x

Kültür&Sanat

 

Hafta Sonu Etkinlikleri

25.12.2017

Hafta Sonu Etkinlikleri
   


29 ARALIK CUMA
 
Asya 
 
Cem Adrian
Moda Kayıkhane / Saat 22.00 / 60 TL 
 
Mehmet Erdem, 24 Kasım'da Moda Kayıkhane sahnesinde.
 
Hamlet
Üsküdar Tekel Sahnesi / Saat: 20.00 / 15 TL 
 
William Shakespeare’in en çok oynanan oyunlarının başında gelen Hamlet, aynı zamanda en çok konuşulan, en çok yazılan, en çok yorumlanan klasik bir eser. Hamlet’in üslubu gibi, kişiliği de sürekli değişim halindedir ve bu kez de sahnedeki tek başınalığıyla olayların hem içinde hem dışında, olayları hem yaşayan, hem anlatan kişi olarak çıkar karşımıza.
 
Avrupa
 
Y2K: Millennium Prty – S-World Bir Dünya Konser 
Babylon / Saat: 22.00 / 55 TL
Babylon’un yeni parti serisi Y2K Millennium Party’nin ikincisi S-World Bir Dünya Konser kapsamında 29 Aralık Cuma akşamı Babylon’da!
 
Yuva I Home
Toy İstanbul / Saat: 20.30 / 61 TL
 
Yuva nedir? Neye denir?- Yaşadığımız ev? Doğduğumuz ülke? Barındığımız alan? Değişen enlem ve boylamlarımızla bitmeyen yuva arayışımız bir gün son bulabilir mi? Yazan-Yöneten: Sami Berat Marçalı
 
30 ARALIK CUMARTESİ
 
Asya
 
Can Gox
Dorock XL / Saat: 22.00 / 40 TL
 
Caz ve blues sanatçısı Can Gox, 30 Aralık'ta Dorock XL'da sahne alıyor.
 
Alyoşa
Üsküdar Stüdyo Sahne / Saat: 15.00 / 15 TL
 
Hiçbir ‘izm’ ile sınırlanamayacak sanatı ile bu ülkede kendisi olma, kendi gibi yaşama cesaretini göstermiş meraklı, öncü, düş dolu Aliye Berger’in fırtınalı yaşamına bir tanıklık, yaratıcı ve efsanevi kişiliğine saygı duruşu niteliğinde bir oyun ALYOŞA. Yazar: Hayati Çitaklar / Yönetmen: Ahmet Somers
 
Avrupa
 
Dolunay Obruk Quartet
Nardis Jazz Club / Saat: 22.30 / 50 TL  
 
2012 yılının Ekim ayında piyasaya çıkardığı “İstanbul Kafası” adlı single çalışması ile büyük ilgi toplayan Dolunay Obruk Nardis’de caz dolu bir gece yaşatacak. 
 
Başka Biri
İkincikat / Saat: 20.30 / 45 TL
 
Oyun toplumda insanın kendi kurduğu sistemi ile zaman sonra nasıl başa çıkamadığını ve işlerin kontrolden çıkmasıyla yaşadığı hezeyanları konu ediyor.
 
26 KASIM PAZAR
 
Asya
 
ORTAK DİLİMİZ
CKM
 
Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi'nde 26 Aralık-21 Ocak tarihleri arasında gerçekleşecek olan “Ortak Dilimiz” adlı resim sergisi, 1980 yılında İsviçre’nin Wallis yöresi dağlarından gelip, Karadeniz’in kıyısındaki Trabzon’da yolları kesişen iki ressamın, Ursula ve Yusuf Katipoğlu'nun yaşamının görsel öyküsünü anlatıyor.
 
Avrupa
 
Cu-de-sac - Azat Yeman
ART 212 Sanat Galerisi

Cihangir Art Project, sanatçı Azat Yeman'ın “Cu-de-sac” isimli sergisini Nişantaşı Art212'de 28 Aralık'ta sanatseverler ile buluşturuyor. Sergi, sanatçının 2014 - 2017 yılları arasında ürettiği eserlerden oluşmaktadır.Sanatçının son dört yılına tanıklık edeceğiniz bu sergi ismini, “Daha fazla ilerlemenin mümkün olmadığı nokta” anlamına gelen “Cu-de-sac” kelimesinden alıyor.
 
SİNEMA
 
Bu hafta vizyona giren filmlerden: 

Kalp Atışı Dakikada 120: Robin Campillo'nun yazıp yönettiği filmin oyuncu başollerinde Adèle Haenel, Yves Heck ve Nahuel Pérez Biscayart yer alıyor. 1990'ların başlarıdır, AIDS yıllardır öldürmektedir. Act Up-Paris'teki aktivistler genel ilgisizlikle mücadele çabalarını artırmaktadır. Gruba yeni gelen Nathan, son gücünü harekete geçiren Sean tarafından üzülecektir.
Loving Vincent: Polonyalı ressam ve yönetmen Dorota Kobiela ve  Hugh Welchman'ın yönetmenliğini üstlendği animasyon filmi, ünlü ressam Vincent van Gogh’un yaşamı ve esrarengiz ölümünü konu alıyor. Film, Vincent van Gogh’un 120’den fazla en iyi tablosundan oluşuyor ve konu tablolardaki karakterlerle anlatılıyor. Olay örgüsü ise yazarın kendisi tarafından yazılan 800 mektup üzerinde kuruluyor.  
 
Jumanji: Vahşi Orman: 1995 yapımı kült film Jumanji'nin devam halkası olan filmin başrollerini Dwayne Johnson, Jack Black, Kevin Hart ve Nick Jonas üstleniyor. Filmin yönetmen koltuğunda Jake Kasdan otururken, filmin senaryosu ise Scott Rosenberg'e emanet. Dört zoraki arkadaş, her biri özel güçlere sahip avatarlara dönüşerek, Jumanji'nin riskli ve tehlikeli dünyasında mahsur kalırlar. Ya hayatlarının en tehlikeli macerasına atılacaklar, ya da sonsuza dek Jumanji'nin içinde kalacaklardır.
 
KİTAP

Son ve Ötesi – Patrick Ness

Oğlan boğuldu; son anlarında umutsuz ve yalnızdı. Öldü. Sonra uyandı; çıplak, yaralanmış ve susamıştı fakat hayattaydı. Bu nasıl olabilirdi? Ve bu terkedilmiş, tuhaf yer neresiydi? Neler olduğunu anlamaya çalışırken, oğlan umut etti. Bu bir son olmayabilir miydi? Daha ötesi olabilir miydi ya da belki de burası öbür dünyaydı?
“Patrick Ness aklınızı alacak kadar hünerli bir yazar. Kitaplar bazen ‘şaşırtıcı’ olarak tanımlanırlar fakat bu nadiren rastladığınız, okurken tekrar tekrar ‘Aman Tanrım!’ dediğiniz türden bir tanesi. Başka bir şey ele vermeyeceğim. Sadece okuyun.” – John Green
 
Zenci Fabrikası –  Gil Scott-Heron

Gil Scott-Heron, sivil haklar ve “Siyah Gücü” hareketlerinin ortasında, “The revolution will not be televised”, “Devrim televizyondan yayınlanmayacak” cümlesiyle edebiyat ve kültür dünyasında kendisi bir devrim yapmıştı. Şair, müzisyen, yazar ve aktivist kimlikleriyle tanınan Scott-Heron, Zenci Fabrikası’nda tüm sıfatlarını harmanlayarak ortaya koyduğu bir hikâyeyi anlatıyor.
Zenci Fabrikası, 1960’larda Virginia’daki bir üniversitede yaşanan öğrenci ayaklanmalarını konu alıyor. Bir yanda öğrencilerin taleplerine kulak asmayan Sutton Üniversitesi yönetimi, bir yanda işleri sükûnetle halletmeye çalışan Öğrenci Birliği, bir yanda uç eylemleri göze almış yeni bir öğrenci oluşumu – bu üç aktörün çekişmesiyle olaylar geri dönüşü olmayan, acı bir yola giriyor. Gil Scott-Heron Zenci Fabrikası’nda eylem ile eylemsizlik, hak arayışı ile haksızlık meseleleri üzerinden toplumsal bir panorama sunuyor.
“Gil Scott-Heron yirmi yıldır çoğumuzun unutmayı tercih ettiği insanlık hallerini olduğu gibi gözler önüne seriyor.” The Washington Post
“Bu roman Scott-Heron’ın albümlerine has öğeleri içeriyor: Güçlü bir toplumsal eleştiri, gerçekçi sokak imgeleri ve rahatsız edici bir hiciv ama aynı zamanda bir duyarlılık, romantizm ve şehvet.” The Independent
 
 
 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Tiyatro Sezonunun Yeni Oyunları
Detay

Kültür&Sanat

Tiyatro Sezonunun Yeni Oyunları

Tiyatro sezonu başladı. Yeni tiyatro oyunlarıyla bağımsız tiyatrolar ve devlet tiyatroları bir kere daha perdelerini sanata açtı.

Hafta Sonu Ajandası
Detay

Kültür&Sanat

Hafta Sonu Ajandası

Vizyondaki yeni filmler, yeni çıkan kitaplar, mutfak atölyelerinden konserlere hafta sonunuzu renklendiren etkinlikler… Güzel ve uzun bir hafta sonuna hazır mısınız?

“DALİ’NİN KADINLARI” SAHNEDE
Detay

Kültür&Sanat

“DALİ’NİN KADINLARI” SAHNEDE

Marilyn Monroe, Edith Piaf, Virginia Woolf ve Frida Kahlo bir gün...

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *