x

Kültür&Sanat

 

​Hafta Sonu Etkinlikleri

06.11.2017

​Hafta Sonu Etkinlikleri
   10 KASIM CUMA
 
Asya
 
Ahmet Aslan
DasDas / Saat 21.00 / 67 TL  
 
2003 yılında ilk solo albümü olan “Va u Waxt” (Rüzgar ve Zaman) yayınlandı. Bunu takiben 2008 yılında ikinci albümü olan “Meleklerin Dansı” dinleyicilerle buluştu. 2008 ve 2012 yılları arasında Rotterdam Dünya Müzik Akademisi’nde eğitim gördü. Buradaki çalışmaları sırasında kendi imkanları ile klasik gitar ve bağlamayı birleştiren gitar-saz adlı enstrümanı icat etti.
 
Macbeth
Ümraniye Sahnesi / Saat: 20.30 / 18 TL  
 
Kukla ve dramatik oyunculuğun iç içe geçtiği bu uyarlamada Macbeth sürrealist bir yorumla seyirci karşısına çıkıyor. Yazan-William Shakespeare / Çeviren-Sabahattin Eyüpoğlu / Yöneten - Ulviye Karaca
 
Avrupa
 
The Away Days
Salon İKSV / Saat: 22.00 / 39,50 TL
 
İstanbul sahnesinin en sevilen indie rock ve dream pop gruplarından The Away Days 7 ay sonra yeniden Salon’da.
 
Masanın Altında Bir Kış
Tatavla Sahnesi / Saat: 20.30 / 56 TL
 
Masanın Altında, giderek küçülen ve yalnızlaşan bireyin sıkışmışlığını, kadın-erkek ekseninde anlatıyor. Yazarın 'kara mizah' olarak ele aldığı oyun, giderek globelleşen dünyaya acımasız bir eleştiri getirirken, 'aşk' motifi bu sertliği yumuşatmayı başarıyor. Ekip-Menfi Tiyatro / Yazar-Roland Topor / Yöneten-Eraslan Sağlam
 
11 KASIM CUMARTESİ
 
Asya
 
Adamlar
Dorock XL / Saat: 22.00 / 45 TL
 
"Eski Dostum Tankla Gelmiş" albümüyle dikkat çeken Adamlar, özellikle dinamik performanslarıyla tanınıyor. İkinci albümleri "Rüyalarda Buruşmuşuz"u 2016'da yayımlayan ekip, pek çok janrı Türkçe sözlerle bir araya getirerek kompakt bir müzik deneyimi sunuyor.
 
Uyarca
DasDas / Saat: 20.30 / 39,50 TL
 
Baştan aşağı yozlaşmış bir devlet, her şeyi kanıksamış bir toplum, ekonomik kriz, rüşvet, yolsuzluk… Cesetleri çözeltip sıvıya dönüştüren bir bilim adamı, akıllara zarar bir cinayet şebekesi ve birbirinden tuhaf ilişkiler! Friedrich Dürrenmatt’ın 1972’de yazdığı ama daha dün yazıldığını hissettiren ‘Uyarca’ Ahmet Mümtaz Taylan’a teslim.
 
Avrupa
 
Bonobo
Volkswagen Arena / Saat: 21.00 / 125-110-90 TL   
 
Simon Green, nam-ı diğer Bonobo, insan ve mekân kavramlarını içimizdeki tüm duygu dinamikleriyle incelediği son albümü Migration ile Arena sahnesinde.
 
Tüy Kalemler "Marquis de Sade"
UNIQ Hall / Saat: 20.30 / 132-88-66-44 TL
 
Edebiyatın en aykırı isimlerinden kabul edilen Marquis de Sade’ın hayatının bir bölümünü Erdal Beşikçioğlu rejisi ve muhteşem oyunculuğuyla sahnede.
 
12 KASIM PAZAR
 
Asya
 
İstanbul Tiyatro Festivali
Çeşitli Mekanlar / 13-26 Kasım 2017
 
21. İstanbul Tiyatro Festivali, 13-26 Kasım tarihleri arasında, zengin bir programla tiyatroseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.
İstanbul Tiyatro Festivali iki hafta boyunca ulusal ve uluslararası, klasik ve çağdaş yorumları izleyiciler ile buluşturuyor.
21. İstanbul Tiyatro Festivali’nde yurt dışından 6, Türkiye’den 13 olmak üzere 19 tiyatro dans ve performans topluluğunun 55 gösterisinin yanı sıra yan etkinlikler programında bulunan okuma tiyatrosu, söyleşi ve kitap tanıtımları, film gösterimleri, atölye çalışmaları ve ustalık sınıfları gibi ücretsiz etkinlikler de gerçekleştirilerek.
 
Avrupa
36. İstanbul Kitap Fuarı
TÜYAP

2-12 Kasım tarihleri arasında gerçekleşen İstanbul Kitap Fuarı’nın son gününde de birbirinden güzel söyleşiler gerçekleşecek. Farklı yayınevleri tarafından düzenlenecek son gün söyleşilerinden bazıları şöyle: Yüzyılların Sahne Büyücüsü Shakespeare, Edebiyat ve Ütopya, Önce Sen, Önce Kim?  Modern İnsan İçin Stressiz ve Huzurlu Bir Yaşam Mümkün mü?
 
 
SİNEMA
 
Bu hafta vizyona giren filmlerden: 

Doğu Ekspresinde Cinayet: Kenneth Branagh yönetmenliğindeki filmin oyuncuları Kenneth Branagh,  Johnny Depp,  Michelle Pfeiffer,  Penélope Cruz,  Daisy Ridley yer alıyor. Agatha Christie'nin 1934 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan filmin konusu şöyle: 1930'lu yıllarda İstanbul ve Paris arasında sefer yapan ünlü Şark Ekspresi'nde bir cinayet işlenir. Amerikalı bir milyoner trende ölü bulunur. Rende çok sayıdaki yolcu arasında ünlü Belçikalı dedektif Hercule Poirot'da bulunur. Renin kara saplanıp durması, Poirot' ya yerel yetkililer duruma el koymadan önce cinayeti çözmesi için birkaç saat zaman verecektir.
 
Yol Ayrımı: Uzun bir aradan sonra Yavuz Turgul ve Şener Şen'i bir araya getiren film, hayatını babasından devraldığı tekstil imparatorluğunu büyütmeye adayan ve bu yolda aldığı cesur kararlar ve acımasız yöntemlerle ailesini de karşısına alan Mazhar Kozanlı'nın hikayesini anlatıyor.
 
The Foreigner: Martin Campbell'in yönetmenliğini üstlendiği filmin başrollerinde Jackie Chan ve Pierce Brosnan yer alıyor. Kızı terör saldırısında ölen restoran sahibi Ouan, adalet arayışına girer. Kendine kızının ölümünden sorumlu olanları öldürmeyi görev edinen Quan, gerçeklere ulaşmaya çalışırken karşısında eski bir devlet görevlisi olan Liam Hennessy'i bulur.
 
KİTAP

Safiye – Murat Bardakçı

Bu kitap bilinmeyen bir diyarda dünyaya gelen, kimsesizler yurdunda yetişen, çektiği yoklukların ardından şöhret ve servet sahibi olan Safiye Aylâ’nın 1998’de noktalanan renkli ama hüzünlü hayatının hikâyesi.
Gençlik senelerinde Atatürk’ün ve diğer devlet büyüklerinin yakın çevresine girmesi sayesinde Cumhuriyet’in kuruluş yıllarının önemli hadiselerine şahitlik eden Safiye Aylâ sonraları kendi ifadesiyle isyankâr ve solcu oldu. Nâzım Hikmet ile ve o devrin netameli birçok ismiyle beraber bulundu, Türkiye İşçi Partisi’ni destekledi ve Hazreti Muhammed’in soyundan gelen Şerif Muhiddin Targan ile evlenip peygamber torunlarına, yani Şerif ailesine gelin gitti. Safiye Aylâ’nın özel evrakı temel alınarak yazılan bu kitapta Türk Musikisi’ne Cumhuriyet döneminde iki defa getirilen yasaklamanın ayrıntılarının yanı sıra Mehmet Âkif Ersoy ve Rıza Tevfik Bölükbaşı gibi meşhur kişilerin mektupları ile Nâzım Hikmet hakkında Cumhurbaşkanlığı Arşivi’nde bulunan ve daha önce yayınlanmamış bazı belgeler de yer alıyor.
 
Kadın Savaşçılar – Irene Civico, Sergio Parra

Kaç tane ünlü mucit tanıyorsunuz?
Peki ya gizli ajan?
Bu kitap, kadın oldukları için yaşadıkları dönemde hak ettikleri ilgiyi görmeyen ama inanılmaz işler başarmış kadın savaşçılar hakkında.
Onlar dünyayı değiştirdiler, bu yüzden adları kocaman harflerle yazılmalı! Bu kitapta baş döndürücü 26 kadının hikâyesini derledik. Bazı isimler tanıdık gelebilir, bazılarını ise ilk defa duyuyor olabilirsiniz ama hepsi yaptıklarıyla tarihte büyük bir önem taşıyor.
 
 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Tiyatro Sezonunun Yeni Oyunları
Detay

Kültür&Sanat

Tiyatro Sezonunun Yeni Oyunları

Tiyatro sezonu başladı. Yeni tiyatro oyunlarıyla bağımsız tiyatrolar ve devlet tiyatroları bir kere daha perdelerini sanata açtı.

Hafta Sonu Ajandası
Detay

Kültür&Sanat

Hafta Sonu Ajandası

Vizyondaki yeni filmler, yeni çıkan kitaplar, mutfak atölyelerinden konserlere hafta sonunuzu renklendiren etkinlikler… Güzel ve uzun bir hafta sonuna hazır mısınız?

“DALİ’NİN KADINLARI” SAHNEDE
Detay

Kültür&Sanat

“DALİ’NİN KADINLARI” SAHNEDE

Marilyn Monroe, Edith Piaf, Virginia Woolf ve Frida Kahlo bir gün...

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *