x

Kültür&Sanat

 

​Hafta Sonu Ajandası

12.02.2018

​Hafta Sonu Ajandası
   


16 ŞUBAT CUMA
 
Asya
 
Kesmeşeker
KadıköySahne / Saat 22.30 / 39.5 TL
 
1990 yılında kurulan Kesmeşeker, ilk albümü 'Dipten ve Derinden'le başlayan serüvenine 10. albüm 'Kadıköy'le devam ediyor.
 
 
Berlin Zamanı
DasDas / Saat: 21.00 / 45 TL
 
Berlin’de cezbeden partiler, tiyatrolar, farklı kültürlerden sanatçılar, barlar.. İstanbul’da bir Türkiye’ye veda partisi, geceleri tekinsiz yollar, Maçka Parkı, Moda’da bir evin arka bahçesi… Bugünün ikliminde günümüzün insanları, dili, arayışları sahnede. Türkiye’den son dönemde Berlin’e gerçekleşen yeni jenerasyon göçe odaklanan oyun; Berlin ve İstanbul sokaklarında üç gencin izini sürüyor. Onları İstanbul’dan uzaklaştıran atmosfer ile Berlin sokaklarındaki yolculuklarını iç içe anlatıyor.
Ceren Ercan'ın yazdığı Türkiye üçlemesinin (Seni Seviyorum Türkiye, Berlin Zamanı, Tahran Rüyası) ikinci oyunu olan "Berlin Zamanı" Alman yönetmen Frank Heuel tarafından hem İstanbul'da hem de Bonn'da eş zamanlı olarak sahneleniyor.
 
Avrupa
 
Aziza Mustafa Zadeh
CRR Konser Salonu / Saat: 20.00 / 105 – 80 – 50 TL
 
Aziza Mustafa Zadeh, 16 Şubat'ta CRR Konser Salonu'nda.
 
Tato
Galata Perform / Saat: 20.30 / 56 TL
 
Polonyalı yazar Artur Palyga’nın yazdığı heyecanlı bir kara komedi Tato (Babamız Bizim) oyununda Frannio karakteri babasının ölümünün ardından geçmişi anımsayarak ailesinin dramatik hikayesini eğlenceli bir dil ile anlatıyor.
 
17 ŞUBAT CUMARTESİ
 
Asya
 
Adamlar
Dorock XL / Saat: 22.30 / 45 TL
 
Adamlar, 17 Şubat'ta Dorock XL sahnesinde.
 
 
Mecburiyet
Theatron / Saat: 20.30 / 40 TL
 
"Sahip olunan her şeyi insanlığın iyiliği için kullanabilecekken, başkalarının istekleri için boyun eğdiğimiz, yapmaya kendimizi mecbur hissettiğimiz şeyler, aslında sesimizi çıkartamadığımız, direnmeye cesaret edemediğimiz, “mecburum” diyerek sorumluluğu üstümüzden atmaya çalıştığımız şeyler değil midir? Tıpkı Ariel Dorfman’ın dediği gibi “Cesaret tek bir sesle başlar.” Yazan: Stefan Zweig / Uyarlayan ve Yöneten: Tufan Afşar
 
Avrupa
 
The Ex & BulBul
Borusan Müzik Evi / Saat: 21.00 / 38.5 TL
 
Özgür caz ve punk’ı folk temalarıyla birleştiren ve modern zamanların en iyi doğaçlama yapan topluluklarından The Ex, yeni çıkacak albümleri 27 Passports öncesinde 17 Şubat’ta Nova Muzak serisinin onur konuğu oluyor. Ardından sahnede Avusturyalı alternatif rock üçlüsü BulBul olacak.
 
Avrupa
Frankenstein
Zorlu PSM- Drama Sahnesi / Saat: 20.30 / 78.5 TL
 
Mary Shelley'in romanından Nick Dear tarafından uyarlanan dünya sinemasının kült filmleri arasında gösterilen Frankenstein Şakir Gürzumar yönetimininde Çolpan İlhan - Sadri Alışık Tiyatrosu tarafından sahneleniyor.
 
 
18 ŞUBAT PAZAR
 
Asya
 
Yeldeğirmeni’nden Kent Öyküleri
CKM
Kadıköy Yeldeğirmeni Mahallesi’nde atölyeleri bulunan, kentsel belleği, yapılaşmayı ve gelişimi farklı yorumlayan 16 sanatçının eserinin bulunduğu sergi, 11 Mart’a kadar görülebilir. Yeldeğirmeni’nden Kent Öyküleri sergisinde heykel, resim, fotoğraf ve video-art türünde 143 eser yer alıyor.
 
Avrupa
 
Refik Anadol - Eriyen Hatıralar
Pilevneli Project
 
Refik Anadol’un “Eriyen Hatıralar” adlı sergisi 7 Şubat – 10 Mart 2018 tarihleri arasında Pilevneli’de.
“Eriyen Hatıralar”, insanoğlunun anılar ve bellekle ilişkisini son teknolojinin yardımıyla ve beynin olanaklarının sınırsızlığına yoğunlaşarak ele alıyor. Sanatçı 20. yüzyılın başından itibaren sanat ve edebiyat dünyasını meşgul eden “hatıralar nedir ve bize ne anlatırlar?” sorusunun, geçmişle bağlantı kurmanın nispeten kolaylaştığı bu yüzyılda “hatıralar ile ne yapılabilir?” sorusuna dönüştüğüne inanıyor.
İşlerinin temelinde her türlü veriyi görsel materyale dönüştürmek yatan Anadol, bireyin en mahrem verisi olan anıları ve onları hatırlama sürecini, beynin maddeselliğini de gözler önüne seren bir süzgeçten geçiriyor. İleri teknolojiyi ustalıkla manipüle ederek sanatın ve bilimin kesiştiği noktada durmanın sanatçıya tanıdığı olanaklara dikkat çekiyor ve makina zekâsının ferdiyet ve mahremiyetle savaş halinde olmadığı bir sanat alanının ihtimalini sorguluyor.
 
SİNEMA
 
Bu hafta vizyona giren filmlerden:

Suyun Sesi: Guillermo del Toro'nun yönetmenliğini üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Sally Hawkins, Michael Shannon, Richard Jenkins, Doug Jones, Michael Stuhlbarg, Octavia Spencer yer alıyor.
Hikaye, soğuk savaş dönemi Amerika'sında geçiyor. Rutin bir hayatı olan Elisa, gizli ve yüksek güvenlikli bir devlet laboratuvarında temizlikçi olarak çalışır. Elisa iş arkadaşı Zelda ile devletin yaptığı gizli bir deneyi keşfeder ve suda hapsedilen insansı bir yaratığı acımasız deneyden kurtarmaya çalışır.
 
Black Panther: Başrollerinde Chadwick Boseman, Michael B. Jordan, Lupita Nyong'o ve yönetmen koltuğunda Ryan Coogler yer alıyor. Babasının ölümünden sonra Wakanda Kralı olan T'Challa, hakkı olan tahta sahip çıkmak için izole yaşayan ancak teknolojik açıdan ileri seviyede olan halkına geri döner. Ancak güçlü bir eski düşman yeniden ortaya çıktığında, T'Challa'nın yeterliliği, Wakanda'nın ve tüm dünyanın kaderini tehlikeye atan korkunç bir çatışmaya girince test edilir. İhanet ve tehlike ile karşı karşıya kalan genç kral, düşmanlarını yenmek, halkının güvenliğini ve yaşam biçimini korumak için müttefiklerini toplamalı ve gücünü serbest bırakmalıdır.
 
Ben, Tonya: Tonya Harding buz patenine gönül vermiş ve hırslı bir sporcudur. Yıldızı giderek parlayan Tonya, annesi, eski eşi Jeff Gillooly ile dengesiz ilişkileri ve hep daha iyi olmak adına kendini zorlaması gibi gerekçelerle stres içindedir. İki defa Olimpiyat ve iki defa da Skate America Champion ödülünü kazanan Tonya, eski eşinin de yardımıyla 1994 yılında ABD Şampiyonası öncesinde aynı dalda yarıştığı sporcu Nancy Kerrigan'ı sakatlaması için birini tutar. Ancak komplonun ortaya çıkması ile birlikte ödeyeceği bedeller Tonya için bir hayli zorlu olacaktır…
 
KİTAP
 
Değiştirilmiş Karbon – Richard K. Morgan

Blade Runner ve Neuromancer gibi eserlerin izinden giden siberpunk türündeki Değiştirilmiş Karbon, son zamanların en dikkat çeken bilimkurgu-distopya romanlarından biri. 25. yüzyıl. İnsanlık BM’nin gözetimi altında tüm galakside hüküm sürmekte. Irk, inanç ve sınıf farklılıklarının hâlâ devam ettiği bu dönemde teknolojideki yükseliş hayatı âdeta baştan tanımladı. Bir insanın bilinci depolanarak yeni bir bedene (ya da “kılıf”a) kolayca indirilebilir hale geldi ve ölüm olgusu, ekrandaki bir bip sesine indirgendi.
Eski bir asker ve BM elçisi olan Takeshi Kovacs daha önce de öldürülmesine rağmen son ölümü bilhassa acı vericiydi. Evinden 180 ışık yılı uzakta, eski adıyla San Francisco, yeni adıyla Bay City’de yeni bir bedende uyanan Kovacs kendini, “varoluş”u alınıp satılır şeyler olarak gören bir topluma göre bile karanlık ve büyük ölçekli bir komplonun tam merkezinde buldu. Dünyanın en güçlü insanlarından biri olan Laurens Bancroft bir ölümün sırrını açığa çıkarmak için Kovacs’ı tutmuştu: Kendi ölümünün.
 
Bilinmeyen Numaralar - Can Yılmaz

“Bu öykülerde yazarın sesini duymayız. Az ama öz konuşan bir ağırbaşlılıktan söz ediyorum. Grandiyöz bir tutumdan itinayla kaçar. Bize büyüklük taslamaz. Ne gördüyse onu söylemektedir. Bir geleneğe yaslanmanın yazarın işini kolaylaştıran yanı da işte buradadır.” Başar Başaran  
 
 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Hafta Sonu Ajandası
Detay

Kültür&Sanat

Hafta Sonu Ajandası

Konserler, oyunlar, sergiler, vizyon filmleri ve yeni kitaplar ile hafta sonu önerilerimize göz atın.

Hafta Sonu Ajandası
Detay

Kültür&Sanat

Hafta Sonu Ajandası

Mutlu bir hafta sonu dileriz

Hafta Sonu Ajandası
Detay

Kültür&Sanat

Hafta Sonu Ajandası

Mutlu bir hafta sonu dileriz

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *