek bir karar vermek zorundadır. Dima, bina sakinlerini ölüme terkedip hayatına devam etmeyi mi, yoksa suları bulandırmak pahasına vicdanını mı seçecek? 800 insan. Alınacak bir karar. Ve ortaya dökülen kirli çamaşırlar.
 
29 EKİM PAZAR
 
Asya
 
Cumhuriyet Yürüyüşü
Bağdat Caddesi
 
Bu yıl 23. kez düzenlenecek olan geleneksel Cumhuriyet yürüyüşü, her zaman olduğu gibi Suadiye Işıklar'da saat 19.00'da başlayacak.
 
Avrupa

‘Atatürk: Bir İnsandan Fazlası’ Sergisi
Galeri Işık Teşvikiye

FMV Galeri Işık, Mustafa Kemal Atatürk’ün çok özel ve değerli fotoğraflarını sanatseverlerle buluşturuyor. “Atatürk: Bir İnsandan Fazlası” isimli sergide Suna ve İnan Kıraç Vakfı Fotoğraf Koleksiyonu’ndan derlenen birbirinden güzel fotoğraflar yer alıyor.
Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşamının farklı yönlerini anlatan “Atatürk: Bir İnsandan Fazlası” isimli sergi 26 Ekim-9 Aralık tarihleri arasında FMV Galeri Işık Teşvikiye’de izlenebilir.
 
SİNEMA
 
Bu hafta vizyona giren filmlerden: 

Ayla: Yönetmen koltuğunda reklam filmleriyle dikkat çeken Can Ulkay'ın oturduğu dram filmi Ayla'nın senaryosunda ise Sınav, Uzun Hikaye, Kavak Yelleri, Doludizgin Yıllar'ın da senaristliğini yapmış Yiğit Güralp'in imzası var. Başrollerini Çetin Tekindor, Taner Birsel, İsmail Hacıoğlu ve Ali Atay'ın paylaştığı filmin kadrosunda Duygu Yetiş, Büşra Develi, Erkan Petekkaya, Esra Dermancıoğlu, Deniz Seviyesi filmindeki performansı ile Milano Uluslararası Film Festivali’nden ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü alan oyuncu Damla Sönmez, Altan Erkekli, Sinem Öztürk Uslu gibi önemli oyuncular yer alıyor. Filmin müziklerini ise Fahir Atakoğlu üstleniyor.
Film, Kore Savaşı'nda yaşanan gerçek ve çok dramatik bir hikayeyi beyazperdeye taşıyacak. 1950 yılında savaşta yer alan Süleyman Astsubay savaş meydanında küçük bir kız bulur. 5 yaşındaki bu Koreli kız yetimdir ve nereye gideceğini bilmemektedir. Astsubay kızı yanına alır ve Ayla ismini verir. Birliğin neşesi haline gelen Ayla ile astsubay kısa sürede baba-kız gibi olurlar. Ancak 15 ay sonunda birliğin Türkiye'ye geri dönme kararı çıkar. Ayla'yı bırakıp dönmek istemeyen Süleyman Astsubay her yolu denese de Kore kanunlarını aşamaz. Küçük kızı geride bırakmak zorunda kalan Süleyman ve yetimlere uygulanan sisteme dahil olarak yetimhaneye verilecek olan Ayla son vedalarında tekrar bir araya gelmeye söz verirler. Yıllar ikiliyi yeniden buluşturacak mıdır?
 
Thor - Ragnarok: Craig Kyle ve Christopher Yost ikilisinin senaryosunu kaleme aldığı filmin başrollerinde bir kez daha Chris Hemsworth ve Tom Hiddleston bulunuyor.
Thor serisinin 2017 yılında izleyiciyle buluşacak olan üçüncü filminde, yaklaşmakta olan Norse kıyametine tanık olacağız. Asgard'tan uzakta, evrenin öbür ucunda hapsolmuş olan Thor çıkı yolu bulamamaktadır. Üstelik güçlü çekici de yanında değildir ve Asgard bir yıkımın eşiğindedir. Ragnarok zamanı gelmiştir, eğer gerçekleşirse bütün Asgardlıları yok edecek olan yıkımın sorumlusu ise acımasız Hela'dır. Ancak Asgard'ı kurtarabilmek için öncelikle özgür kalmalı, bunun içinde karşısına eski müttefiki Hulk'ı çıkaran ölümcül bir yarışmayı kazanmalıdır...
 
Çavdar Tarlasındaki Asi: Salinger, günümüzde Amerikan edebiyatı derslerine konu olan kült kitabı ‘Catcher in the Rhye’ı yayımlayışının ardından fazla ilgiden rahatsız olduğu için köşesine çekilen, olabildiğince münzevi bir hayat yaşamış bir yazar. Hatta 1996’da yayımlamak istediği bir öykü kitabını sırf gözler ona çevrildiği için ertelemişliği bile var. Bu sırlarla dolu yazarın hayatı ‘Çavdar Tarlasındaki Asi’ ile biraz da olsa gün yüzüne çıkıyor. Film, Kenneth Slawenski’nin ‘J. D. Salinger: A Life’ kitabından bir uyarlama. Başrollerde Kevin Spacey ve Nicholas Hoult gibi yıldız isimler var.
 
KİTAP

Cadılar Bayramı Ağacı – Ray Bradbury

“Cadılar Bayramı’nın ne olduğunu öğrenmek ya da tekinsiz bir maceranın parçası olmak istiyorsanız bu gizemli yolculuğa çıkın. Zira Ray Bradbury’den daha iyi bir rehber bulmazsınız.” –Boston Globe

Meraklısı için Entrikalar Kitabı – Murat Yetkin

Usta gazeteci Murat Yetkin, Meraklısı İçin Entrikalar Kitabı’nda uluslararası entrikaların ya hedefi ya sahnesi ya da aktörü olan Türkiye’den bakıp 10 olayın perde arkasını Ankara’nın siyaset ve diplomasi koridorlarında biriktirilen notlar ve belgelerle, şimdiye dek bir arada okumadığınız ayrıntılarla anlatıyor. Dünya siyasetini bu kez “Katil kim?” sorusunun cevaplanamadığı, okurun sonsuz bir merak duygusu ve bitmek bilmez zihin oyunlarıyla baş başa kaldığı bir casusluk romanı tadında okuyacaksınız.
 
 
 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Tiyatro Sezonunun Yeni Oyunları
Detay

Kültür&Sanat

Tiyatro Sezonunun Yeni Oyunları

Tiyatro sezonu başladı. Yeni tiyatro oyunlarıyla bağımsız tiyatrolar ve devlet tiyatroları bir kere daha perdelerini sanata açtı.

Hafta Sonu Ajandası
Detay

Kültür&Sanat

Hafta Sonu Ajandası

Vizyondaki yeni filmler, yeni çıkan kitaplar, mutfak atölyelerinden konserlere hafta sonunuzu renklendiren etkinlikler… Güzel ve uzun bir hafta sonuna hazır mısınız?

“DALİ’NİN KADINLARI” SAHNEDE
Detay

Kültür&Sanat

“DALİ’NİN KADINLARI” SAHNEDE

Marilyn Monroe, Edith Piaf, Virginia Woolf ve Frida Kahlo bir gün...

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *