x

Kültür&Sanat

 

Hafta Sonu Etkinlikleri

03.01.2018

Hafta Sonu Etkinlikleri
   


5 OCAK CUMA
 
Asya 
 
Hey Douglas
Moda Kayıkhane / Saat 22.00 / 50 TL 
 
70'li yılların saykodelik, funk ve soul şarkılarını günümüz cilası ile süsleyip tekrar düzenleyen VEYasin, bu çalışmaları "Hey Douglas" çatısında toplayıp dinleyicisi ile buluşturuyor.
 
Martı
Ümraniye Sahnesi / Saat: 20.30 / 18 TL 
 
Moskova'dan uzak bir çiftlikte bir araya gelen Aristokrat bir ailenin, çöküş içinde olan ve yeni değişimlere ayak uyduramayan bireylerinin taşrada geçen dramatik öyküsü. Yazan: Anton Çehov / Çeviren: Behçet Necatigil /Yöneten: Yıldırım Fikret Urağ
 
Avrupa
 
Fujiya & Miyagi
Zorlu PSM – STUDIO / Saat: 22.00 / 50 TL
 
2000 yılından bu yana deneysel ve çok yönlü üretimleriyle dikkatleri üzerine çeken elektronik funk dörtlüsü Fujiya & Miyagi, Transparent Things albümünün 10. yılına özel turnesi kapsamında 5 Ocak Cuma akşamı Studio’da!
 
Tutunamayanlar
Ezop Sahne-Beşiktaş / Saat: 20.30 / 40 TL
 
Oğuz Atay’ın büyük eseri Tutunamayanlar romanından uyarlanarak sahneye aktarılan eser; intihar eden arkadaşının geçmişini araştıran Turgut Özben’in, söz konusu arkadaşı Selim Işık’ın modern hayata neden “Tutunamadığı”nı öğrenme çabasını anlatuyor. Oyunda Turgut’un karşılaştığı her kişi Selim Işık’ı tanıyan kişiler ve her biri Turgut’a Selim’in farklı yönlerini aktarır. Yazan: Oğuz Atay / Yöneten: Ant Aksan
 
6 OCAK CUMARTESİ
 
Asya
 
Rubato
Moda Kayıkhane / Saat: 22.00 / 100 TL
 
Sezen Aksu ile 14 sene birlikte sahne alan Özer Arkun, Fatih Ahıskalı, Eralp Görgün ve Göksun Çavdar’ın kurduğu ve 2 albüm yayımlayan Rubato’nun repertuvarında, Anadolu Ezgileri, Modern Arabesk, Türk Pop müziğinin en seçkin eserleri var. Grup, Cover’ladığı şarkıların yanı sıra kendi eserlerini de seslendiriyor.
 
Woyzeck
Oyun Atölyesi / Saat: 20.30 / 45 TL
 
Woyzeck din, bilim ve ordu gibi otoriteler tarafından psikolojik ve fiziksel işkencelerle kuşatılmıştır. O’nu hayata bağlayan tek şey sevgilisi Marie’dir. O’nun uğruna yaptığı fedakarlıklar yaşadığı bataklıktan sıyrılmasına yetecek mi? Woyzeck doğa ve otoriteler arasında sıkışan bireyin çaresizce çırpınışının oyunudur. Yazan: Georg Büchner / Çeviren: Haluk Bilginer / Yöneten: Muharrem Özcan
 
Avrupa
 
Levent Yüksel
Jolly Joker Beyoğlu / Saat: 22.00 / 169.50 - 62.00 TL
 
Levent Yüksel,6 Ocak'ta Jolly Joker Beyoğlu sahnesinde müzikseverlerle buluşuyor.
 
Bir Yıldız Batıyor
İkincikat / Saat: 20.30 / 45 TL
 
Taşrada büyüyüp İstanbul'da oyuncu olan Gökhan, büyük mücadeleler sonunda üne ve paraya ulaşır. Ancak eksik birşeyler vardır. Gerçekten istediği nedir? Nazmi Sinan Mıhçı, bu hikayeyi kuklasıyla birlikte anlatıyor.
 
7 OCAK PAZAR
 
Asya
 
Karma Yeni Yıl Sergisi
Ürün Sanat Galerisi
 
Sergide Bedri Rahmi Eyüboğlu, Mehmet Pesen, Ruzin Gerçin, Salih Acar gibi sanatçıların yapıtlarının yanı sıra Alp Bartu, Remzi İren, Tülin Demiray, Züleyha Akbaş, Saim Dursun, Nazan Özer, Canan Bilge, Serap Atala, Sergülen Onan Dervişoğu, Mehmet Emin Özer, Fikriye Demir, Mustafa Delioğlu, Mustafa Köseoğlu gibi günümüz sanatçılarının da yapıtları yer alıyor.
 
Avrupa
 
Difüzyon
Pg Art Gallery
 
Sanatçı Ayşe Gül Süter'in Difüzyon sergisinin baş kahramanı ve temel öznesi ışık. Üretim sürecinin başından sonuna kadar sanatçıya ışık yol gösteriyor. Sanatçı mikroskop düzeneğindeki lensleri kullanarak ışığın yavaşlayarak kırılmasını, böylece tüm çeşitliliği ile mikro dünyanın gözler önüne serilmesini sağlıyor. Makro ve mikro dünyalar sadece ışıkta buluşmakla kalmıyor, aynı zamanda dağılan, kırılan ve yayılan ışık sayesinde iki dünya arasındaki engeller kalkıyor, algı kapılarımız açılıyor. Mikro dünyanın istilasına uğrayan zihnimiz sonunda direnmekten vazgeçerek onunla bir oluyor.
 
SİNEMA
 
Bu hafta vizyona giren filmlerden: 
 
İngiltere Benim: Müzik dünyasının en özgün isimlerinden Steven Patrick Morrissey'in, 1970’lerde Manchester’daki gençlik yıllarından, müzik grubu The Smiths'i kurduğu günlere uzanan filmin yönetmenliğini Mark Gill üstleniyor. Oyuncu kadrosunda ise Oyuncular: Jack Lowden, Jessica Brown Findlay, Jodie Comer yer alıyor.
 
Arif v 216: Robot olan 216, insan olmanın hayalini kurmaktadır. Uzaydan dünyaya çok sevdiği arkadaşı Arif’in yanına gelir ve insan gibi yaşamaya başlar. Sıradan insanlar gibi bir yaşam sürmeye çalışsa da farklılığı kimsenin dikkatinden kaçmaz. Yeni yaşantısını alışmaya çalıştığı sırada aşk da kapısını çalmıştır. Robot olduğunu herkesten saklamaya çalışan 216 bunu başaramaz. 216’dan ilham alan bir iş adamı, onu herkese tanıtıp kopyalarını yapmak ister. Sunduğu cazip tekliflerle 216’yı kandırmayı başaran iş adamı, onun sayesinde geleceği değiştirecektir. Arif bu korkunç planı öğrenir ve hem dünyayı hem de 216’yı kurtarmak için bir mücadeleye girişir.
 
Ölüm Odası: Yönetmenliğini Dan Bush’un yaptığı filmin oyuncuları arasında James Franco, Francesca Eastwood, Taryn Manning yer alıyor. İki kız kardeş Leah ve Vee, tanınmış bir gangstere ait depoyu yakan abileri Michael'i kurtarmak için bir banka soymaya zorlanır. Soyguna başlayan kız kardeşlerin topladıkları paranın abilerini kurtarmaya yetmez. Bunun üzerine bankanın Müdür Yardımcısı Ed Maas, paranın bir kısmını alması karşılığında Leah ve Vee'yi alt katta bulunan kasaya götürür. Ancak umduklarından çok daha farklı bir şeye ulaşacaklardır. Zira kasada duran şey para değil dehşetin ta kendisidir.
 
KİTAP
 
Olmayan Kuşlar Ansiklopedisi - Ece Temelkuran
 
“İki kanatlı ve iki ayaklı bir canlı bize hem özgürlüğü, serüvenciliği ve mutluluğu, hem de yuva rahatlığını, güveni ve nikbinliği hissettiriyor. Kalabalığın ve gürültünün içinde sesi kısılmış, yolunu zaman zaman kaybetmiş olsa da, hem gökte hem de yerde umudu tazeleme işçiliğine devam ediyor. Yazar, hiç var olmamış şakacı, hüzünlü, neşeli, melankolik, çilekeş kuşlar tasavvur ediyor. Çizer de onlara formlarını, renklerini giydiriyor. Ece Temelkuran ve M.K. Perker, aynı gökyüzünün altından bize bir kuş ağacı gönderiyorlar; berrak bir gökyüzü ve neşeli topraklar istiyorsak eğer, hayal etmenin hakkı da verilsin diye.”
 
New York'un İnsanları: Öyküler –  Brandon Stanton
 
New York’un İnsanları: Öyküler, New York sokaklarında beş yıl süren yenilikçi bir çalışmanın ürünü. Bu beş yılda Brandon Stanton sokakta durdurduğu on binden fazla yabancıyla röportaj yapıp onların fotoğraflarını çekmiş ve bunları Humans of New York isimli blogunda paylaşmıştır. Bu kitapta ise fotoğraflara eşlik eden röportajlar daha da derinleşiyor ve bloga ün kazandıran içten anlatımı ortaya koyuyor. Bazıları muzip, bazıları yürek parçalayan bu öyküler…
 
 
 
 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Tiyatro Sezonunun Yeni Oyunları
Detay

Kültür&Sanat

Tiyatro Sezonunun Yeni Oyunları

Tiyatro sezonu başladı. Yeni tiyatro oyunlarıyla bağımsız tiyatrolar ve devlet tiyatroları bir kere daha perdelerini sanata açtı.

Hafta Sonu Ajandası
Detay

Kültür&Sanat

Hafta Sonu Ajandası

Vizyondaki yeni filmler, yeni çıkan kitaplar, mutfak atölyelerinden konserlere hafta sonunuzu renklendiren etkinlikler… Güzel ve uzun bir hafta sonuna hazır mısınız?

“DALİ’NİN KADINLARI” SAHNEDE
Detay

Kültür&Sanat

“DALİ’NİN KADINLARI” SAHNEDE

Marilyn Monroe, Edith Piaf, Virginia Woolf ve Frida Kahlo bir gün...

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *