x

Kültür&Sanat

 

Hafta Sonu Etkinlikleri

20.11.2017

Hafta Sonu Etkinlikleri
   

24 KASIM CUMA
 
Asya
 
Mehmet Erdem
Moda Kayıkhane / Saat 22.00 / 125-75 TL 
 
Mehmet Erdem, 24 Kasım'da Moda Kayıkhane sahnesinde.
 
Hayal-i Temsil
Kadıköy Haldun Taner Sahnesi / Saat: 20.30 / 18 TL 
 
Eski makyör Dikran Efendi'nin; hayalle hatırayı iç içe geçiren masalı; sahnenin "ilk kadın"ları Afife Jale ve Bedia Muvahhit'i; çocuklukları, aşkları, tutkularıyla, ilk kez seyirci karşısına çıktıkları sahnede, Darülbedayi sahnesinde bir araya getiriyor.
 
Avrupa
 
Kaan Tangöze
Salon İKSV / Saat: 22.00 / 67.5 TL
2015'te ‘Gölge Etme’ başlıklı solo albümünü yayınlayan Kaan Tangöze, 24 Kasım'da Salon İKSV'de!
 
Müzede Bir Gece
İstanbul Deniz Müzesi / Saat: 23.00 / 60 TL
 
İstanbul’un, hatta Avrupa’nın en güzel müzelerinden birine, kapılar kapandıktan sonra misafir olmaya; unutulmaz bir gece yaşamaya ne dersiniz? Etkinliğin ana bölümünün tüm biletleri tükense de gece etkinliği için sınırlı sayıda bir kontenjan açıldı. Müzede Bir Gece etkinliği, saat 23.30-03.00 arası bu sene dünyanın dört bir yanından binlerce DJ’in yarıştığı Burn Residency’da birinci olan Furkan Kurt ile devam edecek.
 
25 KASIM CUMARTESİ
 
Asya
 
Hazal Tahtacı - Akustik Project
Bahane Kültür Salon / Saat: 22.00 / 25 TL
 
Hazal Tahtacı Akustik Project; yerli ve yabancı, geçmişten günümüze sevilen pop, soul, funk gibi farklı tarzda parçaları samimi repertuvar ve sound'u ile 25 Kasım'da Bahane Kültür Salon'da.
 
Marat - Sade
Altkat Sanat / Saat: 20.00 / 28,5 TL
 
1793 Yılı, Fransız devriminin hemen sonrası, Charenton akıl hastanesinde Marquis de Sade, Jean Paul Marat'nın öldürülüşünü oyunlaştırır ve onunla devrimin iyi ve kötü taraflarını tartışma fırsatı bulur. Oyun içinde oyun, kurgu içinde kurgu içeren hikaye, ihtilal sırasında jirodenler denilen ve ılımlı devrim yanlısı grup ile kanlı bir devrimin gerekliliğini savunan jokobenler arasında bir tartışmadır aslında. Peter Weiss’ın ilk kez 1964’de Berlin Schiller Theater'da sahnelenen oyunu, Sade’ın gerçek hayatta da yıllarını geçirdiği akıl hastanesinin içerisinde, hayali bir oyunun sergilenmesidir. Giderek şiddet yanlısı olmaya başlayan Jean Paul Marat, jiroden yanlısı olan Marie Anne Charlotte Corday tarafından öldürülür.
 
Avrupa
 
Erik Truffaz - XXF Very Very French Festival
Babylon / Saat: 22.30 / 80 TL  
 
Avrupa caz sahnesinin önde gelen isimlerinden Erik Truffaz, 25 Kasım Cumartesi XXF Very Very French Festival kapsamında bir kez daha Babylon sahnesinde!
 
Tiyatro Laboratuvarı NO 2
Sahne Aznavur / Saat: 21.00 / 34 TL
 
Tiyatro Laboratuvarı psikolojik gerilim türündeki yeni oyunu “NO 2” ile sezonu açıyor. Bir antisosyal kişilik bozukluğu hastasının, hayatını sahneye taşıyan oyunun konusu ise şöyle; Otuzlu yaşlarda sıradan bir muhasebeci olan Bay Re, bir gece yarısı Dominus Rage tarafından büyüdüğü evin ceza odasında sorguya çekilmiştir. Bay Re’nin o ana kadar işlediği suçları itiraf etmesi için görevlendirilen Dominus Rage, suçları üstlenmeyen Re’ye geçmişi yeniden hatırlatacak, geçmişiyle yüzleşmek zorunda bırakılan Bay Re ile Dominus Rage arasında içinden çıkılmaz bir savaş başlayacaktır. Suç ve suçlunun yeniden tartışıldığı bu savaş, gündoğumuna kadar son bulacak ve o odadan yalnızca biri çıkmak durumunda kalacaktır.
 
26 KASIM PAZAR
 
Asya
 
Düşler Gerçekler Karma Sergisi
Bahariye Sanat Galerisi
 
Bahariye Sanat 18 sanatçının katılımıyla “Düşler Gerçekler” Karma Sergisi’nin bu yıl ikincisini düzenliyor.
 
Avrupa
 
Antika Festivali
Sirkeci Garı

Ülkemizde gösterimdeki Doğu Ekspresinde Cinayet filminin ilk durağı olan ve film ile tüm dünyanın tanıdığı tarihi Sirkeci Garı’nda, 17 Kasım’da başlayan Antika Festivali 26 Kasım’da sona eriyor. 200’ün üzerinde standın yer aldığı festival, ziyaretçilerini geçmişe dair bir yolculuğa çıkarırken birbirinden değerli parçaları antika tutkunlarının beğenisine sunacak.
 
SİNEMA
 
Bu hafta vizyona giren filmlerden: 

Mucize: Yönetmenliğini Stephen Chbosky'nin üstlendiği film, R.J. Palacio'nun romanından Steve Conrad tarafından senaryolaştırıldı. Filmde başrollerde Julia Roberts ve Owen Wilson yer alırken çocuk oyuncu ise Jacob Tremblay. Auggie Pullman yaşıtı diğer çocuklardan biraz farklıdır. Çünkü yüzünde ciddi bir deformasyon vardır. Auggie diğer çocuklarla sıradan bir okula giderek, sıradan bir çocuk olduğunu kanıtlamaya çalışır. Çünkü esas güzellik içeridedir.
 
Kutsal Geyiğin Ölümü: Yunan yönetmen Yorgos Lanthimos’un The Lobster’dan sonra İngilizce çektiği ikinci filmi, izleyicisini her zamanki gibi tekinsiz, oyunbaz ve özenle tasarlanmış yeni bir lanetli Lanthimos evrenine davet ediyor. Kutsal Geyiğin Ölümü başarılı bir cerrah ve babasının boşluğunu onunla doldurmaya çabalayan bir ergen etrafında dönüyor. Tuhaf ikili, aileleriyle tanıştığında işler daha da tuhaflaşıyor ve muzip bir tür Alacakaranlık Kuşağı hikâyesi ortaya çıkıyor. Lanthimos bedensel şiddetten doğan mizahı da her daim olduğu gibi filmine tatminkar miktarda eklemeye devam ediyor. Aileye, suçluluk duygusuna ve sınıfa dair, etkisinden kurtulması çok zor bir film.
 
Eyvah Annem Dağıttı! 2: Scott Moore, Jon Lucas yönettiği filmin oyuncu kadrosunda Mila Kunis, Kristen Bell, Kathryn Hahn yer alıyor. Mükemmel annelik olgusuna karşı çıkarak, onlardan beklenen sorumluluk ve istekleri karşılamayan üç anne, kendi aileleri için güzel bir Noel düzenlemeye karar veririler. Aynı zamanda kendi annelerini de ağırlamak zorundadırlar. Güzel bir Noel geçirmek için uğraşan bu üç kadın, bu tatili özel bir hale getirecek ve anneleriyle de daha yakın olmayı başaracaklardır.
 
KİTAP

Görünür Karanlık – William Golding

20. yüzyıl İngiliz edebiyatının başyapıtları arasında yerini alan bu benzersiz romanda gerçeklikle yanılsama sıklıkla yer değiştirir. Yapıtın uğruna yaşanacak hiçbir şeyin kalmadığı, bütünüyle anlamdan yoksun ve boş dünyasında, insan doğasının karanlığı türlü kisveye bürünür.
Birleşik Krallık’ın II. Dünya Savaşı sırasında Almanya tarafından bombalandığı dönemde korkunç bir yangından kurtulan Matty gerçekte kimdir? Alevlerden doğmuş, kimliğini arayan, psikotik bozukluktan mustarip bir varlık mıdır; yoksa bir aziz mi? Çocukluktan yetişkinliğe geçişlerini izlediğimiz ruhen yaralı ikizler Sophy ve Toni’yi ise hayattaki seçimleri başka bir yangına götürmektedir. Golding’in çöküşün eşiğinde duran bu dünyanın ezici ve meşum ortamına yerleştirdiği karakterleri bir gaddarlık, dehşet ve gizem kasırgasına kapılmış sürüklenmektedir. İçlerindeki tahripkâr öfkeyle hem birbirlerini hem de kendi kendilerini yıkıma uğratırlar.
 
Zaman Makinesi –  H. G. Wells

Victoria dönemi Londra’sında yaşayan bir bilim insanı zamanda yolculuk yapmak üzere icat ettiği makineyle geleceğin İngiltere’sini ziyaret eder. Sekiz Yüz İki Bin Yedi Yüz Bir yılında yaşadığı macerayı bir dost meclisinde anlatır. Geleceğin dünyası ayrıcalıklı insanların; güzel, narin ve tembel Eloi’ların rahat ve kaygısız bir yaşam sürdükleri bir yerdir. Ancak Zaman Gezgini bu macera sırasında çok geçmeden yeraltı dünyasına ait hortlaksı Morlock’ları da keşfetmiştir. Wells, Victoria dönemi İngiltere’sinde varsıllarla yoksullar arasında giderek büyüyen uçuruma yönelik keskin eleştirisinde, tarihin ve gelişmenin anlamını sorgular. Toplumsal adaletsizliğin sürüp gitmesi halinde yol açabileceği felaketlere dair uyarıda bulunur.
 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Tiyatro Sezonunun Yeni Oyunları
Detay

Kültür&Sanat

Tiyatro Sezonunun Yeni Oyunları

Tiyatro sezonu başladı. Yeni tiyatro oyunlarıyla bağımsız tiyatrolar ve devlet tiyatroları bir kere daha perdelerini sanata açtı.

Hafta Sonu Ajandası
Detay

Kültür&Sanat

Hafta Sonu Ajandası

Vizyondaki yeni filmler, yeni çıkan kitaplar, mutfak atölyelerinden konserlere hafta sonunuzu renklendiren etkinlikler… Güzel ve uzun bir hafta sonuna hazır mısınız?

“DALİ’NİN KADINLARI” SAHNEDE
Detay

Kültür&Sanat

“DALİ’NİN KADINLARI” SAHNEDE

Marilyn Monroe, Edith Piaf, Virginia Woolf ve Frida Kahlo bir gün...

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *