x

Kültür&Sanat

 

Hafta Sonu Etkinlikleri

30.10.2017

Hafta Sonu Etkinlikleri
   

3 KASIM CUMA
 
Asya  
 
Son Feci Bisiklet
Dorock XL / Saat 22.00 / 40 TL  
 
Ankaralı rock müzik grubu Son Feci Bisiklet, 3 Kasım'da Dorock XL Sahnesi'nde.
 
Asi Kuş
KKM Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi / Saat: 20.30 / 67 TL  
 
Ali Poyrazoğlu, Asi Kuş’ta Bizet’in ünlü operası Carmen’in bir ucundan girip öbür ucundan çıkıyor. Opera, tiyatro, bale ve güldürü ustalığı bir arada. Yazan – Yöneten ve Oyuncu: Ali Poyrazoğlu
 
Avrupa
 
İlhan Erşahin's İstanbul Session Feat. Dave Harrington
Babylon / Saat: 21.30 / 60 TL
 
İlhan Erşahin, yeni nesil caz ve alternatif sahnesinin parlak isimlerinden Dave Harrington (Darkside) ile New York’ta Erşahin’in kulübü Nublu’da, Brookyln’de ve daha pek çok mekanda birlikte sahne alıp müzik yaptı. Erşahin’in bir sonraki albümü (Istanbul Sessions - Solar Plexus) için güçlerini birleştiren ikiliyi sıcağı sıcağına Babylon’da dinleyebilirsiniz.
 
Giydirici
Cevahir Sahneleri Salon 2 / Saat: 20.00 / 15.00 TL
 
II. Dünya Savaşı'nda, ölümüne tiyatro yapan bir grup... Yazar: Ronald Harwood Çevirmen: Ergun Sav
 
4 KASIM CUMARTESİ
 
Asya
 
Göksel
Dorock XL / Saat: 22.00 / 60 TL
 
Türk pop müziğinin kendine özgü yorumu ile en önemli kadın yorumcu ve söz yazarlarından Göksel, 4 Kasım'da Dorock XL sahnesinde.
 
Boş Şehir
Entropi Sahne / Saat: 20.30 / 50 TL
 
Dejan Dukovski’nin 2007 yılında yazdığı, Bilge Emin’in Türkçeye çevirdiği oyun; tarafların kim olduğu ve neden çarpışıldığının bilinmediği bir savaşın ortasında, insansız boş bir şehirde son saatlerini geçiren iki asker kaçağı kardeşin karşılaşmalarını anlatıyor.
 
Avrupa

Portico Quartet
Zorlu PSM Studio / Saat: 21.30 / 60 TL   
 
Modern cazı ambient ve synthpop'la birleştiren Londralı ekip Portico Quartet son albümü Art in the Age of Automaton sonrası İstanbul’da.
 
Bu Topraklardan Hikayeler
Asmalı Sahne / Saat: 20.30 / 34.00 TL
 
“Bu Topraklardan Hikayeler” ne zaman istesek uğrar, gönlünü alırız sanıp da bir türlü yolumuzu düşüremediğimiz efsaneleri kulağımıza getiriyor.
 
5 KASIM PAZAR
 
Asya
 
Ustalarla Sonbahar
Ürün Sanat Galerisi
 
Ürün Sanat Galerisi’nde 21 Ekim Cumartesi günü açılan Ustalarla Sonbahar karma resim sergisi 30 Kasım 2017 tarihine kadar izlenebilir. Eserleri sergilenen ressamlar: Bedri Rahmi Eyüboğlu, Mehmet Pesen, Ruzin Gerçin, Salih Acar, Alp Bartu, Remzi İren, Tülin Demiray, Züleyha Akbaş, Reha Yalnızcık, Saim Dursun, Mehmet Emin Özer, Nazan Özer.
 
Avrupa

Big Boyz Festival – Pazar
Küçükçiftlik Park / 50 TL
 
3-5 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek Türkiye’nin ilk hobi ve aktivite festivali BigBoyz Festival, uçaktan gyrocoptere, hobi atölyelerinden engel tanımayan motosiklet şovlarına, macera tutkunlarını bir araya getirecek söyleşilerden Ceza, Pentagram, Mirkelam konserine birçok farklı etkinliğe KüçükÇiftlik Park’ta ev sahipliği yapacak. Big Boyz Festival’in ziyaretçileri bir yandan hayallerindeki aracı, tekneyi ya da motosikleti inceleyip, drone, maket uçak gibi oyuncakları test ederken diğer yandan festival bünyesinde bulunan Türkiye’nin teknolojiden giyime en ünlü 50 markasından alışveriş yapabilecek. Bunun yanı sıra her biri kendi alanında uzman, birbirinden ünlü konuklar, söyleşiyle deneyimlerini katılımcılara aktaracak. Big Boyz Festival kapsamında okçuluk, tamirat, DJ’lik, barista, dövme ve bira yapım atölyesinde verilen eğitimler ve PlayStation oyun deneyimleri de var.
 
 
SİNEMA
 
Bu hafta vizyona giren filmlerden: 

A Bad Moms Christmas: Mükemmel annelik olgusuna karşı çıkarak, onlardan beklenen sorumluluk ve istekleri karşılamayan üç anne, kendi aileleri için güzel bir Noel düzenlemeye karar veririler. Aynı zamanda kendi annelerini de ağırlamak zorundadırlar. Güzel bir Noel geçirmek için uğraşan bu üç kadın, bu tatili özel bir hale getirecek ve anneleriyle de daha yakın olmayı başaracaklardır.
 
Dünyanın En Güzel Kokusu 2: "Dünyanın En Güzel Kokusu filminin devam filmi olan yapımın yönetmenliğini bir kez daha Mustafa Uğur Yağcıoğlu üstleniyor. Rıza Kocaoğlu ve Tuba Ünsal'ın başrolünde oynadığı filmde ayrıca Bertemsu Özdemir, Ege Aydan, Burak Altay, Esra Ruşan gibi isimler yer alıyor.
 
Kare: Başrollerini Elisabeth Moss, Dominic West ve Claes Bang’in paylaştığı 2017 Cannes’da gösterimi yapılan The Square, İsveçli yönetmen Ruben Östlund’un konuşma özgürlüğü, sanatsal özgürlükler, sosyal sansür vb. konuları İskandinav perspektifinde, politik ve sosyal bir çerçevede inceleyen bir film. Christian, Stockholm’de bir modern sanat galerisinde çalışmaktadır ve projelerinden biri de The Square olarak adlandırılan alandır. Bu alan büyük bir toplumda farklı katmanlardan, farklı sosyal sınıflardan gelen insanların küçük bir yansımasıdır ve Christian ziyaretçileri insanlara güvenmeli mi güvenmemeli mi sorusu ile iki farklı yoldan birini seçmeye davet etmektedir ve bu soru bizi tüm film boyunca takip eder.
 
KİTAP

Kördüğüm – Ayşe Kulin

Esrarengiz bir kaza sonucu bellek kaybı yaşayan, bu nedenle  “Gizem” adıyla anılan genç kadının tek bir isteği vardır: kendi gerçeğine ulaşmak…
Bir süre hastanede kaldıktan sonra özel bir kliniğe yatırılan Gizem, bu kapalı ortamda, hayal bile edemeyeceği travmalar yaşamış genç bir kadınla ve onunla özel olarak ilgilenen doktor Orhan’la ilişki kurar. Zamanla kendinde unutuşun o sımsıkı kilitli kapısını aralayacak gücü bulan Gizem, hatırladıklarıyla kumpaslar, entrikalar ve rastlantılarla örülü, Türkiye’de yaşanan bu karmaşık günleri de içine alan esaslı bir kasırgaya kapılmış gitmekte olduğunu görecektir.
 
Kullervo'nun Hikayesi – J.R.R. Tolkien

Kullervo’nun Hikâyesi, Tolkien’in izlediği yolda uyarlamadan yaratıcılığa doğru atılan ve “Silmarillion” ile sonuçlanan temel adım. Tolkien, Kullervo’nun Hikâyesi için “kendi efsanelerimi yazma teşebbüsümdeki çıkış noktam,” derken “İlk Çağ efsanelerinin temeli,” olduğunu da söyleyerek Húrin’in Çocukları’nın başkahramanı Túrin Turambar’ın atasının bu metin olduğuna dikkat çekmiştir.
Kalervo’nun oğlu Kullervo, Tolkien’in yarattığı onlarca karakter arasından belki de en karanlık ve trajik olanı. Zira Tolkien’in deyişiyle “Bahtsız Kullervo”, doğaüstü güçlere ve hüzünlü bir kadere sahip talihsiz bir yetim. Babasını öldüren, annesini kaçıran, daha küçük bir çocukken canına üç kez kasteden karanlık büyücü Untamo’nun yanında yetişen Kullervo’nun ikiz kız kardeşi Wanona’ya olan sevgisi ve onu kollayan, büyülü siyah köpek Musti dışında hiçbir şeyi yoktur. Bir köle olarak satıldıktan sonra büyücüden öç almaya yemin eden Kullervo, intikam anında bile en zalim felaketten kaçış olamayacağını öğrenecektir.
 
 
 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Tiyatro Sezonunun Yeni Oyunları
Detay

Kültür&Sanat

Tiyatro Sezonunun Yeni Oyunları

Tiyatro sezonu başladı. Yeni tiyatro oyunlarıyla bağımsız tiyatrolar ve devlet tiyatroları bir kere daha perdelerini sanata açtı.

Hafta Sonu Ajandası
Detay

Kültür&Sanat

Hafta Sonu Ajandası

Vizyondaki yeni filmler, yeni çıkan kitaplar, mutfak atölyelerinden konserlere hafta sonunuzu renklendiren etkinlikler… Güzel ve uzun bir hafta sonuna hazır mısınız?

“DALİ’NİN KADINLARI” SAHNEDE
Detay

Kültür&Sanat

“DALİ’NİN KADINLARI” SAHNEDE

Marilyn Monroe, Edith Piaf, Virginia Woolf ve Frida Kahlo bir gün...

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *